Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 20 czerwca 2024 r., imieniny Bogny, FlorentynyJak zarobić 50 miliardów???

Jest to do zrobienia. Polska może zarobić dodatkowe miliardy dla budżetu Państwa. 50 miliardów to więcej niż wszystkie wydatki na całą polską naukę i oświatę, 50 miliardów to 30 stadionów narodowych lub 15 supernowoczesnych portów lotniczych.
50 miliardów to plan ożywienia gospodarki, walki z bezrobociem i kryzysem. RUCH Palikota przedstawił w Parlamencie pakiet ustaw. Mamy 3 propozycje: jak zwiększyć wpływy do budżetu, jak zmniejszyć wydatki, jak ożywić gospodarkę. I tylko jedno pytanie: co zrobić z pieniędzmi, które dodatkowo zasilą budżet Państwa.
Pierwsza z propozycji to dwa pakiety: antytransferowy i antyspekulacyjny.
Na czym polegają? Postaram się to Państwu przybliżyć. Główne założenia pakietu antytransferowego: z naszego kraju, rokrocznie, wypływa około 70 miliardów złotych. Pomimo tego, że nie uda się nam zatrzymać całej kwoty, to możemy spróbować zatrzymać jakąś jej część. Ponadto, najwyższy już czas na zmianę logiki funkcjonowania Urzędów Skarbowych, które skupiają się na ściganiu małych firm, które płacą podatki regularnie. Natomiast nieuczciwi przedsiębiorcy śpią spokojnie. Idealnym tego przykładem była sprawa AmberGold, kiedy jeden człowiek wykorzystał lukę w systemie i bez trudu wyłudził dziesiątki milionów złotych. Kolejnym punktem pakietu jest przygotowanie na nasze zlecenie przez Instytut Studiów Podatkowych, pakietu 9 ustaw, które zwiększą dochody budżetu, o około 12,5 mld złotych rocznie. Abyście Państwo mieli świadomość jak znaczna jest to kwota – 12,5 miliarda złotych to 62 razy tyle, ile wynosi zadłużenie Centrum Zdrowia Dziecka (200 milionów złotych). Kontynuując: należy wprowadzić podatek wyjścia dla firm, które korzystały ze zwolnień podatkowych, a obecnie likwidują działalność w naszym kraju. Bezsprzecznie należy zwiększyć kontrolę cen transakcyjnych płaconych zagranicznym właścicielom działających w Polsce przedsiębiorstw. Ostatnim z założeń pakietu antytransferowego jest opodatkowanie nieuzasadnionych lub zawyżonych kosztów uzyskania przychodu.
Przejdźmy teraz do założeń pakietu antyspekulacyjnego.
Wielu z nas spłacając kredyty w walutach i obserwując wzrastające ceny walut, przeżywa comiesięczny stres. Wprowadzenie pakietu antyspekulacyjnego ograniczy jednostkowe gigantyczne operacje finansowe drastycznie wpływające na zmiany kursowe.

Spekulacje finansowe były jedną z przyczyn światowego kryzysu ekonomicznego i nie służą rozwojowi realnej gospodarki. Należy również pamiętać, że handel instrumentami finansowymi jest jednym z narzędzi transferu zysków za granicę. Dlatego chcemy wprowadzić podatek transakcyjny od niektórych czynności pomiędzy instytucjami finansowymi. I tu należy podkreślić, że tradycyjne operacje finansowe (kredyty, lokaty, zakup akcji itp.) nie zostaną nim objęte. Chcemy też klasyfikacji instrumentów finansowych, żeby klienci banków i innych instytucji wiedzieli, na jakie ryzyko wystawiają swoje oszczędności.
Propozycja druga: zmniejszenie biurokracji.
1 – likwidacja Agencji Nieruchomości Rolnych w ciągu dwóch lat. Grunty rolne należące do ANR powinny zostać sprzedane rolnikom według cen z kalkulacji rentowności gospodarstw rolnych. Z uzyskanych środków stworzony zostanie fundusz poręczeń kredytowych dla rolników. 2 – Połączenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Agencją Rynku Rolnego. 3 – połączenie ZUS i KRUS – co zaowocuje znacznymi oszczędnościami na kosztach administracyjnych. 4 – likwidacja dwóch zbędnych instytucji państwowych – CBA i IPN. Aby tego wszystkiego dokonać, nie trzeba wprowadzać zmian w konstytucji. Wystarczy rozsądek i dobra wola koalicji rządzącej.
Propozycja trzecia: ożywienie polskiej gospodarki.
Musimy wspierać małych i średnich przedsiębiorców, gdyż to oni przyczyniają się do wzrostu gospodarczego naszego kraju. Aby ułatwić im rozwój, chcemy wprowadzić łącznie 21 zmian w przepisach. Wśród proponowanych przez nas zmian są m.in.: obniżenie składki na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych o 30% i jednoczesna likwidacja umów śmieciowych; rozszerzenie możliwości płacenia VAT-u metodą kasową; wprowadzenie tzw. „Firmy na próbę”; umożliwienie osobom prowadzącym działalność gospodarczą wystąpienia z powszechnego systemu emerytalnego – nie płacą składki i nie będą dostawać emerytury.
I tym sposobem doszliśmy do czwartej części naszego planu, czyli jedynego pytania w tym zestawieniu:
Na co wydać zaoszczędzone i zarobione pieniądze?
Możliwości jest wiele. Warto wspomnieć o takich jak chociażby rozwój odnawialnych źródeł energii, co poskutkuje obniżeniem kosztów energii, zapewni Polsce niezależność energetyczną, a także przyczyni się do postępu technologicznego; inwestycje Skarbu Państwa w przedsiębiorstwa wdrażające najnowsze technologie; spłata zadłużenia publicznego; aktywna walka z bezrobociem poprzez finansowanie praktyk rzemieślniczych, rozwój szkół zawodowych, zakładanie inkubatorów przedsiębiorczości; rozwój polskiej nauki; zwiększenie pomocy społecznej i wzrost najniższych świadczeń emerytalnych.
Sami Państwo widzicie, że nie potrzeba wiele, aby poprawić sytuacji, w jakiej się teraz znajdujemy. Wystarczy, aby PO i PSL poszły po rozum do głowy i zaczęły troszczyć się o nasze państwo i jego obywateli.

B. Bodio
„Wyszkowiak” nr 38 z 18 września 2012 r.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta