Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 18 lipca 2024 r., imieniny Kamila, SzymonaCofnijmy się w czasie…

… do ostatniej kampanii wyborczej. W trakcie jej trwania wielokrotnie podkreślałem, że jednym z moich głównych celów będzie likwidacja przepisów, które umożliwiają przedsiębiorcom księgowanie niezapłaconych faktur. Dziś, po kilku miesiącach intensywnej pracy nad odpowiednią ustawą, mogę powiedzieć, że stajemy przed wielką szansą deregulacji tego procesu. Procesu, który wielokrotnie doprowadzał do upadku polskich przedsiębiorców.
Jedną z podstawowych zasad stosowanych u podmiotów prowadzących pełną rachunkowość jest zasada memoriału oraz współmierności przychodów i kosztów za dany okres. Zgodnie z powyższymi zasadami, w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami (dotyczące danego roku obrotowego), niezależnie od terminu ich zapłaty. (tj. przedsiębiorca musi zapłacić od nich wszystkie podatki, opłaty itp., chociaż faktycznie nie otrzymał należności – nie zapłacono mu za wpisaną w księgi fakturę) Przez takie działanie, przedsiębiorca nie dość, że jest stratny o wartość niezapłaconych faktur (dłużnicy często bankrutują, syndyk przejmuje ich majątki i na koniec okazuje się, że brakuje już pieniędzy na zaspokojenie wierzyciela), to dodatkowo odprowadza podatki od pieniędzy, które faktycznie do niego nie wpłynęły. Wszystko to prowadzi do długotrwałych i uciążliwych obciążeń finansowych dla przedsiębiorcy, które niejednokrotnie odbijają się na kondycji jego firmy.
Jak sami Państwo widzicie, w naszym kraju nie premiuje się uczciwości. Dlaczego? Uczciwy przedsiębiorca, który wykonał swoją pracę rzetelnie i w terminie, jest dobijany przez Państwo przez natychmiastową egzekucję płatności VAT itp. Natomiast „ten drugi” może odliczyć sobie VAT, bez względu na to, czy uregulował należność za dany towar lub usługę, czy też nie. To chora sytuacja, którą należy jak najszybciej zmienić. Bo jak długo jeszcze będziemy mieć do czynienia z faktem, że oszuści podatkowi będą spać spokojnie, a urzędy będą „ścigać” przedsiębiorców uczciwych, płacących podatki regularnie i sumiennie?
Niestety, wprowadzenie w życie, choćby najlepszej ustawy, to trudne zadanie dla opozycji. Dlatego cieszy nas każda kolejna inicjatywa zmierzająca do „naprawienia” polskiego systemu podatkowego, bez względu na przynależność partyjną. Wraz z klubem poselskim wspieram działania komisji Skarbu Państwa w tej sprawie, wspólnie monitorujemy postępy prac i staramy się nadać im odpowiedniego tempa. Jestem przekonany, że nasze działania przyniosą oczekiwany rezultat. Jednak trudno mi powiedzieć, kiedy tak się stanie. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że koalicja rządząca odstawi na bok swoje rozgrywki polityczne i zainteresuje się losem prawie dwóch milionów małych i średnich przedsiębiorstw.
B.Bodio

„Wyszkowiak” nr 24 z 12 czerwca 2012 r.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta