Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 22 lipca 2024 r., imieniny Marii, MagdalenyOkiem rzuciłam XXI

Zrobiło się biało. Biało zrobiło się również w gazetach. Każdy lokalny tytuł umieścił po kilka artykułów i kilka zdjęć zasypanego Wyszkowa. Skoro jest zima, to o zimie się pisze. Nie każdemu się to jednak podoba, nie każdemu musi się podobać. Jeden z komentatorów napisał: „Więcej o tym odśnieżaniu nie mogliście wpakować? Do znudzenia…”. Mogli, tylko po co? Teraz jest akurat. Odśnieżanie Wyszkowa dalej jest tematem numer jeden!
W „Głosie Wyszkowa” ukazał się artykuł „Będą kary za nienależyte odśnieżanie”. Władze gminne i powiatowe nie są zadowolone z usług firmy, która zajęła się zimowym utrzymaniem naszych dróg. Odnoszę wrażenie, że gdyby nie ostra reakcja mieszkańców powiatu na forach internetowych lokalnych gazet na nieodśnieżone, oblodzone, nieprzejezdne ulice, długo by przyszło czekać na reakcję naszych władz. Pan Z. Bocian powiedział „(…) otrzymujemy sygnały, że jest źle. Drogi nie są utrzymane zgodnie ze standardem określonym w porozumieniu (…)”.Szanowny panie, drogi nie są utrzymane zgodnie z żadnym standardem. Nie trzeba czekać na sygnały, że jest źle i dopiero wtedy, gdy ludzie sygnalizują, zaczynać kontrolę nieodśnieżonych dróg. Mam również wrażenie, że niedługo powiat będzie sam walczył z zimowym utrzymaniem swoich dróg. Burmistrz twierdzi, że ma już dosyć wysłuchiwania pretensji o złym stanie dróg powiatowych. Gmina Rząśnik, która jako jedyna poradziła sobie z atakiem zimy, nie będzie miała zapłacone za odśnieżanie, gdyż, jak twierdzi wicestarosta, utrzymała drogi powiatowe powyżej standardu określonego w porozumieniu ze Starostwem. I jak tu wicestaroście dogodzić? Nieodśnieżone – źle, odśnieżone – jeszcze gorzej.
***
W numerze pierwszym tego roku „Głos Wyszkowa” przekazał nam plotkę, że na powiatowo-miejskim spotkaniu wigilijnym wojewoda mazowiecki zdradził tajemnicę, że gmina Wyszków być może dostanie dofinansowanie w ramach tzw. schetynówek na przebudowę ul. 11 Listopada. W ostatnim wydaniu niebieskiej gazety ukazała się relacja ze spotkania przedsiębiorców z wojewodą mazowieckim. Tym razem dowiadujemy się, że modernizacja ul. 11 Listopada w ramach „schetynówek” znalazła się pod kreską. Inwestycja być może zostanie, jeśli pojawią się oszczędności. Coś mi się wydaje, że jednak nie będzie kasy na remoncik ulicy. Radość mieszkańców Wyszkowa i władzy była chyba zbyt wczesna.
***
W mojej gazecie ukazał się artykuł „Kompromis między bezpieczeństwem a oszczędnością”. Pan Adam Mróz wyjaśnia nam, na czym on polega. Bezpiecznie jest wtedy, gdy uliczne lampy świecą na biało. Białe światło jest jasne i wtedy coś widać. Niestety, wtedy jest drogo. Jeśli lampy dają nam żółte, rozproszone światło, wtedy jest oszczędnie. Wtedy, niestety jest również niebezpiecznie, gdyż przy żółtym świetle niewiele widać. Gmina podejmie wkrótce działania, by doświetlić przejścia dla pieszych. Zastanawiam się, jakim światłem zostaną one doświetlone – żółtym czy białym? Jeśli żółtym, to nie warto wydawać kasy na ich doświetlanie, gdyż nie spowodują one poprawy widoczności i bezpieczeństwa, o które nam chodzi.
***
W „Wyszkowiaku” wydrukowany został list pani Moniki Gruchalskiej adresowany do burmistrza. Mowa w nim oczywiście o nieodśnieżonym Wyszkowie. Pani Monika oczekuje na jego odpowiedź. Ja zastanawiam się, czy ją dostanie. Być może, skoro list ukazał się w gazecie. Być może jednak nie, gdyż nie wierzę, aby burmistrz przejął się listem czytelniczki. Może warto, aby wszyscy mieszkańcy Wyszkowa wysłali do burmistrza listy z takim samym pytaniem – kiedy miasto zostanie odśnieżone? Może wtedy można będzie liczyć na odpowiedź. Tymczasem odpowiadam na pytanie – miasto zostanie odśnieżone, gdy przyjdzie wiosna.
***
Jak podaje „Głos Wyszkowa”, największa wyszkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa SM „Przyszłość” rozpoczęła roczne rozliczanie zużycia mediów. Ja już otrzymałam informację, ile muszę zapłacić za wodę. Mało nie umarłam czytając rachunek. W marcu będę wiedziała, ile muszę dopłacić do ciepła. Spółdzielnia lokatorom wystawia kolejne rachunki, podnosi ciągle opłaty czynszowe. Ciekawe, czy lokatorzy mogą wystawić prezesowi spółdzielni rachunek za nieodśnieżone parkingi przy blokach?
***
Infowyszków opisało ploteczki z ostatniej sesji Rady Powiatu. Nie o ploteczki jednak chodzi. Przeglądając uchwały Rady Powiatu zorientowałam się, że co jakiś czas Rada wyraża zgodę na umieszczenie herbu powiatu, a to na koszulkach Bugu, a to na jakiś zaproszeniach. Komitety organizacyjny obchodów 100-lecia LO w Wyszkowie również prosił o taką zgodę, by herb powiatu mógł się znaleźć na ich stronie internetowej i innych materiałach związanych z tymi wyjątkowymi uroczystościami. Czy właściciel portalu Infowyszków ma przyzwolenie Rady Powiatu w Wyszkowie, na wykorzystanie herbu powiatu na swojej stronie internetowej? Uchwały Rady pozwalającej panu Świtalskiemu na wykorzystanie herbu nie znalazłam, chociaż długo szukałam.

Judyta
„Wyszkowiak” nr 4 z 4 lutego 2014 r.

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta