Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 30 września 2023 r., imieniny Hieronima, WeryOpalanie się - jak uchronić się przed poparzeniem słonecznym?

(Zam: 23.05.2023 r., godz. 19.24)

Powoli nadchodzi czas wakacyjny, a więc część z nas na pewno wybierze się na wakacje w słoneczne miejsce. Niezależnie od tego, czy jest to wypoczynek nad jeziorem, morzem czy oceanem, podczas opalania należy przestrzegać kilku zasad, które uchronią nas przed poparzeniem słonecznym i jego skutkami oraz zapewnią największy komfort korzystania ze słonecznej pogody.
O czym należy pamiętać - przygotowanie skóry


Przygotowanie skóry przed wyjściem na słońce jest ważne nie tylko po to, aby uniknąć poparzenia słonecznego. Dzięki odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym, nasza skóra lepiej zniesie promieniowanie słoneczne, a opalenizna będzie trwała i równa. O wskazówkach dotyczących przygotowania skóry na słońce możesz przeczytać na stronie Dr.Max. Jak czytamy w poradniku Dr.Max, przed udaniem się na plażę należy pamiętać o peelingu i nawilżeniu skóry. Dzięki peelingowi pozbędziesz się martwego naskórka, a opalenizna będzie równa, a dzięki odpowiedniemu nawilżeniu, twoja skóra nie wysuszy się po ekspozycji na słońce.

SPF - zasady aplikowania kremu z filtrem
Aplikowanie kremu z filtrem SPF jest niezmiernie ważne i należy robić to regularnie podczas odpoczynku w pełnym słońcu. Nie wystarczy bowiem posmarować się jednokrotnie, przed wyjściem; krem ochronny należy reaplikować, w szczególności jeśli w trakcie opalania pływamy w wodzie, spłukując ochronny krem. Krem z filtrem należy nałożyć po raz pierwszy co najmniej 15 min przed wyjściem na słońce, a następnie aplikować go ponownie po upływie 2h oraz każdorazowo po kąpieli w wodzie.
Pamiętaj także aby dobrać odpowiednią moc kremu z filtrem. Osoby z jasną karnacją powinny wybierać kremy z SPF 50, w szczególności podczas pierwszego kontaktu ze słońcem w sezonie. Osoby o ciemniejszej karnacji mogą sobie pozwolić na SPF 30 czy SPF 20. Stosowanie SPFu nie spowoduje, że nie uzyskasz opalenizny, ale uchroni twoją skórę przed nadmierną ekspozycję na promienie słoneczne. Zwróć także uwagę, aby krem z filtrem, który wybierasz, chronił zarówno przed promieniami UVA jak i UVB.

Ryzyko związane z nadmiernym opalaniem
Dlaczego nie należy przesadzać z opalenizną? Istnieją liczne dowody naukowe, które wiążą bezpośrednio nadmierne opalanie (zarówno naturalne jak i w solarium) z większym ryzykiem wystąpienia czerniaka, w szczególności u osób z jasną karnacją, z mniejszym poziomem melaniny w skórze. Czerniak jest nowotworem złośliwym, wywodzącym się z melanocytów w skórze, jednak promienie słoneczne mogą także przyczyniać się do wystąpienia raków skóry, czy rogowacenia słonecznego. Nadmierna ekspozycja na słońce przyśpiesza także starzenie skóry i przyczynia się do utraty jędrności i elastyczności.

Czy słońce może mieć pozytywny efekt na organizm?
Oczywiście, że tak! Promieniowanie słoneczne w odpowiedniej dawce, może zdziałać wiele dobrego dla naszej skóry. Przede wszystkim, promienie słoneczne są niezbędne do jednego z etapów syntezy witaminy D, która zachodzi właśnie w skórze. Jest to szczególnie ważne w szerokości geograficznej Polski, gdzie przez większość roku ilość promieni słonecznych nie jest wystarczająca do efektywnej syntezy witaminy D - dlatego należy śmiało korzystać z słonecznych miesięcy. Należy także zaznaczyć, że stosowanie kremów z filtrem nie zaburza procesu syntezy witaminy D w skórze.
Słońce ma także pozytywny efekt na problemy skórne, takie jak trądzik. Opalanie się może pomóc w zwalczeniu lub chociaż złagodzeniu problemu. Istnieją także badania naukowe, które mówią o tym, że ekspozycja na słońce może zwiększać wydzielanie endorfin, potocznie nazywanych hormonami szczęścia, co sprzyja odpoczynkowi i redukcji codziennego stresu.
Materiał zewnętrzny

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta