Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 04 lipca 2022 r., imieniny Malwiny, TeodoraUsuwanie kamienia nazębnego - jak często wykonywać?

(Zam: 21.06.2022 r., godz. 14.11)

Usuwanie kamienia nazębnego jest jedną z metod profilaktyki zębów. Regularne zabiegi pozwalają ograniczyć narażenie zębów na występowanie próchnicy oraz innych chorób. Jednak jak często podejmować się usuwania kamienia nazębnego?

Czym jest kamień nazębny i dlaczego powstaje?
Kamień nazębny jest zmineralizowaną warstwą płytki nazębnej. Powstaje nawet kilka godzin po myciu zębów. Przyczyną tego stanu rzeczy jest najczęściej niewłaściwa higiena jamy ustnej. Płytka nazębna, która gromadzi się w trudno dostępnych miejscach nie jest wystarczająco dobrze usuwana przez czyszczenie zębów szczoteczką. Tym samym, na powstanie kamienia nazębnego najbardziej narażone są przestrzenie międzyzębowe oraz obszary przydziąsłowe. Wśród głównych składników kamienia nazębnego wymienia się produkty przemiany materii, złuszczony naskórek nabłonka, związki fosforu i wapnia, resztki pożywienia, a także dużej ilości bakterii. Jednak profesjonalny dentysta w Warszawie jest w stanie skutecznie usunąć nawet duże ilości kamienia nazębnego.

Foto
.


Skutki powstawania kamienia na zębach
W przypadku długotrwałego zalegania kamienia na zębach może pojawić się zapalenie dziąseł. Kolejnym niepokojącym skutkiem może być zapalenie tkanek przyzębia, co jest znacznie bardziej poważną dolegliwością. Jest to potocznie zwana paradontoza, która prowadzić może do obniżenia się kości oraz odsłonięcia korzeni zębów. W zaawansowanym stadium zęby ulegają rozchwianiu. Tym samym, może to doprowadzić do ich utraty. Dlatego, aby ograniczyć ilość kamienia nazębnego, należy postawić na regularne i dokładne mycie zębów. Zęby należy szczotkować przynajmniej 2 razy w ciągu dnia. Istotnym elementem higieny jamy ustnej jest także stosowanie w środku w specjalistycznych, takich jak irygatory, szczoteczki do przestrzeni międzyzębowej oraz nici dentystyczne. Właściwy dobór przyrządów oraz regularne czyszczenie zębów nie jest oczywiście proste. Warto również stosować płyn do płukania jamy ustnej.

Jak często należy usuwać kamień?
Usuwanie kamienia nazębnego może odbywać się tylko w gabinecie stomatologicznym z wykorzystaniem ultradźwięków. Najczęściej jest to zabieg bezbolesny, jednak w przypadku pacjentów o dużej wrażliwości może być zastosowane znieczulenie miejscowe. Najczęściej usuwanie kamienia przesadnego należy zrealizować raz w roku. Natomiast w przypadku dużej tendencji do nawracania kamienia za zabieg można powtarzać co 3 do 6 miesięcy. Po wykonanym zabiegu zęby są w bardzo dokładnie oczyszczone z osadu, a także zabezpieczone specjalnymi lakierami wraz z fluorem. Dzięki temu chroni się je przed nadwrażliwością występującą po zabiegu. Usuwanie kamienia jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym, stanowiącym podstawę profilaktyki skierowany i przeciw rozwojowi chorób zębów oraz dziąseł. Natomiast ważne są również regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Wówczas dentysta jest w stanie określić stan uzębienia, a także zastosować odpowiednie metody leczenia lub profilaktyki. W przypadku usuwania kamienia nazębnego uwzględnia się także stan zębów oraz dziąseł. Natomiast to lekarz stomatolog decyduje o tym, czy zabieg można przeprowadzić, czy też ze względów zdrowotnych będzie musiał zostać odłożony w czasie. Dzięki usunięciu kamienia można skutecznie zapobiegać zaawansowanym chorobom zębów oraz rozwojowi próchnicy.

Materiał promocyjny

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl