Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 października 2021 r., imieniny Marleny, Seweryna

Ostatnie wakacje

(Zam: 21.09.2021 r., godz. 14.08)

O miesiącach poprzedzających wybuch wojny i dramacie Polaków po 1 września 1939 r. w miejskiej bibliotece opowiadała Weronika Kołacz z działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski.

Lekcja dla młodzieży odbyła się 20 września. Weronika Kołacz wykorzystując zdjęcia, cytaty, fakty historyczne opowiedziała o ostatnich miesiącach wolnej Polski i zagładzie, jaka dotknęła kraj wraz z wybuchem wojny. Młodzież miała za zadanie m.in. chronologicznie ułożyć niepodpisane zdjęcia obrazujące lato 1939 r., podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow, kopanie rowów przeciwlotniczych, czy wkroczenie wojsk niemieckich do Polski. Wspólnie z młodzieżą Weronika Kołacz dociekała szczegółów dotyczących nie tylko decyzji politycznych, ale też sytuacji ludności cywilnej, która w obliczu wojny gromadziła zapasy żywności, zabezpieczała domostwa itp. Tytuł prelekcji „Ostatnie wakacje” odnosił się do okresu przełomu, w którym z jednej strony Polacy mogli cieszyć się wolnością np. wypoczywając na plaży, a z drugiej strony mierzyli się ze świadomością możliwej wojny. Podczas spotkania wspominano m.in. prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, który pozostając w płonącej stolicy podtrzymywał ducha oporu w przemówieniach radiowych. Innym bohaterem opowieści był Julien Bryan - amerykański fotografik, który we wrześniu 1939 r. przybył do warszawy, by dokumentować wojenny dramat i pokazać światu realia wojny.
Był też moment na wspomnienie wojny z perspektywy Wyszkowa.
J.P.
Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl