Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 października 2021 r., imieniny Marleny, Seweryna

Na pamiątkę legendarnego dowódcy

(Zam: 20.09.2021 r., godz. 09.19)

W 82 rocznicę pobytu majora Henryka Dobrzańskiego w Porębie 19 września odbyły się uroczystości patriotyczne połączone z pokazami konnymi i piknikiem.

Mjr Henryk Dobrzański (1897-1940), legendarny „Hubal”, symbol niezłomności, męstwa, walki w czasie II wojny światowej. W czasie I wojny światowej zgłosił się Legionów Polskich. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Realizował karierę wojskową oraz sportową - w okresie międzywojennym brał udział w zawodach hippicznych. Uroczystość w Porębie to upamiętnienie jego szlaku bojowego w czasie II wojny światowej. W miejscowości istnieje mural, który prezentuje artystyczną wizję wjazdu wojska do Poręby. Stworzyli go rysownicy Piotr Karsznia i Rafał Roskowiński z inicjatywy ks. Andrzeja Grzybowskiego. W jego otoczeniu corocznie odbywają się uroczystości, których organizatorem jest Starostwo Powiatowe, gmina Brańszczyk i parafia św. Barbary w Porębie. Tak też było w minioną niedzielę. W kościele odbyła się uroczysta msza, a po niej apel poległych, złożenie kwiatów i zniczy przy tablicach pamięci. Reprezentacje organizatorów, poczty sztandarowe, młodzież z Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik”, mieszkańcy wspominali walczących 82 lata temu.
Nieodłączną częścią uroczystości w Porębie co roku są także atrakcje organizowane na łące za plebanią. Tam odbyła się rekonstrukcja potyczki z czasów II wojny światowej, pokazy amazonek i ułanów, w tym we władaniu lancą, szablą. W organizację wydarzenia włączył się Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich w Białymstoku oraz Klub Miłośników Pojazdów Militarnych. Stąd udział w uroczystościach pojazdów militarnych i zabytkowych.
Dla uczestników dostępne były stoiska organizatorów, prezentacje uczniów klas mundurowych Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik”, Wojskowej Komendy Uzupełnień, kącik Koła Gospodyń Wiejskich „Nadbużanki” z Nowych Bud, które zorganizowało punkt szczepień.Organizatorzy zaprosili też na wojskową grochówkę.
J.P.
Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl