Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 października 2021 r., imieniny Marleny, Seweryna

Rok Norwidowski - uroczyste obchody

(Zam: 17.09.2021 r., godz. 11.13)

Starostwo Powiatowe, gmina Zabrodzie i Fundacja Museion Norwid zapraszają na głównie uroczystości z okazji 200 rocznicę urodzin Cypriana Norwida.


Cyprian Norwid przyszedł na świat 24 września 1821 r. Z okazji 200 rocznicy m.in. Sejm ustanowił Rok Norwida.

19 września (niedziela) - koncert fortepianowy w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Wyszkowie.
Piotr Lewandowski i goście przeniosą nas w świat wyjątkowej muzyki. Usłyszymy największe kompozycje Fryderyka Chopina, autorskie kompozycje muzyków i inspiracje. Ponadto, podczas koncertu zostaną zaprezentowane związki Norwida z Chopinem i wzajemne przenikanie pomiędzy twórczością artystów (godz. 19.00, biblioteka, III piętro, wstęp wolny).

22 września (środa) godz. 12.00, dziedziniec I LO - 25 Jubileuszowa Plenerowa Inscenizacja „Bema pamięci żałobnego-rapsodu”
W 200. rocznicę urodzin artysty przypada 25. inscenizacja plenerowego widowiska, które na stałe wpisało się w tradycję I Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida. W tym roku twórcy przeniosą się także na ulice miasta. Zakończenie przewidziano w parku miejskim pod pomnikiem Norwida. Widowisko w tym roku zostało wzbogacone o nową formułę (w inscenizacji udział wezmą nie tylko uczniowie)

24 września (piątek) - Urodziny Norwida
24 września to tzw. „urodziny Norwida” - dzień, w którym mija równo 200 lat od narodzin artysty. Uroczyste obchody rozpoczną się w Pałacu w Dębinkach o godz. 15.00. Na ten dzień zaplanowano podpisanie listu intencyjnego dot. współprowadzenia Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, prof. Piotra Glińskiego. Zaplanowano także tort urodzinowy dla wszystkich.
O godz. 17.00 artyści i opiekunowie I LO im. C.K. Norwida w Wyszkowie zaproszą na wyjątkowy koncert „Nasz Norwid”. Organizatorzy piszą o nim „będzie to podróż po samym nazwisku wielkiego poety, przez jego miłość, uczucia i to co miał głęboko w sercu”. Na scenie pojawią się największe utwory C. Norwida w towarzystwie fortepianu, kontrabasu, skrzypiec, gitar i chóru. Wstęp wolny!

25 września (sobota) - Pałac w Dębinkach
godz. 13.00 - festyn rodzinny, animacje i atrakcje dla dzieci i rodzin, konkursy i zabawy
godz. 16.00 - Kabaret Moherowe Berety
godz. 17.30 - koncert Kapeli z Mostówki
godz. 18.10 - potańcówka w starym stylu pod chmurką
godz. 18.40 - montaż słono-muzyczny w wykonaniu uczniów i absolwentów I LO oraz koncert uczniów i absolwentów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. M. Konopnickiej w Zabrodziu
godz. 20.00 - widowisko „Tęskno mi, Panie”, w rolach głównych: Dominika Ostałowska, Włodzimierz Dyła, Dariusz Kowalski.
Wstęp wolny.

26 września godz. 12.00- XIV Mazowiecki Bieg Norwidowski (Pałac w Dębinkach)
Przewidziane dystanse: dla najmłodszych 200 m, 500 m, 1 i 2 km, dla dorosłych 5 km i 10 km. Imprezą towarzyszącą będzie marsz nordic-walking (5km). Na uczestników będą czekać pamiątkowe medale i nagrody. Zapisy poprzez stronę ultimasport.pl

W trakcie trzydniowych obchodów w Pałacu będzie także można zwiedzać wystawę poplenerową „Śladami Norwida”, przygotowaną przez artystów plastyków ze stowarzyszenia FormAT. Podczas pleneru malarskiego, który odbywał się 6-12 września w pałacu w Dębinkach, powstały obrazy inspirowane życiem i twórczością artysty oraz samym zespołem parkowo-pałacowym.
Ponadto, 23-26 września w Pałacu w Chrzęsnem odbywać będzie się XVII konferencja naukowa Colloquia Norwidiana – „Norwid w kulturze polskiej” (wstęp wolny). Wystąpią na niej najwybitniejsi polscy i zagraniczni znawcy Norwida, jego życia i twórczości m.in. prof. Józef Fert, prof. Tomasz Korpysz, prof. Edyta Chlebowska.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny i bezpłatny.

Oprac. J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl