Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 kwietnia 2024 r., imieniny Jerzego, Wojciecha



Wojewoda szuka miejsc na grzebowisko ptaków

(Zam: 12.05.2021 r., godz. 12.51)

Grzebowisko na ptaków padłych lub zabitych z powodu ptasiej grypy miałoby powstać w każdym powiecie. Lokalni samorządowcy nie wytypowali takiego miejsca.

Wojewoda mazowiecki wziął udział w kolejnym posiedzeniu Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego rozmawiał ze starostami powiatów zagrożeniu grypą ptaków. Po raz kolejny zwrócił się z do samorządów o włączenie się w poszukiwanie grzebowisk.
Martwych zwierząt jest tak dużo, że zakłady utylizacji nie są w stanie ich przyjąć. Grzebowiska miałyby być rozwiązaniem, jednak mazowieckie gminy nie spieszą się z wyznaczaniem takich miejsc. Budzą one społeczny sprzeciw, jak chociażby w Zawadach Dworskich niedaleko Ciechanowa. Mieszkańcy zakończyli protest po tym, jak się okazało, że miejsce do zakopywania martwych zwierząt jednak nie powstanie.
W powiecie wyszkowskim żadna z gmin nie jest gotowa przyjąć martwe zwierzęta.
- Jako powiat nie jesteśmy dużym zagłębiem hodowców ptaków. Zwracaliśmy się do wójtów i burmistrza o wskazanie miejsca na grzebowisko, jednak oni odpowiadają, że ponieważ na naszym terenie nie ma dużych ośrodków hodowli, nie widzą potrzeby wyznaczenia grzebowiska - podkreśla wicestarosta Leszek Marszał.
Według niego, są zalecenia, aby w każdym powiecie powstało takie miejsce.
- Wpłynęło do nas pismo od wojewody, by wyznaczyć na terenie gminy grzebowisko dla drobiu padłego na ptasią grypę. U nas nie ma dużych kurników, ale generalnie miliony ptaków padają na skutek ptasiej grypy. Zakłady utylizacyjne nie nadążają z ich przetwarzaniem, stąd pismo w sprawie grzebowiska. U nas nie ma możliwości, by powstało - poinformował na sesji Rady Gminy Brańszczyk wójt Wiesław Przybylski.
Zgodnie z rozporządzeniem wojewody w powiecie wyszkowskim tzw. obszar zapowietrzony obejmuje Przyjmy, Nowe Budy, Stare Budy, Brańszczyk, Nowy Brańszczyk, Niemiry.
Na obszarze zapowietrzonym zakazuje się m.in.:
- przemieszczania produktów mięsnych uzyskanych ze świeżego mięsa ptaków z zakładu;
- organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki;
- organizowania polowań na ptaki łowne,
- przemieszczania z zakładów i do zakładów ptaków;
- odnowy populacji ptaków łownych.
Obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) obejmuje w gminie Brańszczyk Białebłoto-Starą Wieś, Białebłoto-Kobyla, Białebłoto-Kurza, Nową Wieś, Porębę-Kocęby, Porębę Średnię, Dudowiznę, Udrzynek, Udrzyn, Budykierz, Tuchlin, Knurowiec, Trzciankę, Turzyn, Ojcowiznę; w gminie Wyszków - Natalin, Kamieńczyk, Świniotop, Puste Łąki, w gminie Długosiodło - Kalinowo, Dalekie, Jaszczułty.
Na Mazowszu wykryto 113 ognisk grypy ptaków (stan na 11 maja).
J.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta