Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 21 stycznia 2021 r., imieniny Agnieszki, Jarosława

Kurpiowskie warsztaty z wybitną twórczynią

(Zam: 26.11.2020 r., godz. 15.14)

W ramach cyklu warsztatów online artystka ludowa Halina Witkowska z Leman przekaże unikatową wiedzę na temat powstawania tradycyjnego pająka kurpiowskiego, bukietów papierowych oraz „koron” kwiatowych umieszczanych na ramach obrazów.

Pani Halina Witkowska to wybitna twórczyni ludowa działającą w obszarze ludowej plastyki kurpiowskiej Puszczy Białej, ale również niestrudzona propagatorką regionu i jego tradycji. Halina Witkowska twórczością ludową zajmuje się od ponad 40 lat czerpiąc inspiracje z bogatego dorobku kulturowego regionu. Jest laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga 2018 (w kategorii I dla twórców z dziedziny plastyki obrzędowej i folkloru muzyczno-tanecznego) oraz laureatka XX Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. Jest również zdobywczynią Perły 2011 w X edycji Konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów" oraz zdobywczynią Kurpika 2013 nagrody Prezesa Związku Kurpiów w kategorii „Budzenie tożsamości” .

Cykl warsztatów online zrealizowany został w ramach projektu pn. „Pająk kurpiowski” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Na warsztaty składa się 5 filmów instruktażowych prezentowanych na kanale YouTube oraz fanpage kuzniakurpiowska w okresie od 23 listopada 2020 r. Trzy pierwsze filmy warsztatowe poświęcone zostały powstawaniu pająka kurpiowskiego promienistego. Czwarty film prezentuje sposób wykonania koron kwiatowych, które przyozdabiały ramy obrazów świętych znajdujących się w domach Kurpiów. Piąty film prezentuje wykonanie bukietów kwiatowych – kwiaty bibułowe – umieszczanych przeważnie w „świętym kącie”. Mamy nadzieję, że filmy warsztatowe zainteresują nie tylko miłośników sztuki ludowej, ale również osoby poszukujące inspiracji w swoich działaniach artystycznych. Odbiorcy otrzymają szczegółowe instrukcje dotyczące wykonania wyrobów tradycyjnych i mamy nadzieję, że będą czerpać z nich wiedzę praktyczną tworząc własne niepowtarzalne wyroby.
Warsztaty online
Kurpiowska plastyka obrzędowa - pająk kurpiowski cz. I
Kurpiowska plastyka obrzędowa - pająk kurpiowski cz. II
Kurpiowska plastyka obrzędowa - pająk kurpiowski cz. III
Kurpiowska plastyka obrzędowa – kwiatowe korony na ramy obrazów
Kurpiowska plastyka obrzędowa – bukiety bibułowe

Org.

Projekt „Pająk kurpiowski” dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Realizator projektu - "Stowarzyszenie Puszcza Biała - Moja Mała Ojczyzna”

Komentarze

Dodane przez Kurpianka, w dniu 29.11.2020 r., godz. 23.22
Ostatnia co tak pięknie mówi o Kurpiach. I kulturze kurpiowskiej. Pani HALLINO wszystkiego dobrego. Gratulacje.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl