Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 21 stycznia 2021 r., imieniny Agnieszki, Jarosława

Rusza największa inwestycja PEC-u

(Zam: 25.11.2020 r., godz. 13.38)

Zarząd Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej 23 listopada podpisał umowę z wykonawcą budowy układu wysokosprawnej kogeneracji z wykorzystaniem OZE (biomasa). Koszt to prawie 61,5 mln zł brutto. Planowany termin zakończenia budowy to wrzesień 2022 roku.

Wykonawca zaprojektuje i wybuduje układ, który produkował będzie ciepło i energię elektryczną w jednym procesie technologicznym (kogeneracja). Wykonawcą zadania będzie konsorcjum firm: VAS Energy Systems International GmbH (lider) oraz Zakłady Remontowe Energetyki ELKO Sp. z o.o. (partner/konsorcjant).
Wartość umowy to 49 965 031,00 zł netto (61 456 988,10 zł brutto). Na zrealizowanie inwestycji Spółka pozyskała 18 108 179,20 zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Pozostała część inwestycji finansowana będzie ze środków własnych oraz niskooprocentowanej pożyczki z NFOŚiGW. „Projekt ten jest kluczowym i niezbędnym elementem dostosowującym PEC Wyszków do nowych wymagań środowiskowych bez których przedsiębiorstwo praktycznie nie mogło by funkcjonować od 2023 roku” – zapewnia PEC.

O projekcie
Projekt polega na budowie bardzo nowoczesnego, w pełni zautomatyzowanego i efektywnego technologicznie i ekonomicznie układu wysokosprawnej kogeneracji. Układ będzie pracował w oparciu o kocioł parowy polskiej firmy ELKO o mocy 10,87 MW, który współpracował będzie z turbiną niemieckiej firmy HOWDEN Turbo Gmbh o mocy 2,5 MWel. Instalacja przewidziana jest do pracy całorocznej (dyspozycyjność powyżej 8 000h/rok). Zakres projektu obejmuje:
- budowę nowego budynku elektrociepłowni wraz z instalacjami wewnętrznymi;
- dostawę i montaż kotła parowego opalanego biomasą z przegrzewaczem pary oraz z układem przygotowania i podawania paliwa do kotła;
- dostawę i montaż kompletnej turbiny parowej;
- dostawę i montaż układu odprowadzania i oczyszczania spalin: instalacja kominowa z kanałami spalin, elektrofiltr, wentylator wyciągowy i recyrkulacyjny spalin;
- dostawę i montaż układu odzysku ciepła ze spalin: ekonomizer suchy (spaliny/woda), ekonomizer kondensacyjny (spaliny/woda) ;
- dostawę i montaż układu odpopielania;
- dostawę i montaż instalacji technologiczno-hydraulicznej w tym: system pomp oraz wymienników, stacja redukcyjno-schładzająca, odgazowywacz, stacji uzdatniania wody, armatura, kolektory, rurociągi;
- połączenie z istniejącą pompownią;
- układ automatyki i zasilania urządzeń kotła parowego na biomasę wraz z systemem komputerowym sterujący pracą;
- budowę magazynu biomasy wraz z ruchomą podłogą;
Paliwem do wybudowanego układu będzie biomasa leśna.
PEC podkreśla, iż układ dostosowany jest do spalania najgorszego paliwa biomasowego będącego odpadem po produkcji leśnej lub tartacznej, które nie nadają się innego zastosowania w gospodarce.
PEC wymienia spodziewane efekty z realizacji inwestycji. Wśród nich jest dostosowanie spółki do nowych wymogów związanych z ochroną środowiska i możliwość kontynuowania działalności po 1 stycznia 2023 roku.
Ważną korzyścią dla mieszkańców Wyszkowa i jego okolic ma być bardzo duże zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza w naszym mieście. W wyniku realizacji inwestycji spodziewany jest spadek emisji siarki o ponad 63 %, pyłu o ponad 17 %, tlenku węgla (czad) o ponad 58 % a dwutlenku węgla o ponad 64 %.
Po modernizacji ciepłownia w Wyszkowie stanie się źródłem dwupaliwowym. Dywersyfikacja dostawy paliw ma znacząco zwiększyć bezpieczeństwo jej funkcjonowania i zmniejszyć ekonomiczne uzależnienie od cen ciepła, od cen uprawnień do emisji CO2, co powinno przełożyć się na możliwość zaproponowania klientom w dłuższej perspektywie korzystnych cen ciepła.
Wybudowanie instalacji o statusie Odnawialnego Źródła Energii (OZE) pozwoli spółce na uzyskanie statusu „efektywnej sieci ciepłowniczej” , zapewni również dostęp do preferencyjnych europejskich środków finansowych na rozwój i dalszą modernizację, co jest podstawą dalszego, stabilnego i bezpiecznego funkcjonowania PEC Wyszków na rynku.
Oprac. J.P.

Komentarze

takie miasto
Dodane przez obserwator, w dniu 25.11.2020 r., godz. 16.51
Oby to nie był największy i najdroższy bubel
takie miasto
Dodane przez obserwator, w dniu 25.11.2020 r., godz. 17.24
Biomasy w naszej okolicy starczy jedynie na dwa lata i co dalej?
Dodane przez Nikoalas, w dniu 25.11.2020 r., godz. 20.39
Już raz była,, nowa,, technologia w PEC i co? kicha i olbrzymie straty finansowe.
gdzie rozsądek
Dodane przez Anonim, w dniu 25.11.2020 r., godz. 22.28
obserwator ma rację w 100%, biomasa u nas to totalny strzał w kolano! o co w tym chodzi? słomiana inwestycja?
Dodane przez ~(), w dniu 26.11.2020 r., godz. 00.14
nie chodzi o to czy będzie to inwestycja trafiona tylko czy da się coś przytulić
Miś vol. 2
Dodane przez Ryszard Ochudzki, w dniu 26.11.2020 r., godz. 09.42
Najlepsze interesy robi się na drogich słomianych inwestycjach.
takie miasto
Dodane przez obserwator, w dniu 26.11.2020 r., godz. 10.06
Po kilku latach ciepłownia wróci wyłącznie na miał węglowy gdyż nie jest możliwe pozyskanie takich ilości zrębków po kilku latach. /wymiatania lasów/ Ciekawe jaka ilość objętościowo czy wagowo biopmasy zastępuje 1 tonę dotychczasowego opału aby uzyskać taką samą ilość ciepła.
Dodane przez Anonim, w dniu 27.11.2020 r., godz. 07.29
Tak dla jasności. To ten Pan na zdjęciu co dostał przeszło 20 tyś nagrody za to że szacunkowych kosztach inwestycji pomylił się o bagatela 11 mln ? W prywatnej firmie dostał by 15 minut na spakowanie zabawek
-
Dodane przez Antoni, w dniu 28.11.2020 r., godz. 15.51
Bez Niemców nie da rady?
Dodane przez ~(), w dniu 28.11.2020 r., godz. 17.24
nie pomylił tylko rozważał jak te jedenaście milionów "przesunąć" z "paragrafu na paragraf"

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl