Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 20 maja 2024 r., imieniny Bazylego, Krystyny



W dialogu z naturą

(Zam: 15.07.2020 r., godz. 13.35)

W Gulczewie, miejscowości, w której żył i tworzył prof. Ludwik Maciąg, 11 lipca odbył się plener malarski. Efekt pracy uczestników będzie można podziwiać na wystawie zaplanowanej na wrzesień.

W lipcu, miesiącu urodzin Ludwika Maciąga, skumulowały się wydarzenia poświęcone artyście, który wpisał się nie tylko w historię polskiej sztuki, ale i lokalnej społeczności Wyszkowa i okolic. Honorowy obywatel gminy Wyszków, prof. Ludwik Maciąg to artysta podziwiany, ciepło wspominany przez wielu wyszkowian.
Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik” organizując plener chciał szczególnie zwrócić uwagę na ten znaczący fragment twórczości profesora, w którym skupiał się na przyrodzie, w szczególności na koniach. Jak informował „Hutnik” zapraszając do uczestnictwa „Celem pleneru jest upamiętnienie 100. rocznicy urodzin wspaniałego człowieka, wybitnego artysty malarza Profesora Ludwika Maciąga. Plener będzie odbywał się w Gulczewie, w miejscowości w której mieszkał i tworzył przez ostatnie swoje lata Profesor Ludwik Maciąg. Plenery nadbużańskiej przyrody, konie to ulubione tematy obrazów olejnych, akwarel, projektów znaczków pocztowych, całego dorobku artystycznego Profesora. Malarstwo Ludwika Maciąga „to rodzaj twórczego dialogu z naturą, polskim pejzażem, w którym wyjątkowe miejsce zajmuje ukochane przez Niego Mazowsze. To także umiłowanie koni, jako szczególnych przyjaciół, dzięki którym nierzadko odnajdywał sens życia”.
Niech ten plener będzie „spotkaniem” z Profesorem Ludwikiem Maciągiem, z Jego umiłowaniem natury, a dla Państwa inspiracją do twórczości.”.
Uczestnicy spotkali się na terenie OSP w Gulczewie. Rozpoczęli od wysłuchania wykładu o prof. Ludwiku Maciągu, który wygłosił absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplomant profesora Wieńczysław Pyrzanowski.
- Wertowałem podręczniki, czytałem o historii sztuki, ale nigdy nie dowiedziałem się nic tak sensownego, osadzonego w realiach tej pracy, jak od mojego profesora - stwierdził.
Wieńczysław Pyrzanowski wiele mówił o życiorysie Ludwika Maciąga. Wspomnieniami o ojcu podzielił się syn profesora Krzysztof Maciąg-Zbyszyński, który gościł na wykładzie wraz z żoną Sylwią Maciąg-Zbyszyńską.
W plenerze wzięli udział artyści, absolwenci i studenci uczelni artystycznych, absolwenci liceów plastycznych, nauczyciele oraz miłośnicy malarstwa: Sebastian Murza, Adrianna Kaszuba, Emilia Bryl, Joanna Krajewska, Jagoda Skawska, Julia Marciniak, Katarzyna Słowikowska-Zakrzewska, Karolina Pułaska, Justyna Pułaska, Zuzanna Bućko, Natalia Suchta, Iwona Koźliczak, Agnieszka Michalik, Radosław Jastrzębski, Wieńczysław Pyrzanowski, Dominika Małgowska, Łukasz Dymiński, Julia Jastrzębska, Zbigniew Zyśk, Irena Filipowicz.
J.P.
















































Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta