Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 10 maja 2024 r., imieniny Antonina, Izydora



Z szacunkiem do chleba

(Zam: 26.08.2019 r., godz. 12.24)

W Brańszczyku w minioną niedzielę odbyły się gminno-powiatowe dożynki. Uroczystość rozpoczęła się od mszy odprawionej w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po niej uczestnicy formując korowód przeszli do skansenu.

Funkcję starostów dożynkowych pełnili Wojciech i Renata Kukwowie, starosty bartnego - Paweł Kulesza z Brańszczyka. Wieńce do dożynkowe prezentowało kilkanaście delegacji. Wydarzenie odbywając się na terenie skansenu w Brańszczyku poprowadzili przedstawiciele Gminnego Domu Kultury dyrektor Krzysztof Bereda i Monika Andrzejewska. Jego organizatorem było Starostwo Powiatowe, gmina Brańszczyk, parafia Brańszczyk.
- Jako starości dożynkowi mamy zaszczyt przekazać na pana ręce ten bochen, symbol trudnej i pełnej poświęceń pracy na roli. Niech ten chleb będzie wyrazem naszej wzajemnej miłości i współdziałania, a wspólne dzielenie się owocem rolniczej pracy świadczy o naszej jedności przed Bogiem, któremu dziś składaliśmy dziękczynienie za tegoroczne plony - powiedziała Renata Kukwa przekazując chleb wójtowi.
- Przyjmujemy ten chleb z wdzięcznością i obiecuję, że będę go dzielić sprawiedliwie i gospodarnie, by żadnemu mieszkańcowi go nie zabrakło - zadeklarował Wiesław Przybylski.
Paweł Kulesza na ręce włodarzy przekazał miód. Starosta, wójtowie gmin powiatu wyszkowskiego, starostowie dożynkowi podzielili się chlebem z gośćmi uroczystości, wśród których byli nie tylko przedstawiciele samorządów, mieszkańcy, sołtysi, ale też reprezentanci instytucji, organizacji, firm.
- Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań - Panu Bogu za plony, a ludziom za trud. To też czas refleksji nad tym, jak ważna jest ludzka solidarność i współdziałanie, aby było z czego dożynkowy chleb upiec i sprawiedliwie podzielić. Dożynki są przypomnieniem o godności pracy człowieka powiązanej z miłością ojczystej ziemi - podkreślił wójt Wiesław Przybylski. - Dziś wspólnie wyrażamy wdzięczność za dar ziemi i chleba, za pochylenie się niebios nad ziemią, alby wydała obfity plon. Chleb jest podstawą naszej egzystencji, symbolem i znakiem wyższych wartości. Człowiek potrzebuje chleba, którym trzeba się dzielić z innymi, a szczególnie tymi, którzy żyją w niedostatku.
- Nie byłoby tego chleba, gdyby nie polska wieś i jej mieszkańcy, dla których codzienny trud to wyraz poszanowania tradycji, umiłowania rodzinnej ziemi, poczucie patriotyzmu - zabrał głos starosta Jerzy Żukowski. - Z wielką wdzięcznością oraz szacunkiem i podziwem dla cięzkiej pracy rolników spoglądamy na niezwykle wymowny chleb dożynkowy i przepiękne wieńce przyniesione przez delegacje gmin i sołectw. Świadczą one o tym, że tegoroczne żniwa, mimo licznych problemów i niesprzyjających warunków, przyniosły jednak upragniony plon. Jak nasi przodkowie pragniemy wspólnie cieszyć się, że żniwa dobiegły końca, a w naszych domach nie zabraknie codziennego chleba i innych plonów ziemi.
Głos zabrał także minister cyfryzacji Marek Zagórski.
- Nasz rząd jest wdzięczny polskiej wsi, ale wdzięczności tej nie przejawiamy tylko z okazji dożynek - wszystkie programy, które realizuje nasz rząd trafiają na polską wieś - zarówno te dedykowane bezpośrednio rolnikom, jak wsparcie suszowe, jak i te szeroko adresowane np. 500 plus - stwierdził. - Chcemy służyć polskiej wsi, polskim obywatelom. Chcemy, żeby ten chleb, który powstaje z pracy rolników, był dzielony sprawiedliwie i dostępny dla każdego.
Życzenia z okazji święta plonów złożyć zebranym senator Robert Mamątow, a prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Anna Król przeczytała list od ministra środowiska Henryka Kowalczyka.
Organizatorzy wręczyli wyróżnienia starostom dożynkowym, pszczelarzom a także delegacjom z Sitna, Zabrodzia, Długosiodła, Brańszczyka, Dudowizny, Knurowca, Niemir, Nowych Bud, Poręby Średniej, Przyjm, Tuchlina, Turzyna, Trzcianki, Udrzyna.
Rolnikom z poszczególnych gmin powiatu wyszkowskiego wręczono przyznawane przez ministra rolnictwa odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”. Nagrody otrzymali też producenci mleka.
Oprawę muzyczną dożynek zapewniła Młodzieżowa Orkiestra „Darmanista”. Wystąpili też przedstawiciele Domu Dziennego Pobytu „Senior” z Wyszkowa, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Wyszkowa, Zespół Śpiewaczy Wyszkowiacy, Koło Gospodyń Wiejskich z Brańszczyka. Gwiazdą dożynek był zespół Playboys, a zabawę taneczną pod chmurką zapewnił zespół Alt.
W skansenie dostępne były liczne stoiska promocyjne, wystawiennicze, a także gastronomiczne.
J.P.


























































































































































Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 26.08.2019 r., godz. 14.50
Dzięki Dożynkom wykosili chociaż chwasty w skansenie
Powiat
Dodane przez Rr, w dniu 26.08.2019 r., godz. 18.22
Nowa władza tylko dzięki powiatowi wyszła z twarzą. Gdzie stoły przygotowywane przez sołectwa?. To była piękna tradycja każda wioska mogła się pokazać. A teraz to było jak na odpuście. Wójt mówi że w końcu sołtysi mogli odpocząć i czuć się jak goście. A prawda jest inna sołtysi wkurzyli się na Wójta bo chciał ich ograbić z inkasa.
Dodane przez Anonim, w dniu 26.08.2019 r., godz. 19.11
Dzięki dożynkom wiem, kto jest moim senatorem, ale starosta w bryczce przebija wszystkich.
Dożynki
Dodane przez wyszkowiak, w dniu 26.08.2019 r., godz. 21.34
Byłem w Brańszczyku na powiatowych i w Somiance na gminnych dożynkach. Somianka bez porównania wypada lepiej, stopień organizacji i przede wszystkim ludzie którzy w tym dniu są razem a nie oddzieleni barierkami. Piękny miejsce w Brańszczyku, ale słabo wykorzystane.
dożynki
Dodane przez xy, w dniu 27.08.2019 r., godz. 09.41
będą kosić raz w roku, chyba że będą wybory to skoszą jeszcze raz. Jest nadzieja że ludzie ich wykoszą prędzej. Wyobrażacie sobie że chłop wójt i chłop starosta złapią się za kosy? ale by kosili....a póżniej jak kosy będą już tępe, będą klepać....głupoty! we dwóch!
Prywatny folwark
Dodane przez Ewa, w dniu 27.08.2019 r., godz. 12.59
Kiedy wreszcie to referendum? !
Dodane przez Anonim, w dniu 27.08.2019 r., godz. 13.28
Oj brejzujesz xy, brejzujesz. Tylko guzik z twojego życzenia. Odsunęli cię od koryta i kwiczysz. Społeczeństwo wioski podzielone tak jak w całej Polsce. Z jednej strony komuchy z drugiej strony PiS.
ja
Dodane przez ja, w dniu 27.08.2019 r., godz. 13.57
Traktorzysta na bryczce, dobre sobie. Kolejny raz udana piękna impreza, jak i zawody kajakowe. Żal na to patrzeć, wyborcy określili nowy kierunek w Brańszczyku co krok to większa kompromitacja. Wójt niech sam ustąpi bo z każdym kolejnym dniem jest gorzej, a fajerwerki jeszcze przed nami.
oj
Dodane przez antek, w dniu 27.08.2019 r., godz. 14.04
a w naszej gminie nikt z rolników a nawet radnych. nie wiedział o dożynkach powiatowych. tak nowa władza otwiera się do ludzi rolniczego trudu. zapamiętamy to!
Słabo
Dodane przez Anonim, w dniu 27.08.2019 r., godz. 17.39
Pierwsza impreza Nowej władzy i profesorska kiszka. Tytuł profesora to nie wszystko.....
POplon
Dodane przez Anonim, w dniu 27.08.2019 r., godz. 22.51
Zabrakło najciekawszego zdjęcia dostępnego ..., nie mogę napisać gdzie, ale zainteresowani znajdą. Dwóch dygnitarzy, jeszcze niedawno biegających po Skuszewie w gumofilcach, dzisiaj w białych kołnierzykach bałamucą panią Lanc i Gasiuk Pichowicz za stertą słomy, na tyłach powiatowe stodoły, w tym wypadku namiotu. Ledwo plony zebrane, a już myszy sPiSkują.
ty anonim od " brejzowania"
Dodane przez jan, w dniu 27.08.2019 r., godz. 23.02
....te twoje " kwiczenie" jest ładne jak noc pażdziernikowa! nie stać cię na coś choćby na poziomie twojego idola? profesora? więcej subtelności koleś po takiej dawce kultury jaka się wylewa po schodach z urzędu! tam katolik wójt z katolikiem paziewskim stosują miłosierdzie wobec poddanych.........
Pleps za karetą
Dodane przez Anonim, w dniu 28.08.2019 r., godz. 07.44
Wójt i Starosta nie brata sie z pospólstwem, obaj w bryczce jak na panów przystało. Kto by szedł taki kawał drogi, a PRZEPRASZAM cała reszta nawet staruszki i dziadkowie na piechotę. Starosta i Wójt patrzą ludziom w oczy i nie mają wstydu tylko szyderczy uśmieszek. Tak jakby chcieli powiedzieć - my mamy się wstydzić niech się wstydzą Ci co na nas głosowali. A dożynki klapa. To odpustowe stragany a nie dożynki. Brakowało JESZCZE fosy, ostrokołu i mostu zwodzonego.
żniwa , a może wykopki ?
Dodane przez zjadacz chleba, w dniu 28.08.2019 r., godz. 10.47
Dożynki jak tradycja mówi to święto rolników , okazja do podziękowań za ich trud i pracę , to okazja do zaprezentowania owoców rolniczej pracy. Wg mnie w tej tradycji nie mieszczą się stragany wyborcze PiS-u bo zakłóca to charakter tego święta. Chyba , że to początek wykopek , to niech będzie .
Dodane przez Pisior, w dniu 28.08.2019 r., godz. 18.10
To i myszka agresorka, staroście kampanię robiła, dumny zastępca, zdjęcie sobie robi. Żukowski przynajmniej nie udajesz, jaki cel koalicji. Precz z komuna.
Wójcie Pękul wróć!
Dodane przez Anonim, w dniu 31.08.2019 r., godz. 09.26
Takiej bidy to jeszcze w Brańszczyku nie było. Starosta niech się postara o balkonik z PFRON. Brak sołeckich namiotów i to odgrodzenie się od reszty publiczności żelaznym płotem.
.
Dodane przez ., w dniu 04.09.2019 r., godz. 10.38
Referendum kto przeprowadzi?

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta