Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 stycznia 2022 r., imieniny Pauli, Polikarpa

Bajkowe Centrum Rehabilitacji może powstać w Wyszkowie

(Zam: 30.04.2019 r., godz. 09.44)
Fundacja Lepszy Los rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na wybudowanie i wyposażenie Bajkowego Centrum Rehabilitacji dla dzieci. Miałoby powstać na terenie wyszkowskiego szpitala. Potrzeba 2 mln zł.

Zbiórka trwa w ramach kampanii „Magia pomagania”. Jej podstawowym celem jest budowa centrum, choć przedstawiciele fundacji chcą w jej ramach także odwiedzać oddziały rehabilitacji i neurologii dziecięcej w Polsce. Pierwsza taka wizyta odbyła się w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. prof. Antoniego Gębali w Lublinie, gdzie dzieci otrzymały podarunki, a animatorka sprawiła radość najmłodszym zabawą z balonami, wykonywaniem kolorowych warkoczy, tatuaży. Udało się też stworzyć kącik dla dzieci. Fundacja planuje też organizować szkolenia dla uczniów szkół podstawowych i średnich ucząc tolerancji i zrozumienia dla niepełnosprawnych.
Działka pod Bajkowe Centrum Rehabilitacji już jest – to teren wyszkowskiego szpitala. Placówka miałaby się stać właścicielem centrum, które ma oferować rehabilitację w warunkach przyjaznych najmłodszym – w kolorowych pomieszczeniach, które sprawią, że chorzy poczują się lepiej niż w standardowych gabinetach lekarskich, czy oddziałach szpitalnych. Placówka ma mieć powierzchnię ok. 400 m kw.
– Chcielibyśmy, by dzieci czuły się bezpiecznie, wiedziały, że rehabilitacja, mimo że sprawia ból, jest konieczna – podkreśla prezes Fundacji Lepszy Los Wojciech Bielecki.
Fundacja będzie prowadzić zbiórkę (zarejestrowana w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji) wśród mieszkańców nie tylko powiatu wyszkowskiego, zachęcać do wsparcia firmy, a także inne fundacje.
– Dzieci do 6 roku życia nie mają zapewnionej rehabilitacji, bo to tzw. pacjenci nie współpracujący, – podkreśla prezes fundacji. – Jest bardzo duże zapotrzebowanie na rehabilitację nie tylko w powiecie wyszkowskim, ale w całym kraju, zwłaszcza jeśli chodzi o najmłodsze dzieci. Rodzice zazwyczaj muszą walczyć nie tylko z chorobą dziecka, ale też o możliwość korzystania z rehabilitacji – odwiedzają przeważnie prywatne gabinety. To pochłania duże środki, koszt to ok. 120 za godzinę. Dochodzą do tego koszty dojazdu i inne. Bardzo często jeden z rodziców nie pracuje, by poświęcić się niepełnosprawnemu dziecku – informuje. – Mamy nadzieję, że w ciągu około dwóch lat będziemy w stanie przekazać darowiznę szpitalowi, a po wybudowaniu centrum rehabilitacji stanie się ono własnością szpitala.
Fundacja podpisała porozumienie ze szpitalem i Starostwem Powiatowym w sprawie stworzenia centrum.
– Fundacja Lepszy Los dała poznać się z bardzo dobrej strony, nie tylko we współpracy z gminą Wyszków, ale też z innymi instytucjami. W minionym roku bardzo wspomagała Ośrodek Pomocy Społecznej i inne organizacje w zbiórce żywności. Wielu podopiecznych jest pod skrzydłami fundacji – podkreśla wicestarosta Leszek Marszał. – Na początku kwietnia zostało podpisane porozumienie między fundacją, szpitalem i powiatem wyszkowskim odnośnie wstępnej deklaracji chęci powstania bajkowego centrum. Byłoby ono ewenementem w skali kraju, bo mówimy o bezpłatnym programie dla dzieci nie tylko z powiatu wyszkowskiego, ale i innych terenów. To cel bardzo ambitny.
– Dla nas to piękna chwila, że możemy współpracować z fundacją przy realizacji takiej inwestycji. Nasz szpital ma zakład rehabilitacji, ale nie możemy zapewnić jej małym dzieciom wymagającym rehabilitacji ciągłej. Mamy nadzieję, że wspólnie uda się nam osiągnąć sukces – podkreśla dyrektor szpitala Cecylia Domżała.
Zebrane pieniądze mają być przekazane na rzecz szpitala, powiat miałby realizować inwestycję.
– Kwota do zebrania jest duża jak na powiat wyszkowski, ale pierwsze pieniądze na koncie fundacji na ten cel już są – dodaje Leszek Marszał.
– Wszyscy, którzy tu mieszkamy będziemy tworzyć, finansować to miejsce i będziemy mogli powiedzieć kiedyś, że to dzięki naszej współpracy powstało to wspaniałe centrum – zaznacza Wojciech Bielecki.
Każda sala w centrum może mieć swojego tytularnego sponsora, który będzie mógł przekazywać darowiznę na utrzymanie pomieszczenia. Wpływ ze zbiórki będzie też wykorzystany na pokrycie kosztów kursów dla rehabilitantów.
Zbiórka ma charakter ogólnopolski, ale będzie się odbywać także lokalnie. Wolontariusze będą obecni na wszystkich wydarzeniach odbywających się w Wyszkowie, jak Dzień Dziecka, czy koncerty. Mając identyfikatory będą zbierać datki do oznaczonych puszek. Zbiórka odbywać się będzie też na stronie www.lepszylos.pl/bajkowecentrum.
J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl