Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 21 maja 2024 r., imieniny Kryspina, Wiktora



W każdym drzemie talent

(Zam: 26.04.2018 r., godz. 09.57)

W ramach obchodów pół wieku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego 25 kwietnia odbył się koncert „My też potrafimy”, czyli prezentacja osiągnięć artystycznych uczniów.

„My też potrafimy” to doroczna inicjatywa mająca na celu pokazanie zdolności, umiejętności podopiecznych ośrodka oraz jego filii w Gaju i w Niegowie. Wydarzenie odbyło się w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”, a w miejscach dla publiczności zasiedli reprezentanci zaprzyjaźnionych wyszkowskich placówek m.in. Szkoły Podstawowej nr 4, Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 1, Przedszkola nr 7, Przedszkola nr 4 . Obecni byli też uczniowie, rodzice, kandydaci do SOSW, nauczyciele i inni pracownicy placówki.
- Praca z wami to czysta przyjemność. Jestem z wami 15 lat, a każdy dzień przy-nosi doświadczenia, radości, szczęście, więc póki co wypalenie zawodowe mi nie grozi - podkreślił dyrektor SOS-W Edyta Jarosz, która witała gości.
Przypomniała, że jubileusz ośrodka odbywa się pod hasem FETA, które jest skrótem od słów fantazja, empatia, talent, aktywność.
- Pod każdą literą kryje się słowo klucz, będące obrazem naszego codziennego życia - zaznaczyła.
Aby zilustrować codzienność uczniów organizatorzy pokazali prezentację multimedialną ze zdjęciami z życia szkoły.
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Konopnickiej w Wyszkowie istnieje od 1968 r. W jego skład wchodzą: szkoła podstawowa, branżowa szkoła I stopnia, szkoła przysposabiająca do pracy oraz dwie szkoły filialne działające przy Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Niegowie i w Gaju.
W tym roku w placówce uczy się 192 dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym, głębokim oraz z niepełnosprawnością sprzężoną, autyzmem, zespołem Aspergera i zagrożeniem nie-dostosowaniem społecznym. Ośrodek pomaga również najmłodszym dzieciom (nawet 6-miesięcznym) w ramach wczesnego wspomagania rozwoju. Kadrę tworzy 96 doświadczonych oligofrenopedagogów (w tym psycholog, logopedzi, do-radca zawodowy, terapeuci gimnastyki korekcyjnej i nowoczesnych metod fizykoterapii, terapeuci integracji sensorycznej, hipoterapii, dogoterapii, aquaterapii itp.). Ośrodek zapewnia pomoc edukacyjną, rewalidacyjną i opiekuńczo-wychowawczą. Podstawowym celem placówki jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym zdobycia umiejętności szkolnych, rozwinięcia autonomii oraz wdrożenie do funkcjonowania społecznego w miarę ich indywidualnych możliwości i potrzeb. Placówka tak kształci dzieci, aby były w jak największym stopniu niezależne od otoczenia, by odkryły drzemiące w nich talenty.
W ramach 50-lecia placówka zaplanowała jeszcze: I Międzyszkolny Przegląd Piosenki „Feta” (17 maja w SOSW), wystawę prac uczniów wykonanych metodą wełny czesankowej (21-27 maja w miejskiej bibliotece), Dzień Dziecka (7 czerwca w SOSW), galę podsumowującą obchody (wrzesień, SOSW).
J.P.
















Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta