Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 kwietnia 2024 r., imieniny Jerzego, Wojciecha



Piłsudczycy upamiętnili

(Zam: 18.08.2021 r., godz. 09.39)

W Prażmowie (powiat piaseczyński) Związek Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie postanowił upamiętnić, po raz pierwszy w Polsce, 100. rocznicę odznaczenia przez Marszałka Józefa Piłsudskiego Krzyżem Virtuti Militari żołnierzy 4 Dywizjonu Artylerii Konnej oraz 133 żołnierzy, uczestników wojny polsko-bolszewickiej.



Mieszkańcy mieli okazję obejrzeć niezwykłe widowisko historyczne, czyli rekonstrukcję epizodu z wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Głównym organizatorem był Urząd Gminy w Prażmowie przy współpracy ze Związkiem Piłsudczyków z Wyszkowa. Bitwę przedstawiła Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Bajka” w barwach 6 Pułku Strzelców Konnych im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego. Inicjatorem i pomysłodawcą widowiska był Robert Rozwód por. Związku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie.

Bitwę poprzedziła uroczysta msza święta, podczas której honorowymi gośćmi byli nadbużańscy piłsudczycy, władze gminy i konni jeźdźcy. Do kościoła wszyscy przybyli w barwnym korowodzie, bryczką Józef Piłsudski i jego sztab, czyli nadbużańscy piłsudczycy, a na koniach strzelcy. Nie mogło zabraknąć Kasztanki marszałka. Piłsudczycy ze sztandarem weszli do świątyni, a jeźdźcy zostali przed kościołem i pełnili honorową straż. Nietypowy pochód wzbudził żywe zainteresowanie mieszkańców gminy.

Prezes Piłsudczyków płk zw. Sylwester Raniszewski podczas mszy wręczył wójtowi gminy Janowi Adamowi Dąbkowi pamiątkowy ryngraf z okazji uroczystych obchodów 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej i 100. rocznicy nadania Krzyża Virtuti Militari przez Józefa Piłsudskiego. Po mszy nastąpiło poświęcenie i pobłogosławienie jeźdźców przez proboszcza. Jeźdźcy na czele barwnego pochodu poprowadzili licznie zgromadzonych mieszkańców na prażmowskie łąki. Bo właśnie one na kilkadziesiąt minut zamieniły się w pole bitwy.

Widzowie dopisali i z wielkim zainteresowaniem śledzili bitewne potyczki. Wszak rzadko takie rekonstrukcje można obejrzeć. Sztab Marszałka sprawnie dowodził, artyleria konna atakowała, taczanki z karabinami i działa zionęły ogniem, wioska płonęła, a reszty dopełniły efekty pirotechniczne. O przebiegu bitwy w niezwykle barwny sposób opowiadał piłsudczyk ppłk zw. Ireneusz Elward. Spokój, ciekawy i prosty przekaz, a przede wszystkim ogromna wiedza o tamtych wydarzeniach przybliżyła i małym, i tym trochę starszym ważny epizod z wojny polsko-bolszewickiej. Dużym atutem był strój piłsudczyka.

Zwycięstwo nad bolszewikami u wrót Warszawy, odniesione w sierpniu 1920 roku, zadecydowało o zachowaniu niepodległości i zniweczyło plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią. Rok później marszałek Józef Piłsudski na nadwiślańskich błoniach pod Górą Kalwarią odznaczył swoich bohaterskich żołnierzy. W rocznicę tego wydarzenia prezes nadbużańskich piłsudczyków płk zw. Sylwester Raniszewski wręczył Honorowe Krzyże Zasługi Związku Piłsudczyków wójtowi gminy Prażmów oraz zasłużonemu w krzewieniu lokalnego patriotyzmu mieszkańcowi. Związek Nadbużański powiększył swoje szeregi o dwóch członków. Legitymacje otrzymał Robert Rozwód, współorganizator i pomysłodawca widowiska historycznego, i Kazimierz Porębski. Pyszna grochówka, lemoniada i domowe ciasto zwieńczyło to niezwykłe historyczne widowisko w gościnnym Prażmowie. Poczęstunek serwowali strażacy i koło gospodyń wiejskich.

Nadbużańscy Piłsudczycy mają nadzieję, że to będą cykliczne spotkania organizowane w Prażmowie każdego roku, które chętnie będą współtworzyć. A że są niezwykle aktywni to widać już niemal od 10 lat. Przekazują mieszkańcom powiatu wyszkowskiego wiedzę nie tylko związaną z Józefem Piłsudskim, ale też chętnie włączają się w inne uroczystości i wydarzenia, np. budują w miejscach bitew powstańcze kapliczki. Oby więcej takich żywych lekcji historii.
T. Przygoda




Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta