Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 03 maja 2024 r., imieniny Marii, Marioli



Sztuka wyniesiona w plener

(Zam: 21.07.2020 r., godz. 09.15)

Wzorem ubiegłych lat Długosiodło gościło artystów, którzy kontynuowali malowanie muralu historycznego.



  • źródło fot. dlugosiodlo.pl
W roku 2018 powstał obraz przedstawiający oddział kawalerii Michała Beliny-Prażmowskiego, który był zaczątkiem powstania kawalerii w odradzającym się wojsku polskim w czasie I wojny światowej. Z tego oddziału powstał 1 Pułk ułanów, przekształcony następnie w 1 Pułk szwoleżerów im. Józefa Piłsudskiego. Obraz namalowany w tym roku przedstawia oddział powstańczy podczas postoju w lesie. Odzwierciedla wydarzenia z powstania styczniowego, które nie ominęło okolic Długosiodła.
Ten zryw powstańczy masowo poparli miejscowi chłopi. Nie było wsi, z której kilku albo kilkunastu nie przyłączyło się do znajdujących się w pobliżu walczących powstańców. To z ich udziałem stoczono zwycięskie bitwy. Największa rozegrała się na uroczysku Bykowce pod Łączką, gdzie stanął oddział powstańczy pod dowództwem Karola Frycze. We wsi Jaszczułty w okresie działań powstańczych miał swoją kwaterę jeden z czołowych przywódców Zygmunt Padlewski. Fakt przebywania na tym terenie wysokiego rangą dowódcy spowodował tak liczne zgłaszanie się okolicznych mieszkańców do powstania. Chłopi z okolicznych wiosek walczyli w wielu bitwach stoczonych na terenie Puszczy Białej. Wielu z nich oddało życie w obronie polskości.
Projekt muralu powstał na podstawie zaginionego we wrześniu 1939 roku w Warszawie obrazu Maksymiliana Gierymskiego „Alarm w obozie”. Do dziś zachowała się jedynie czarno-biała fotografia tego dzieła sztuki. Mural jest próbą rekonstrukcji barwnej, ale przede wszystkim współczesną interpretacją. Komisarzem pleneru i autorem projektu był artysta malarz Wieńczysław Pyrzanowski. Projekt realizował autor wraz z zespołem – Dominiką Małgowską, Matyldą Pyrzanowską i Łukaszem Dymińskim.
Źródło: dlugosiodlo.pl

  • źródło fot. dlugosiodlo.pl

  • źródło fot. dlugosiodlo.pl

  • źródło fot. dlugosiodlo.pl

  • źródło fot. dlugosiodlo.pl

Komentarze

Dodane przez Wanda, w dniu 22.07.2020 r., godz. 13.26
Przepiękne, a panowie Karsznia i Roskowski za wyszkowski mural niech się zapadną ze wstydu pod ziemię. Ta antysztuka kosztowała podatnika 30 tys zł..
Wyszkowski Mural
Dodane przez Anonim, w dniu 23.07.2020 r., godz. 10.57
Nowosielski za wszystko przepłaca wielokrotnie, nie wspomnę o pomylonej uciętej nodze, obciach na cały kraj. Tak Burmistrz i nieudolny wydział promocji zna się na historii, żeby tak sprawy nie przypilnować. Brawo dla Wójta Długosiodła.
Dodane przez Anonim, w dniu 23.07.2020 r., godz. 13.56
Jaki "wydział" taki mural.
ola
Dodane przez Anonim, w dniu 23.07.2020 r., godz. 15.41
śliczne panie malarki, doskonały mural - brawo!

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta