Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 07 kwietnia 2020 r., imieniny Donata, Rufina

Inwestycja dla bezpieczeństwa

(Zam: 23.11.2017 r., godz. 15.06)

Samorząd kupi od prywatnych właścicieli działki w Nowej Wsi, które umożliwią budowę chodnika prowadzącego do szkoły w Białymbłocie i parkingów.

Do placówki uczęszcza około setka dzieci. Według wójta, niezbędny jest nie tylko chodnik zapewniający bezpieczeństwo pieszym, ale także parkingi dla nauczycieli, rodziców. Nie bez znaczenia jest fakt, że w pobliżu znajduje się sklep, piekarnia, które również generują ruch uliczny.
– To inwestycja na styku sołectw Nowa Wieś i Białebłoto, proszę o przychylność dla tej inicjatywy – zaapelował do radnych wiceprzewodniczący Rady Gminy Andrzej Skłucki.
Wójt Mieczysław Pękul szacuje, że na zakup gruntu gmina będzie musiała przeznaczyć 150 tys. zł.
– Rada Gminy za 1,5 mln zł zdecydowała się na budowę chodnika w Dudowiźnie, bo było wąsko, bez pobocza, teren nieoświetlony, ktoś tam zginął, ktoś był potrącony. Decyzja wtedy była potrzebna i myślę, że i dziś odwagi, dobrej woli nie zabraknie – przekonywał. – Budżet gminy jest niewielki, zawsze staramy się pozyskiwać pieniądze z zewnątrz. Czasem jest tak, że w jednych miejscowościach robimy więcej niż w innych, ale za pewien czas ta sytuacja się zmienia – dodał. – Proszę o wyrozumiałość, zrozumienie potrzeb. Jeśli podzielimy budżet proporcjonalnie, to nie zrobimy nic, a przy odrobinie cierpliwości udaje się przeprowadzać takie inwestycje w różnych miejscach gminy, które są zauważalne.
– Przez wiele lat zdobyłem doświadczenie w samorządzie i pamiętam dyskusję o infrastrukturze w Turzynie. Mówiono „po co inwestować?”. Dziś widzimy, że nasze decyzje przyniosły pozytywne efekty, powstała zupełnie nowa miejscowość – zaznaczył przewodniczący Rady Gminy Sławomir Gałązka. – Nie można hamować rozwoju miejscowości przez to, że niektórzy chcieliby zaoszczędzić 150 tys. zł. Jestem z innej części gminy, ale uważam, że nie powinniśmy być krótkowzroczni, tylko dążyć do tego, by każdy miał możliwości rozwojowe.
Niektórzy radni, m.in. przewodniczący Sławomir Gałązka, proponowali, by właściciele firm działających w rejonie planowanej inwestycji zaangażowali się w nią finansowo np. pokrywając część kosztów budowy parkingów.
– To dobry pomysł – uznał wójt. – Kupimy działkę, potem będzie etap przygotowania dokumentacji. Przedsiębiorstwa mogą uczestniczyć w budowie parkingu, który potrzebny jest i dla szkoły, i dla reszty mieszkańców.
– Białebłoto rozwija się i infrastruktura jest potrzebna. Jeżdżą samochody dostawcze, a tą samą drogą chodzą dzieci. W kolejnych latach podobne decyzje radni będą podejmować w stosunku do innych miejscowości – pokreślił Sławomir Sowa.
– Był czas, kiedy gmina chciała tam inwestować, ale właściciele nie chcieli się zgodzić na sprzedaż gruntów. Dobrze, że teraz mamy możliwość kupienia działki pod tereny inwestycyjne – ocenił Mariusz Marszał. – To, że bierzemy pod uwagę i aspekt bezpieczeństwa, i udział podmiotów prywatnych w inwestycji to jest dobre, na tym polega współpraca. Jako radni powinniśmy poprzeć tę uchwałę i czekać, aż podobne szanse pojawią się w kolejnych miejscowościach.
Dziewięciu radnych poparło uchwałę zezwalającą samorządowi na kupno gruntów. Trzech wstrzymało się od głosowania.
J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl