Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 16 kwietnia 2024 r., imieniny Erwina, Julii



Śladami bitwy

(Zam: 19.10.2017 r., godz. 17.00)

W serwisie vod.tvp.pl można oglądać wydanie programu „Było, nie minęło. Extra”, w którym pokazane są sceny z Andrzejewa i Łętownicy, gdzie Stowarzyszenie Wizna 1939 prowadzi swoje badania.

W Łętownicy wyszkowianin Piotr Karsznia namalował mural ukazujący wojenne losy miejscowości. Jest też jednym z bohaterów odcinka programu, który miał swoją premierę we wrześniu w TVP, i w którym pokazano m.in. mural. „Prawie pół wieku temu stary żołnierz, ostatni dowodzący na polu wrześniowej bitwy 71 Pułkiem Piechoty z Zambrowa, kapitan Marian Liskowiak, napisał list do proboszcza parafii w Andrzejewie na Podlasiu prosząc o pomoc w poszukiwaniach ukrytego w nocy 13 września 1939 w okolicach wsi Łętownica sztandaru. Wtedy apele o jakąkolwiek informację na ten temat, słane z ambony nie przyniosły rezultatu. Ekipa „Było... nie minęło. Extra” po list kapitana sięgnęła ponownie i podjęła poszukiwania” – czytamy w zapowiedzi programu na vod.tvp.pl. „To tylko jeden z wątków dużych badań pola ostatniej bitwy 18 Dywizji piechoty okrążonej na polach Andrzejewa. Dysponując dużą ilością sprzętu poszukiwawczego będziemy ustalać przebieg niemieckich stanowisk zamykających polskie zgrupowanie w okrążeniu. Metodą badań terenowych wyznaczymy osie polskiego natarcia. Bardzo liczymy na lokalną pamięć, która pozwoli nam, mimo upływu czasu zapisać całą serię niezwykłych opowieści, między innymi takich jak o ołtarzu w miejscowym kościele zamienionym po walce w stół operacyjny. O żołnierzu, który ciężko ranny na swoim własnym polu, ale cudownie uratowany postawił w tym miejscu kapliczkę. Na planie ekipie towarzyszy malarz Piotr Karsznia przenoszący te opowieści na karton. Na końcu odcinka spotykamy się z mieszkańcami Łętownicy, by podsumować wyprawę”.
Stowarzyszenie Wizna 1939 nadal prowadzi prace na polach ostatniej bitwy 18. Dywizji Piechoty i zapowiada, że niebawem zdradzi zaskakujące szczegóły z poszukiwań.
Prezes stowarzyszenia gościł w miejskiej bibliotece, by omówić badania dotyczące legendarnego Hubala. Relację na ten temat publikujemy na stronie 12.
J.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta