Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 20 czerwca 2024 r., imieniny Bogny, FlorentynyUwaga na oszustów

(Zam: 12.04.2017 r., godz. 11.58)

W ostatnich dniach sprawcy oszustw metodą „na policjanta”, czy „na wnuczka” w sąsiednich powiatach nasilili swoje działania. Wyszkowska policja prosi o czujność, czy nikt z mieszkańców naszej okolicy nie padł ofiarą przestępców.

Sprawcy oszustw „na policjanta” są często zatrzymywani dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane. Niestety, wciąż docierają na policję informacje o kolejnych pokrzywdzonych. Kiedy starsza osoba odbiera telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów działających metodą na tzw. „wnuczka”, często przekazuje przestępcom oszczędności całego życia.
Oszuści niedawno zmodyfikowali metodę działania. Nadal dzwonią na numer stacjonarny i nawiązują rozmowę ze starszą osobą, podszywajc się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon ponownie dzwoni. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA, przedstawia się podając nieprawdziwe dane. Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki. Dzięki temu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby na tzw. „wnuczka”. W rzeczywistości są przestępcami, jedynym ich celem jest wzbogacenie się kosztem ludzkiej krzywdy. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszustwa.
Oszuści informują starsze osoby, aby udając się do banku w celu wypłaty pieniędzy, nie mówili kasjerom i obsłudze placówek bankowych, w jakim celu to robią. Starają się przekonać starsze osoby, że pracownicy banków również należą do grupy przestępczej i dlatego nie wolno ich o niczym informować.
Z policyjnych informacji wynika, że coraz więcej osób jest świadomych zagrożenia, dzięki temu często przestępcom nie udaje się oszukać kolejnych osób.
Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji.
Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Schemat działania oszustów
– dzwoni telefon,
– ktoś mówi, że jest Twoim wnuczkiem, krewnym coś się wydarzyło: wypadek, choroba,
– rozmówca się rozłącza, a za chwilę telefon dzwoni ponownie,
– ktoś mówi, że trwa akcja policyjna, która pozwoli zatrzymać oszustów,
– pada prośba o zachowanie wszystkiego w tajemnicy,
– pilnie potrzebne są pieniądze lub wartościowe rzeczy, jeśli nie masz pieniędzy, pada prośba o zaciągnięcie kredytu,
– rozmówca prosi Cię o przekazanie pieniędzy wskazanej osobie lub wykonanie przelewu.

Pomogłeś, przekazałeś pieniądze, czekasz… Uspokoiłeś się, dopiero teraz dzwonisz do wnuczka, na policję … Już wiesz, że dałeś się oszukać… Straciłeś wszystkie swoje oszczędności!

Jak nie dać się oszukać?
– jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 – zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę,
– Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy,
– nie działaj pochopnie pod presją czasu,
– po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą,
– jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi lub w przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny, czy prawdziwy funkcjonariusz tylko oszust, zawiadom natychmiast Policję dzwoniąc na numer 997 lub 112.
Oprac. J.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta