Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 30 czerwca 2022 r., imieniny Emilii, LucynyW świecie kryptologii

(Zam: 05.05.2016 r., godz. 13.29)

Czwartkowa sesja popularnonaukowa w miejskiej bibliotece pozwoliła nie tylko na poszerzenie wiedzy na temat matematyka Jerzego Różyckiego, ale też uświadomienie uczestnikom znaczenia kryptologii w życiu ludzkości.

W ramach obchodów 90. rocznicy zdania egzaminu maturalnego przez Jerzego Różyckiego w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej 21 kwietnia otwarto wystawę „Jerzy Różycki i historia złamania kodu Enigmy”. Omówił ją pracownik biblioteki Mirosław Powierza. Ekspozycja zawiera wiele cennych pamiątek związanych z absolwentem przedwojennego wyszkowskiego gimnazjum. Po jej oficjalnym otwarciu na drugim piętrze miejskiej biblioteki odbyła się konferencja popularnonaukowa „Enigma, czyli jak polscy matematycy zmieniali losy świata”. Dr Barbara Roszkowska-Lech i prof. dr hab. Czesław Bagiński opowiedzieli o roli matematyki w ochronie informacji oraz tworzeniu współczesnych systemów szyfrujących. Wkładem w popularyzowanie lokalnej historii i nowych wiadomości o rodzinie Różyckich i samym Jerzym Różyckim były prelekcje Elżbiety Szczuki oraz dra Marka Grajka.
J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl