Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 19 sierpnia 2022 r., imieniny Juliana, JuliuszaOrientalne klimaty w bibliotece

(Zam: 02.04.2014 r., godz. 16.59)

Przez kolejny miesiąc biblioteka miejska zaprasza do obejrzenia wystawy prac Michała Makary „Ptaszory i inne”. Oficjalne jej otwarcie odbyło się w piątek 21 marca.
W spotkaniu uczestniczyli entuzjaści kultury Bliskiego Wschodu, których witała dyrektor miejskiej biblioteki Małgorzata Ślesik-Nasiadko, inicjatorka wystawy.

M. Makara jest uczniem prof. Stanisława Tworzydły, który studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Chinach, gdzie wiedzę m.in. z zakresu estampażu czerpał od wielu cenionych znawców chińskiej kultury. M. Makara w swojej twórczości posługuje się malarstwem tuszowym, wykonywanym na papierze higroskopijnym przy pomocy m.in. farb wodnych.
– Przyroda towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Była też inspiracją w rozwoju kultury antycznej i malarstwa chińskiego – zaznaczył M. Makara. Następnie opowiedział o technice estampażu. Jak zaznaczył, estampaż to nic innego jak ręczne odbijanie. Tę sztukę plastyczną wynaleziono w czasie panowania dynastii Tang. U jej podstaw leży dziecięca zabawa.
– Od najmłodszych lat interesowałem się kulturą chińską. Technika wykonywania estampażu jest podobna do europejskiej sztuki kaligraficznej– zwrócił uwagę M. Makara. – Posiada wiele cech wspólnych z frotażem – techniką polegającą na odbijaniu przedmiotów o wyraźnej fakturze na papierze.
Oprócz wystawy chińskiego malarstwa, w trakcie spotkania M. Makara zaprezentował wykonywanie estampażu. Po zakończeniu wystawy prace M. Makary będzie można zakupić w bibliotece. Istnieje też możliwość przeprowadzenia kursu estampażu przez artystę w bibliotece miejskiej. Dodatkową atrakcją piątkowego wieczoru był pokaz chińskiej kaligrafii w wykonaniu sinologów z Uniwersytetu Warszawskiego – Michała i Moniki Wąsowskich oraz Bazylego Stefanu. Każdy chętny mógł skorzystać z możliwości wykaligrafowania swojego imienia przez znawców kultury chińskiej. Kolejną niespodzianką wieczoru, przygotowaną przez sinologów była prezentacja „Zhongwen, czyli o języku chińskim”.
M.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl