Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 05 maja 2024 r., imieniny Ireny, Waldemara



Perłowy jubileusz trwa!

(Zam: 12.03.2014 r., godz. 16.54)

Energiczne układy taneczne, tryskające zapałem wykonawczynie i niewyczerpane pomysły choreografa – tak w skrócie można określić działanie Rewii Dziecięcej „Sylaba”, która od prawie trzech dekad z dumą reprezentuje Wyszków w kraju oraz na arenie międzynarodowej. 8 marca w trakcie prapremiery sylabianki wystąpiły przed zacnym gronem publiczności, zabierając gości w podróż sentymentalną i historyczną.

Przypomniały największe przeboje zespołu oraz aranżacje znanych hitów światowego formatu. Jubileusz był również okazją do kolejnej, już 30. premiery, która tradycyjnie odbyła się w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”.

Trwający blisko cztery godziny koncert był okazją do wielu wzruszeń i wspomnień o niezapomnianych chwilach dzieciństwa i młodości dziewcząt, które zasilały szeregi Rewii. Liczne trofea otrzymywane na krajowych i międzynarodowych przeglądach dają wyraz zaangażowania i ciężkiej pracy zespołu.
Sobotniej uroczystości przewodzili Paweł Pochwała, znany dziennikarz Telewizji Polskiej oraz Katarzyna Zyskowska-Ignaciak, niegdyś sylabianka, obecnie zaś pisarka.
– Ten szczególny wieczór trudno rozpocząć, ponieważ niewyobrażalnym jest, że Rewia Dziecięca „Sylaba” obchodzi swoje trzydziestolecie – przyznał Paweł Pochwała. – Ale coś takiego się wydarzyło, i zapewniam o niezwykłości dzisiejszego wieczoru – podkreślił. – Będziemy świadkami dwóch koncertów – na scenie oraz na ekranie – zdradził.
Na premierę przybyli m.in. Jacek Kozłowski – wojewoda mazowiecki, włodarze miasta, przedstawiciele Starostwa Powiatowego, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. bryg. Wiesław Leśniakiewicz, Piotr i Luba Bojko z zaprzyjaźnionym Ukraińskim Narodowym Zespołem Pieśni i Tańca „Barvinok”, włoski aktor i osobowość telewizyjna – Uccio De Santis, z którym „Sylaba” współpracuje od kilkunastu lat. Podczas prapremiery nie zabrakło również byłych sylabianek.

Trochę wspomnień
Rewia Dziecięca „Sylaba” wylansowała około pół tysiąca utworów i zagrała kilka tysięcy koncertów w Polsce oraz zagranicą. Adresatami utworów były dzieci, w późniejszym czasie działalności młodzież. „Sylaba” nagrywała w studio PRiTV S-4, Studio Realizacji Myśli Twórczych oraz D&D J.J. Dobrzyński. Niejednokrotnie można było obejrzeć występ sylabianek na antenie Telewizji Polskiej. Wśród autorów tekstów piosenek należy wymienić Wandę Chotomską, Justynę Holm, Małgorzatę Strzałkowską, Irenę Zdunek, Krzysztofa Jaślara, Mirosława Rymarza, Ewę Sikorowską i Andrzeja Zawistowskiego. O ścieżkę dźwiękową dbali Krystyna Kwiatkowska, Stanisław Marciniak, Zbigniew Zdunek, Jan Mazur i Jarosław Jerzy Dobrzyński. Realizatorami nagrań: byli Elżbieta Pobiedzińska, Jacek Hamela, Leszek Kamiński, Tadeusz Mieczkowski, Mikołaj Wierusz, Aleksander Pałac i Piotr Semczuk. W trakcie koncertu konferansjerzy przypomnieli ważne osobistości, przed którymi sylabianki zatańczyły m.in. Jana Pawła II, Lecha Wałęsę, Bronisława Komorowskiego.

Przeszłość i teraźniejszość na jednej scenie
Sobotni koncert składał się z dwóch części. W pierwszej, dziewczęta zabrały widzów w podróż do przeszłości, przypominając największe przeboje grupy takie jak: „Myszka Miki”, „Stonoga Rock”, „Tarantula w dyskotece”, „Retro”, „Muzyczną mafię”. „Sylaba” zmieniła również klimat muzyczny, prezentując góralski motyw do piosenki „Gdzie ten, który powie mi” czy okraszony współczesnością ponadczasowy hit „Show must go on”. Jednocześnie widzowie mogli obejrzeć zarejestrowane występy sylabianek sprzed lat.
– To jest trochę inna „Sylaba”, ale to wciąż rewia dziecięca – zauważyli prowadzący.
Podczas drugiej części spektaklu, „Sylaba” wystąpiła z nowym programem, prezentując „Sceny współczesne”. Dziewczęta zatańczyły do układów m.in. „Damy i pieniądze”, „Siostry” „Shoping”, „Technology”. Niezwykłego charakteru koncertowi nadał występ grupy 30 ex-sylabianek, które na scenie zatańczyły dwukrotnie. Podczas premiery odbył się już tradycyjnie recital w wykonaniu pomysłodawczyni i założycielki Rewii, Ireny Zdunek, która obchodzi 35-lecie pracy artystycznej.
– Piosenki, które wykona Irena Zdunek są wyjątkowe, ponieważ przyniosły jej wiele nagród na przeglądach. W tym roku w Studio Realizacji Myśli Twórczych Piotra Semczuka nagrała specjalny repertuar. Podczas nagrywania towarzyszyli jej wybitni muzycy, m.in. Andrzej Jagodziński (fortepian), Adam Cegielski (kontrabas), Czesław „Mały” Bartkowski (perkusja) i Robert Majewski (trąbka) – poinformowała K. Zyskowska-Ignaciak.
– Prowadzenie zespołu wymaga niespożytych pokładów energii, które w rezultacie dają fantastyczne efekty – zauważył Paweł Pochwała.
W trakcie koncertu wystąpili również Sylwia Smolińska i Daniel Chlibiuk z fundacji „Sztukmistrze z Lublina” oraz dobrze znana wyszkowskiej publiczności akrobatka Magdalena Sztencel. Miłym akcentem wieczoru był też koncert zespołu „Barvinok”.
W imieniu samorządu miejskiego gratulacje i podziękowania złożył burmistrz Grzegorz Nowosielski.
– To dzięki założycielce „Sylaby” Irenie Zdunek Rewia Dziecięca stała się instytucją kulturalną w naszym mieście – zaznaczył Grzegorz Nowosielski. – Dzięki niej Wyszków jest kojarzony z profesjonalizmem, kulturą i sztuką w kraju, i poza jego granicami – dodał zaznaczając, że nie tylko „Sylaba” obchodzi święto, ale także Wyszków.
– Irena Zdunek wpoiła nie tylko miłość do muzyki, ale również wychowała liczne grono dziewcząt, co było jej marzeniem. Dziś widzimy, że marzenia się spełniają – podkreśliła przewodnicząca Rady Miejskiej, Elżbieta Piórkowska. Życzenia i gratulacje przekazali również pozostali przyjaciele Rewii Dziecięcej „Sylaba”. Niespodzianką od Telewizji Polskiej, która od wielu lat towarzyszy Rewii Dziecięcej podczas koncertów, rejestrując spektakle był film dokumentalny z działalności zespołu.
– 30 lat to spory kawałek czasu – powiedziała Irena Zdunek. – Ja tego czasu nie czuję, ale widzę jego upływ patrząc na absolwentki Rewii, które tak naprawdę są bohaterkami dzisiejszego wieczoru – kontynuowała.
– Największym sukcesem Rewii Dziecięcej jest jej istnienie, za co dziękuję – dodała.
Nie kryjąc wzruszenia sylabianki zaśpiewały „Sto lat” założycielce zespołu.
Jubileusz był doskonałą okazją do przekazania podziękowań i wręczenia medali życzliwym osobom, które zawsze pomagały w prężnym rozwoju Rewii. Kolejne występy zespołu, prezentujące dorobek artystyczny i premierę odbędą się w najbliższym czasie w „Hutniku”.
M.P.
 
30-lecie "Sylaby"
 
30-lecie "Sylaby"
 
30-lecie "Sylaby"
 
30-lecie "Sylaby"
 
30-lecie "Sylaby"
 
30-lecie "Sylaby"
 
30-lecie "Sylaby"
 
30-lecie "Sylaby"
 
30-lecie "Sylaby"
 
30-lecie "Sylaby"
 
30-lecie "Sylaby"
 
30-lecie "Sylaby"
 
30-lecie "Sylaby"
 
30-lecie "Sylaby"
 
30-lecie "Sylaby"
 
30-lecie "Sylaby"
 
30-lecie "Sylaby"
 
30-lecie "Sylaby"
 
30-lecie "Sylaby"
 
30-lecie "Sylaby"
 
30-lecie "Sylaby"

Komentarze

Dodane przez Lokis, w dniu 12.03.2014 r., godz. 17.28
W jakim wieku są dziś najstarsze "emerytki", mogą mieć dobrze ponad cztery dychy? Gratulacje dla wszystkich :)
Dodane przez Grześ, w dniu 12.03.2014 r., godz. 22.20
Co by nie mówił, to czym byłby Hutnik bez "Sylaby", kabareciarnią do wynajęcia?
Dodane przez loka, w dniu 13.03.2014 r., godz. 14.58
Super premiera, gratuluję :)
Dodane przez rodzic, w dniu 13.03.2014 r., godz. 22.07
A mnie ciekawi, ile miasto dokłada do tej instytucji kulturalnej, bo gdyby nie rodzice sylabianek i ich comiesięczne wpłaty nie byłoby się czym chwalić?
Dodane przez Tata, w dniu 13.03.2014 r., godz. 22.30
Pewnie daje salę i utrzymuje ze trzy etaty: pani Zdunkowej, jej córki, pani Leny a może jeszcze coś?
Dodane przez Miastowy, w dniu 14.03.2014 r., godz. 10.09
No w sumie tego wsparcia będzie ładnych kilka tysięcy miesięcznie. A jakby policzył koszty zajmowanych sal na próby i występy, to mamy kolejne kilka tysięcy. Tak więc nie można powiedzieć, że miasto nie wspiera Rewii "Sylaba". Tak zresztą powinno być. Powodzenia!
Dodane przez zocha, w dniu 14.03.2014 r., godz. 13.49
i kasę na autokary (przejazdy na przeglądy festiwalowe zagraniczne typu ukraina bułgaria warsztaty letnie oj będzie tego)
Dodane przez Asia, w dniu 14.03.2014 r., godz. 16.34
No to chyba "rodzic" został przekonany, że dzięki miastu Sylaba może osiągać lepsze wyniki, niż gdyby była skazana sama na siebie i rodziców. Nie byłoby zapewnionych etatów, stałej sali, sali do ćwiczeń, i wszystkiego tego o czym piszą inni. Dziwi to, że nadal są rodzice, którzy żyją w tak dużej niewiedzy. Może należałoby jasno przedstawić formy finansowania rewii. Tak, żeby nikt już nie zarzucał miastu macoszego traktowania.
Dodane przez Gość, w dniu 14.03.2014 r., godz. 17.33
zocha z tego co słyszałam to dziewczynki i ich rodzice dokładają się do wyjazdów ;)
Dodane przez hajke, w dniu 14.03.2014 r., godz. 21.55
Nawet jak się dokładają to znaczy, że do czegoś się dokładają. Na pewno do wyjazdów dokłada się też miasto. Niech będzie wszystko przejrzyste najlepiej.
Dodane przez matka polka, w dniu 15.03.2014 r., godz. 00.14
Jestem za przejrzystym rozliczaniem się z opłat, bo skoro miasto finansuje etaty, salę to na co idą comiesięczne opłaty za najmłodsze grupy, które nie jeżdżą na warsztaty?
Dodane przez ..., w dniu 15.03.2014 r., godz. 09.56
Przypomina to sytuację z Owsiakiem i jego WOŚP. Ona nigdzie nic nie kosztuje, jest bezkosztowa a liczy się tylko zbiórka. Otóż bzdura, proces jaki Owsik toczy z blogerem spowodował, że szereg miast musiało podsumować swoje koszty spowodowane goszczeniem imprezy. Okazuje się, że wszystko ma swoja cenę. Ten wóz strażacki pod GOk-iem, Zajmowana przez cały dzień sala kinowa, energia, zaangażowanie straży miejskiej. Personel ośrodków wszystko kosztuje. Tak samo z Sylabą, a wszystko to z czego na co dzień korzysta w WOK, to wkład miasta w jej funkcjonowanie. Są w mieście grupy taneczne, które mogłyby tylko o tym pomarzyć.
Dodane przez Mini Mouse, w dniu 15.03.2014 r., godz. 10.31
(...) "Rewia Dziecięca stała się instytucją kulturalną w naszym mieście - zaznaczył Grzegorz Nowosielski. - Dzięki niej Wyszków jest kojarzony z profesjonalizmem, kulturą i sztuką w kraju, i poza jego granicami". Drodzy komentatorzy, tak już się przyjęło nie tylko w Wyszkowie, ale wszędzie, że aby coś mieć, być z czegoś dumnym itp., potrzeba wkładu i zaangażowania. Wiadomym jest, chociaż głośno się nie mówi, albo po prostu ja nie słyszałam, że zarówno rodzice, jak też z pewnością lwią część kosztów pokrywa miasto. To jest promocja, która trwa nieprzerwanie od prawie 30. lat! I to jest miłe, że tak dba się o kulturalną stronę w mieście. Resztę inicjatyw pozostawię bez komentarza.
Dodane przez Jackson, w dniu 15.03.2014 r., godz. 17.38
Jakich inicjatyw? Myślę, że monopol nigdzie się nie sprawdza jak komuna. A jak widać sama Sylaba lubi podglądać i zrzynać pomysły od mniej utytułowanych formacji z inicjatywą. Nikt np. nie zrobił w Wyszkowie lepiej Jacksona od Replayek młodej Wiśniewskiej. To co później zrobiła z Jacksonem Sylaba, to wszyscy nawet odtwórczynie, uznali za wiochę.
Dodane przez $$$, w dniu 15.03.2014 r., godz. 18.33
Jest super, ale rachunki do wierzchu.
Dodane przez gość, w dniu 15.03.2014 r., godz. 22.36
Kto woli panie Wiśniewskie nie będzie tańczył w Sylabie. Choć poprzednie premiery Sylaby bardziej zachwycały, mniej teatru tańca, więcej rewii w rewii i będzie OK.
Dodane przez Matylem jestem, w dniu 16.03.2014 r., godz. 10.17
No to dzieci, które by wolały powinny mieć równe wsparcie burmistrza co mają te, które wolą Sylabę. Czyli: chociażby dwa etaty, salę do ćwiczeń i koncertów, dofinansowanie wyjazdów, obozów i warsztatów. Wtedy będziemy mogli powiedzieć demokracja! Chyba, że burmistrz wybiórczo traktuje się e tym mieście dzieci.
Dodane przez Laur, w dniu 16.03.2014 r., godz. 13.09
Pomysł na teatr tańca, tez ściągnięty jest od Wiśniewskich.
Dodane przez ona, w dniu 16.03.2014 r., godz. 19.42
Pozdrawiam wszystkich hejterów!!!
Dodane przez ..., w dniu 16.03.2014 r., godz. 20.54
Że kogo proszę? Wyrażaj się po polsku.
Wasze krytyki nie mają poparcia w rzeczywistości.
Dodane przez Belmondo, w dniu 16.03.2014 r., godz. 22.37
Serio nie rozumiem niektórych ludzi na tej stronie. Odwiedzam premiery Sylaby od lat i z tego co dobrze pamiętam to jakieś trzy lata temu Jackson był tańczony, a w tym roku była powtórka z racji jubileuszu, nie tylko ten układ był przypominany. Pani Wiśniewska wykorzystała tą piosenkę dopiero w tym roku na WOŚP'ie dlatego troche nieadekwatnie jest tu mówić o ''podglądaniu i zrzynaniu pomysłów'' skoro Sylaba tańczyła to wcześniej. Boli mnie wasza pewnego rodzaju zawiść i poniżanie jednej czy drugiej grupy, chodze na wszystkie przedstawienia, czy to Teatru Tańca, czy to Sylaby, według mnie obie ekipy robią bardzo dużo i wkładają całe serce w swoje pasje, trzeba doceniać wszystkich, którzy w pewien sposób poprzez robienie tego co lubią starają się umilić wam czas. Troche dojrzałości i szacunku, bez spiny. Pozdro.
Dodane przez Laur, w dniu 17.03.2014 r., godz. 09.17
Zespół "Replay" młodej Wiśniewskiej Jacksona zrobił ok. 10 lat temu. . Jeszcze przed pierwszym "Deptakiem Tanecznym". Wtedy Sylaba skikała jeszcze do utworów Majki Jeżowskiej. A jak już Belmondo uderza w tony wspaniałomyślnej tolerancji to też przyznam, że obie firmy mają swój wspaniały wkład w tym temacie. Różnica polega na tym, że jedna z nich została wyrzucona na bruk z Hutnika z ok 200 dzieci. Musi radzić sobie sama. Z wynajmem, z opłaceniem instruktorów. Druga firma korzysta z miejskich etatów, Hutnika, jawnych i cichych dotacji. Więc proszę o trochę dojrzałości w równym traktowaniu wszystkich dzieci. Takim jak w demokracji kulturalnej gdzie lepszy, przez lata pompowany zespół w pewnym momencie sam musi zadbać o część środków. Jak w biznesie - dostałeś 30 letni damping, ustąp miejsca innym, podziel się inaczej mówiąc. Jeśli bez 100% nie potrafisz funkcjonować, to się nie pusz, pakuj walizki i na swoje. Na wynajm i na barki jedynie rodziców. Wtedy zadarte nosy opadną trochę. Także jak chcesz na równi porównywać te firmy to stwórz im równe warunki. Tyle w temacie. Nowosielski z Kowalskim wywalili dzieci na bruk i żadne teraz podlizywanie się dotacjami już tego nie zmieni. Wstyd.
wstyd
Dodane przez ogladacz, w dniu 17.03.2014 r., godz. 16.37
No od razu 100 lat temu, załosne Nie dość, że teatr tańca szczerze i otwarcie nie dorównuje poziomowi Sylaby swiadcza o tym przebyte konkursy i ilosc sprzedazy biletów teatr w ciągu 3 lat tyle nie sprzeda ile Sylaba w ciagu jednej premiery tak ze nie ma dyskusji. Pani niech nie podpisuje się za kilka osob, pozdrawiam. WSTYD, z dumą powinnismy sie niżej wypowiadać to nie forum dyskusyjne
Dodane przez xyz, w dniu 17.03.2014 r., godz. 19.35
Może po wyborach coś się zmieni.
Dodane przez Anonim, w dniu 17.03.2014 r., godz. 21.57
Wstyd burmistrzu wychowywać tak aroganckie dzieci w Sylabie. Inne wyrzucone na bruk poniża się za to, że nie są doinwestowane. Wstyd wielki!
Dodane przez ona, w dniu 17.03.2014 r., godz. 23.00
przecież zawsze wszystko mozna podzielić na gorsze i lepsze -dzieci też mogą być gorsze i lepsze a grupy taneczne też mogą być gorsze i lepsze a dofinansować też można dużo lub ciut
Dodane przez Laur, w dniu 18.03.2014 r., godz. 08.26
Jesteś żałosna. Czekałam na taka właśnie wypowiedź. Brawo, PRLowska szkoła propagandy partyjnej lepiej by tego nie wymyśliła. Gratuluję. Nic wam już nie zagrozi, za okupacji "te gorsze dzieci" kończyły w obozach. Powodzenia, miłego "skikania".
...
Dodane przez nie rozumiem problemu, w dniu 18.03.2014 r., godz. 14.12
Nie wplatujmy w konfilkty dzieci z obu zespolow bo one nic winne nie sa. Sylaba ma na tyle kultury ze nie wplatuje sie w klotnie i ma poszanowanie dla osob w teatrze tanca co jak widac odbywa sie bez pokrycia. Wstyd zw ludzie w tym wieku jak pani nie ma szacunku i oskarza bezspodstawnie nazywajac je aroganckimi pani zachowanie mozna tak nazwac. Nie robcie ofiary z teatru tanca to nie wina dzieci z sylaby ze maja proby w hutniku
Dodane przez Jas, w dniu 18.03.2014 r., godz. 19.11
Poprawię cię - nie powinno być problemu dyskryminacji. jak za komuny ulubienice i reszta. Faworytki władzy...
moja opinia
Dodane przez widz123, w dniu 18.03.2014 r., godz. 19.35
Co roku wybieram się na koncerty premierowe Sylaby. Z pełnym szacunkiem do pracy jaki zespół włożył w przygotowanie tego widowiska premiera ta niezachwyciła mnie tak samo jak poprzednie. Bardziej podobała mi się część sentymentalna, w której wspominane były starsze układy:)) moim zdaniem było trochę za nowocześnie, to rewia.. więc zasmuciło mnie, że nie zobaczyłam solówek;( te roboty, było trochę dziwne, ale moje zdanie oczywiście nie zmienia mojego podejścia do tego zespołu:)) mam nadzieje ze za rok będe się bawiła, wesoło na premierze!
.
Dodane przez gość, w dniu 18.03.2014 r., godz. 19.41
było super, licze tylko że nastepna premiera bedzie bardziej wesoła. A odwołujac sie do gównego tematu na tej staronie uważam ze nie ważne jest już tak bardzo kto pierwszy tańczył do jacksona, zachwoujecie się jak dzieci... trochę szacunku do obu zespołów i dzieci, nie wplątuujecie ich w to. Moiim zdaniem sylaba zatańczyła świetnie ! tak jak wcześniej utwór ,, show must go on ,, akcepowałem tylko w wykonaniu queen, uzupełnie zmieniełem zdanie po obejrzeniu tego w wykonaniu sylaby, ten wokal, choreografia muzyka, stroje suuuper ! sylaba utrzuymouje się na bardzo wyskik poziomie, nie bez powodu zajkuje wysokie laury w konkursach, tak trzymać ! tylko wiecej rewi
Fałszywy przyjaciel gorszy od AIDS
Dodane przez RóżaL., w dniu 18.03.2014 r., godz. 21.32
To nie dzieci są winne tym przepychankom a dorośli i ich polityka. Niedobrze jest jednak, jak jednych się faworyzuje a innych odpycha. Z tym wszyscy musicie się zgodzić.
Dodane przez Myśl, w dniu 19.03.2014 r., godz. 03.29
Wesołe to może być miasteczko;)
Dodane przez ABC, w dniu 19.03.2014 r., godz. 08.25
Najgorsze jest to , że dorośli są gorsi jak dzieci .
Dodane przez Prosta7, w dniu 19.03.2014 r., godz. 10.03
Dzieci są wspaniałe. Jednak na całym świecie ci profesjonalni dobrze radzą sobie sami, wspomaga się słabszych do momentu kiedy nie staną twardo na nogach. Gdyby rewii zabrać etaty i bazę, a wspierać sporadycznie, to czym by była?
Dodane przez ola, w dniu 21.03.2014 r., godz. 11.56
a ja się rozczarowałam 3lata temu był jackson 2lata temu na hali był jackson i teraz był jackson to samo z walcem widać dużo tu krzyku o nic

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta