Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 17 maja 2024 r., imieniny Sławomira, Weroniki



O Tuwimie, jakiego nie znamy

(Zam: 27.11.2013 r., godz. 16.38)

„Tuwim – kolekcjoner niezwykłości, śmieszności i dziwaczności” to tytuł wykładów Jarosława Górskiego, które w czwartek 14 listopada odbyły się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej. Na spotkania o godz. 11.00 i 12.00 przybyli uczniowie z Zespołu Szkół nr 3 oraz Gimnazjum nr 1 w Wyszkowie.

Rok 2013 Sejm RP ogłosił Rokiem Juliana Tuwima, 27 grudnia minie 60. rocznica śmierci poety. Aby przybliżyć tę postać wyszkowskiej młodzieży, do biblioteki miejskiej zaproszono Jarosława Górskiego, pisarza, krytyka literackiego i kulturoznawcę. Przybyłych na wykład licealistów i gimnazjalistów z naszego miasta i prelegenta witała Renata Powichrowska z MGBP.
Jarosław Górski przedstawił sylwetkę Juliana Tuwima nie tylko jako wielkiego pisarza, ale także ekscentryka, osobę dowcipną, pasjonata, kolekcjonera. Ten polski poeta żydowskiego pochodzenia, tworzący w czasach dwudziestolecia międzywojennego, był współzałożycielem kabaretu literackiego „Pod Picadorem” i grupy poetyckiej „Skamander”. Był to człowiek z ogromnym poczuciem humoru, miał nietypowe hobby: kolekcjonował krawaty, spinki do mankietów, interesował się zabobonami i przesądami, spisywał powiedzenia pijackie, które opublikował w książce pt. „Polski słownik pijacki i antologia bachiczna”. Zbieracz ciekawostek, autor m.in. książek: „Czary i czarty polskie”, „Wypisy czarnoksięskie” „Cicer cum caule, czyli Groch z kapustą”, mówił o sobie, że mógłby być wykładowcą dziwologii.
– Tuwima interesowało szczególnie to, co dla innych było nietypowe, głupie, bez sensu, uważane za niepotrzebne – mówił Jarosław Górski. – Miał niezwykłą umiejętność zbierania, ale i opisywania. Ta pasja miała na celu lepsze zrozumienie siebie, to kim i jakim jest.
Wykładowca przedstawił słuchaczom kilka spisanych przez Juliana Tuwima palindromów (wyrazów brzmiących identycznie czytanych od lewej do prawej i od prawej do lewej), np. „pętaka pętaj a tępaka tęp” czy „kobyła ma mały bok”. Przytoczył parę wypowiedzi wieszcza. Młodzież miała okazję zapoznać się z historią Juliana Tuwima, dowiedzieć się jak żył i tworzył.
Wizerunek poety można było podziwiać dzięki prezentacji multimedialnej, wyświetlanej podczas spotkania. P.D.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta