Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 czerwca 2022 r., imieniny Ireneusza, LeonaZabawy językowe

Ikona
(Zam: 24.07.2013 r., godz. 10.30)

Podczas kolejnych zajęć w ramach wakacyjnego cyklu „Warsztatowego zawrotu głowy”, czytelnicy Działu dla Dzieci i Młodzieży Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej 9 lipca uczestniczyli w warsztatach językoznawczych. Zajęcia z zakresu kultury języka polskiego poprowadziła polonistka z Zespołu Szkół nr 3 w Wyszkowie, Lidia Błachnio.

Zapoznała zebranych z pojęciem kultury języka i najczęściej popełnianymi błędami językowymi.
– W ostatnim czasie język polski nabiera cech wulgarnych – zaznaczyła. – Często pojawiają się brutalizmy, wulgaryzmy i przekleństwa. Można również zauważyć używanie makaronizmów, czyli wyrazów pochodzenia obcego – dodała. – Trzeba dbać o język ojczysty poprzez m.in. poprawne posługiwanie się nim – podkreśliła.
Uczestników warsztatów podzielono na zespoły, które wspólnie brały udział w zabawach językowych. Przedstawili cztery scenki, które miały na celu zachęcenie do poszerzania słownictwa i nienadużywania makaronizmów. Pierwsze zadanie polegało na kulturalnym i niekulturalnym zaproszeniu drugiej osoby do teatru oraz do kawiarni. Kolejne – na narysowaniu i wypisaniu cech osoby kulturalnej i niekulturalnej. Zebrani zapoznali się również z definicjami słów kulturalny/niekulturalny, znajdujących się w słowniku języka polskiego. W drugiej części zajęć zapoznali się z konstrukcją wystąpień publicznych. Dowiedzieli się, że należy pamiętać do kogo kierujemy mowę, jakiego tematu dotyczy, jakich argumentów i kontrargumentów używać do przekonania kogoś do swoich racji. Dzieci miały za zadanie napisać i wygłosić wystąpienia dotyczące różnych sytuacji: mowę pochwalną żarłoka na cześć lodówki i jej zawartości, mowę miłośnika spacerów między regałami w sklepie na cześć zakupów w supermarkecie, mowę miłośnika słodkości na cześć słodyczy oraz mowę miłośnika gier komputerowych. Dzieci uczestniczyły również w zabawie, polegającej na poprawianiu zdań zawierających błędy językowe. Wyróżnienia dostały osoby, które najczęściej udzielały poprawnych odpowiedzi.
M.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl