Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 30 czerwca 2022 r., imieniny Emilii, LucynyWszystko zależy od wyobraźni

Ikona
(Zam: 15.05.2013 r., godz. 10.30)

Gościem kolejnego spotkania autorskiego, realizowanego w bibliotece miejskiej, był Tomasz Trojanowski, pisarz, autor wielu książek i opowiadań dla dzieci i młodzieży. Jest twórcą scenariuszy radiowych i telewizyjnych oraz dziennikarzem. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Lucynowie i Szkoły Podstawowej nr 2 w Wyszkowie.

Biblioteka miejska realizuje projekt „Biblioteka – Akademią Przyszłości”. T. Trojanowski zwrócił uwagę na celowość hasła.
– Biblioteka bardzo często gościła w mojej biografii – poinformował zebranych. – Była ważnym miejscem w moim życiu.
Jak podkreślił, nie jest pisarzem zawodowym. Głównym powodem, który zadecydował o postanowieniu pisania książek, było to, że dorastał w innych czasach, bez komputera, Internetu, telefonu komórkowego.
– Czytanie to rodzaj magii – podkreślił Trojanowski. – Pisarz w pewien sposób zaklina świat, a czytelnik wchodzi do tego świata, czuje co się w nim dzieje – zaznaczył.
Zwrócił uwagę na to, że czytanie jest piękną przygodą, ponieważ to czytelnik jest twórcą i kreatorem.
– Bycie pisarzem to obserwowanie tego co się dzieje dookoła – powiedział. – Pierwszą książkę napisałem mając 30 lat – dodał Trojanowski.
Według autora, trzeba mieć odpowiednie spojrzenie na świat, aby móc zacząć pisać. Na początku tworzenia, powstaje książka w prywatnej wersji, która jest notatką autora. Zapytał zebranych, dlaczego ludzie czytają książki? Odpowiedzi było wiele, jednak najlepsze spostrzeżenia odnosiły się do chęci przeżycia przygody, otrzymywania mądrości zapisanej w książkach. Poza tym kształtują wyobraźnię czytelnika, wpływają na rozwój i naukę.
W ciągu niespełna 20 lat, Trojanowski napisał 10 książek. Podczas spotkania, uczestnicy mogli wysłuchać fragmentów pierwszej z nich „Kocich historii”.
Proces powstawania projektu książki jest długotrwały i czasochłonny. Jak podkreślił Trojanowski, odbiór przesłania w niej zawartego zależy od wyobraźni.
– Książka jest podstawowym podręcznikiem do rozwijania wyobraźni – zaznaczył. – Wyobraźnia jest pierwiastkiem, który jest potrzebny do tego, żeby być naprawdę człowiekiem – dodał.
Spotkanie z autorem przyjęło formę dialogu. Zapytany przez dzieci, o czym najbardziej lubi pisać książki, trafnie zaznaczył, że by się dowiedzieć jakie tematy poruszają, muszą do nich sięgnąć.
Jego książki opierają się na autentycznych wydarzeniach. Najczęściej mówią o stworkach i zwierzętach. Jak zauważył, sytuacje widziane oczami kotów przedstawiają się w inny sposób, niż perspektywa dostrzegania pewnych spraw przez ludzi.
– Książki nie są produkowane w głowie – podkreślił autor. – Są zanurzone w mojej prywatnej historii – dodał.
Po części oficjalnej spotkania z pisarzem, wszyscy chętni otrzymali autograf Tomasza Trojanowskiego.
M.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl