Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 20 czerwca 2024 r., imieniny Bogny, FlorentynyMłodzież dla młodzieży, czyli II Mazowiecki Przystanek PaT

(Zam: 03.04.2013 r., godz. 10.30)

W Wyszkowie 20 kwietnia odbędzie się II Mazowiecki Przystanek PaT. Inicjatywa będzie miała szeroki, bo wojewódzki zasięg. Organizatorzy przewidują, że w tym roku w naszym mieście spotka się około 800 osób.

„Profilaktyka a Ty” (PaT) to program przeciwdziałania uzależnieniom realizowany przez młodzież i skierowany do młodzieży. PaT to nie tylko coroczna impreza. To przede wszystkim szeroko zakrojony zespół działań, realizowany przez cały rok w siedmiu obszarach: działanie, informacja i edukacja, certyfikat „Wspiera nas PaT”, Profilaktyka a Harcerstwo, Przystanek PaT i PaTosfera. Pomysłodawcą programu jest Grzegorz Jach, pełnomocnik komendanta głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego. Na wyszkowski grunt zaszczepił go Zenon Krawczyk – społecznik, przy wsparciu członka zarządu powiatu wyszkowskiego Teresy Trzaski, burmistrza Wyszkowa Grzegorza Nowosielskiego oraz zastępcy burmistrza Adama Warpasa – bezpośrednio odpowiedzialnego za profilaktykę uzależnień w gminie Wyszków.
Główne cele programu to: budowanie działań opartych na metodach przeciwstawiających się patologii społecznej, zmniejszanie uzależnień wśród młodzieży szkolnej dzięki mobilizowaniu do aktywności społecznej i budowaniu asertywnej postawy. Program jest też skierowany do rodziców, zachęca ich do pogłębiania wiedzy z zakresu profilaktyki uzależnień, ale przede wszystkim do rozmowy z własnymi dziećmi na ten temat. Zamierzeniem PaT-u jest stworzenie ogólnopolskiej społeczności, która pokazywałaby, że można lepiej, można więcej bez dodatkowych wspomagaczy. Szczególnie aktywni i kreatywni wolontariusze dostają od organizatorów zielone światło, by w swoich środowiskach rówieśniczych prowadzić działania na rzecz zdrowego, wolnego od używek życia.
Pierwszym Liderem Młodzieżowym PaT-u została Klaudia Ambroziak, później jej miejsce zajęła Paulina Bloch z I Liceum Ogólnokształcącego w Wyszkowie. Obecnie funkcję tę pełni Agata Rybak, również z I LO w Wyszkowie, przy wsparciu i zaangażowaniu pedagoga Marzeny Sobczyńskiej.

Początki PaT-u w Wyszkowie datuje się na grudzień 2010 r., wówczas to w Broku odbyła się zorganizowana przez dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej Zdzisława Biszewskiego konferencja „Jak wydobyć z człowieka, to co w nim najlepsze”. Wyszków zadeklarował wtedy chęć współpracy w ramach programu. Trzy miesiące później, do Wyszkowa przyjechał Grzegorz Jach, który na spotkaniu z władzami samorządowymi i oświatowymi przedstawił założenia programu. Od tamtej pory działania potoczyły się szybko. Przedstawiciele Wyszkowa byli obecni na inauguracji projektu PaT/E (edukacja) realizowanego w ramach współpracy ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji z ministerstwem edukacji narodowej, a już w maju w Zespole Szkół nr 3 realizowany był projekt szkoleniowy dla rodziców ze spektaklem „Dzwonek” i „Droga donikąd” w obsadzie uczniów z Wyszkowa i Długosiodła.
Atmosferę, jaka panuje na przystanku, wyszkowska młodzież poznała w lipcu 2011 r., kiedy wzięła udział w VI Przystanku PaT Ostrołęka/Kadzidło, dlatego kiedy zrodził się pomysł zorganizowania I Regionalnego Przystanku PaT w Wyszkowie w lutym ubiegłego roku, organizatorzy nie mogli narzekać na brak chętnych.
We wrześniu odbyło się pierwsze w Polsce finansowane przez samorząd gminny szkolenie Zespołu Lidera PaT, w którym wzięła udział około 20-osobowa grupa młodzieży z całego powiatu wyszkowskiego. Z końcem stycznia 2013 r., w związku z ogromnym zaangażowaniem młodzieży z Długosiodła w dotychczasowej pracy nad projektem, powstała tam samodzielna grupa PaT z liderem młodzieżowym Patrycją Piórkowską oraz koordynatorem Agnieszką Łazicką-Andrusiuk.

Przystanek PaT w Wyszkowie
W związku z ogromnym zaangażowaniem wyszkowskiej młodzieży i doskonałym organizacyjnym przygotowaniem pierwszego regionalnego Przystanku PaT, impresariat programu zdecydował po raz kolejny wybrać Wyszków na gospodarza imprezy. Organizatorami tegorocznego, mazowieckiego przystanku, oprócz gminy Wyszków będą: Starostwo Powiatowe w Wyszkowie, Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu (przy zaangażowaniu Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie i jej rzecznika prasowego Marty Gierlickiej), wojewoda mazowiecki oraz Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.
20 kwietnia młodzież będzie mogła uczestniczyć w jednym z wybranych przez siebie warsztatów. Zostały przygotowane zajęcia wokalne – trenerzy Katarzyna Idzikowska i Robert Osam, hip-hop – trener Branko Bielopotocky, taniec towarzyski – trener Jolanta Wiśniewska, zajęcia poetyckie – Krzysztof Cezary Buszman, samoobrona – policjanci z Komendy Powiatowej Policji, warsztaty teatralne – Renata Zmaczyńska-Zadrożna, kuglarskie – Łukasz Samowski i Agnieszka Depta, fryzjerstwo i wizaż – Urszula Nowak-Martna, grafika komputerowa – Agata Rydzewska, zumba – Sylwia Waloszczyk, gitara i instrumenty perkusyjne – Wojtek Kubiak, warsztaty scrapbookingowe i art-journalingowe – Agnieszka Sieńkowska, dziennikarskie(radiowe) – Tomasz Bieliński, fotograficzne – Michał Stańczyk, krótkofalarstwo – Paweł Różański oraz kulinarne – firma Vendi.
Na spotkaniu organizacyjnym, które odbyło się 1 marca ustalono, że do dyspozycji młodzieży będzie hala sportowa WOSiR, kilka pomieszczeń w Zespole Szkół na Polonezie, dwa warsztaty odbędą się również w I Technikum Poligraficzno-Usługowym w Wyszkowie. Koszt pakietu startowego uprawniającego do wzięcia udziału w warsztatach organizatorzy oszacowali na kwotę 15 zł. Pakiet obejmuje smycz z wkładką, opaskę na rękę, znaczek identyfikacyjny i wyżywienie (3 posiłki).
II Wojewódzki Przystanek PaT odbędzie się głównie dzięki wsparciu finansowemu samorządu wyszkowskiego. Burmistrz zabezpieczył na ten cel środki w Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Swoją pomoc zaoferował również wójt Somianki Andrzej Żołyński. Dzięki temu zostaną pokryte koszty jednego warsztatu. Powiat wyszkowski zapewni opiekę medyczną, udostępni też pokoje w internacie przy Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida. Kosztami związanymi z budową sceny i warsztatami wokalnymi zajmie się Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, a nagłośnienie i oświetlenie zapewni impresariat PaT. Nad bezpieczeństwem uczestników i ich opiekunów czuwać będą policjanci z wyszkowskiej i radomskiej komendy policji.
Swój krótki udział w Przystanku zapowiedzieli też organizatorzy imprezy „Motoserce”. Zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego policji Marek Świszcz zaprosił też grupę policjantów-motocyklistów z Warszawy.
Jak podkreśla Kamilla Puławska, pracownik Urzędu Miejskiego zajmujący się kwestiami profilaktyki i uzależnień, Przystanek PaT to program przede wszystkim realizowany przez młodzież i skierowany do młodzieży.
- My, dorośli jesteśmy tylko osobami, które ją wspierają i czuwają nad jej bezpieczeństwem – mówi koordynatorka projektu.
A.B.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta