Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 listopada 2023 r., imieniny Błażeja, SaturninaDwadzieścia lat to ładny wiek

(Zam: 03.10.2012 r., godz. 10.30)

Zespół śpiewaczy „Wyszkowiacy” od dwudziestu lat występuje z powodzeniem na wyszkowskich i krajowych scenach. Przez ten czas zmieniali się prowadzący, artyści, repertuar, jedno pozostało niezmienne – pasja śpiewania oraz potrzeba aktywności.

Jubileusz, który odbył się 28 września w hali sportowej CKU w Wyszkowie, był przygotowywany od dawna, w jego organizację włączyło się Stowarzyszenie Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej, które opiekuje się zespołem. Zaproszono przyjaciół „Wyszkowiaków”, z którymi występują na scenie, zespoły z powiatu i nie tylko. Przyjęto dwustopniową formułę jubileuszu: na początku Przegląd Twórczości Zespołów Śpiewaczych, następnie inscenizacja wesela kurpiowskiego i uroczystości dwudziestolecia, na których przypomniano historię Stowarzyszenia, zespołu i podziękowano wszystkim, którzy dotąd w jakikolwiek sposób wspierali jego działalność. W przeglądzie wystąpiły zespoły: „Nadbużanie” (opiekun Dorota Wojtkowska), „Łochowianie” (Jolanta Abramczyk), „Wrzos” (Halina Greloch), „Zaciszańska Nuta” (Dom Kultury Zacisze), Zespół Koła Gospodyń Wiejskich z Zabrodzia, Zespół Pieśni i Tańca „Oberek” (Danuta Deptuła). Ta część uroczystości odbyła się dzięki finansowemu wsparciu powiatu wyszkowskiego. Wszyscy uczestnicy otrzymali z rąk starosty Bogdana Pągowskiego ufundowane przez powiat pamiątkowe statuetki z symbolem gołębia wtopionego w kryształ z życzeniami dalszej owocnej pracy na niwie kultywowania tradycji śpiewaczej. Po krótkiej przerwie, w czasie której uczestnicy posilili się pysznościami ze stoisk kulinarnych, rozpoczęła się druga część. Przybyłych powitali kierownik zespołu Wanda Pych oraz prezes Stowarzyszenia oraz wicedyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Wyszkowie Adam Mickiewicz. Przypomnieli historię „Wyszkowiaków” i Stowarzyszenia, których początki wiążą się z osobą Ireneusza Składanowskiego. Stowarzyszenie Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej powstało w latach 1992-1993 z jego inicjatywy.
– Był człowiekiem bezgranicznie oddanym naszemu miastu i regionowi – „Seniora” wspominał Adam Mickiewicz. – Impulsem do powstania organizacji była obrona historycznej lokalizacji najcenniejszego zabytku Wyszkowa, obelisku Wazów. Osobiście chciałbym dedykować dzisiejszą uroczystość szczególnie panu Ireneuszowi Składanowskiemu, zmarłemu w 2003 r., który był siłą napędową stowarzyszenia oraz wyszkowskiego ruchu śpiewaczego.
Stowarzyszenie ma na celu kultywowanie lokalnej tradycji, w tym m.in. rozwijanie kultury śpiewaczej. Może się pochwalić się publikacjami, m.in. reedycją najcenniejszego opracowania naszego regionu – książki Marii Żywirskiej „Puszcza Biała, jej dzieje i kultura”. Przez dłuższy czas prezesem Stowarzyszenia była Halina Kacpura. Obecnie zarząd stanowią: Adam Mickiewicz, Mirosław Powierza, Wanda Pych, Robert Szulęcki i Piotr Woźny.
– Organizacja stara się łączyć, a nie dzielić – podsumował prezes. – Wspierać wszystkie inicjatywy, dające korzyść lokalnej społeczności, być strażnikiem tradycji, przy uwzględnieniu uwarunkowań współczesności.
O zespole kilka słów powiedziała Wanda Pych. Został założony w 1992 r., początkowo nosił nazywał się „Retro `92”, ale wkrótce przyjął obecną nazwę. Przez lata istnienia dał niezliczoną liczbę występów. Trudno policzyć, ile zdobył nagród. Ostatnie to m.in. Grand Prix na przeglądach w Węgrowie w 2006 i 2008 r. w Warszawie w Domu Kultury „Zacisze”, drugie miejsce w 2011 r. w Węgrowie na przeglądzie „Barwy Jesieni”. Zespół dwa razy gościł u siebie telewizję, sześć razy była emitowana inscenizacja „wesela”. Do 2007 r. kierownikiem zespołu była Jadwiga Karpińska, a od tego czasu Wanda Pych. Instruktorami muzycznymi byli: Halina Gerloch, Jacek Kuropatwa, Stanisław Kadłubowski i Henryk Ziółkowski, a obecnie Czesław Kwiatkowski. Zespół może działać głownie dzięki wsparciu lokalnych instytucji, przede wszystkim Urzędu Miejskiego w Wyszkowie.
– Obecnie tworzy go 27osób, rozmiłowanych w śpiewie, dla których muzyka jest nie tylko sposobem na zagospodarowanie wolnego, ale też receptą na lepsze życie – mówiła Wanda Pych.
Wesele wystawiane tego dnia, nawiązywało tego z 2007 r., zagranego w „Hutniku”. Na scenie pojawili się młodzi, ich matki, chrzestni, rodzina i pozostali goście. Wszyscy razem przeżywali kolejne etapy obrzędowe, począwszy od błogosławieństwa i życzeń, pożegnanie panny młodej z rodziną i matczynym obejściem, wyjazd do kościoła, poprzez tradycyjne powitanie młodych chlebem i solą, do oczepin. W ludowych przyśpiewkach, urzekających zarówno skoczną, wesołą, jak i nostalgiczną nutą, krył się uniwersalizm i symbolika, jak choćby w scenie z chlebem. Gdy weselnicy zeszli ze sceny, wręczano na niej dyplomy i dziękowano przyjaciołom zespołu. Szczególne podziękowania i pamiątkowe statuetki otrzymali Bogdan Pągowski, burmistrz Grzegorz Nowosielski i wójt gminy Brańszczyk Mieczysław Pękul.
– Dwadzieścia lat to ładny wiek, dziewczyna może iść za mąż, chłopak jest po wojsku – stwierdził starosta. – Nasz region jest szczególny, warto kultywować tradycje, by młodzi wzięli je sobie do serca.
Burmistrz gratulował udanego przedstawienia, w którym było widać autentyczną radość artystów, i życzył kolejnych dwudziestu lat rozwoju.
– Jak przejść przez życie śpiewająco? Wstąpić do zespołu „Wyszkowiacy” – mówił Mieczysław Pękul, gratulując i dziękując za udział w wielu gminnych uroczystościach.
Okolicznościowe dyplomy za pomoc w organizacji i życzliwość dla zespołu otrzymali gospodarze imprezy: dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Wyszkowie Elżbieta Michalik oraz dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wyszkowie Krzysztof Dąbrowski, dyrektor Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Pniewie Krzysztof Gierek, który pomógł w skompletowaniu strojów ludowych, nauczyciele ZS 3, którzy pomogli w realizacji widowiska: Lidia Błachnio, Grażyna Witkowska i Michał Łobacz, Lidia Stępkowska z wydziału promocji, kultury i sportu Urzędu Miejskiego, dyrektor Powiatowego Ośrodka Kultury i Sportu Maria Gajewska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Brańszczyku Maryla Puścian, dyrektor WOK „Hutnik” Mariusz Kowalski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Wyszkowie Jan Hryniewicz (w placówce odbywają się próby zespołu i uroczystości typu wigilie), przedstawiciele lokalnej prasy – „Wyszkowiaka”, „Nowego Wyszkowiaka”, „Kuriera Wyszkowskiego” i „Głosu Wyszkowa”, wystawcy stoisk: Halina Witkowska z Kuźni Kurpiowskiej (Pniewo), Kazimierz Skoczeń z Koła Pszczelarskiego (Wyszków), Jolanta Karaśkiewicz (lokalne kulinaria, sem. 3LOA), klasa 4 TW (lokalne kulinaria, ZS 3 Wyszków). Pamiątkowe dyplomy wręczono również darczyńcom, od lat wspierającym zespół, byli to: Rafał Rozpara (LGD „Równina Wołomińska”), nadleśniczy Nadleśnictwa Wyszków Wojciech Kwiatkowski (który stwierdził, że nie może nie wspierać organizacji, mającej w nazwie słowo „puszcza”), prezes PSS „Społem” Jadwiga Tofel, Sławomir Chmielak z Banku Spółdzielczego, Aldona Chmiel z wyszkowskiego oddziału Kasy Stefczyka, prezes PWiK Teresa Jastrzębska, prezes WCMB Józef Biernacki, Jerzy Żołyniak z wyszkowskiej Huty Szkła, Sławomir Kachel z Hurtowni Warzywnej, Jerzy Sasin z wyszkowskiej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej, właściciel firmy przewoźniczej „GABO” Bogdan Zacharski, Tomasz Abramczyk, Zbigniew Wyszyński, Paweł Wyszyński, właściciele piekarni: Krzysztof i Wojciech Rasińscy(Wyszków), Robert Marczak (Łochów), Wanda Depta (Brańszczyk), Henryka i Andrzej Rucińscy, Wiesław Bartosiak, Roman Dryll. Podziękowania i dyplomy trafiły nadto do Konrada Krawczyka (nagrywającego całą uroczystość), Karoliny Kachel i Tobiasza Przybysza z ZS 3, podziękowano też młodzieży ZS 3 i ich rodzicom za pyszne ciasta oraz obsługę uroczystości, szczególnie z klas I, II i III LOL, III EAB. Wiele osób wręczało Wandzie Pych i Adamowi Mickiewiczowi kwiaty i prezenty – jak wypadało w urodziny. Życzenia złożyli m.in. dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Wyszkowie Agnieszka Mróz i proboszcz parafii Świętej Rodziny ks. Kazimierz Wądołowski. Uroczystość zakończyła się wspólną kolacją w – gdzieżby indziej – restauracji „Wyszkowianka”.
W inscenizacji zagrali: Maria Augustyniak (Matka Młodej), Wanda Pych (Matka Młodego), Ewa Rapacz (Młoda), Mateusz Linka (Młody), Jerzy Mróz (Brat Młodej), Piotr Woźny (Chrzestny), Janina Kulesza (Matka Chrzestna), Marlena Gizińska, Katarzyna Lewandowska, Edyta Dróżdź i Monika Turek (Druhny), Łukasz Linka i Mariusz Wierzbicki (Drużbowie), Jadwiga Karpińska, Zofia Gmurczyk, Zofia Lusa-Rogalska, Wiesława Końska, Stanisława Warszawin, Irena Zaręba, Maria Giegiel, Maria Oleksiak, Maryla Czerwińska, Zofia Obrębska, Maria Łach, Teodora Sawera, Barbara Rytelewska, Władysława Deluga, Krystyna Kukwa, Krystyna Napłoszek, Lucyna Mąka, Stanisław Rogalski, Tadeusz Gałązka, Jan Skoczylas, Ryszard Czechowski. Widowisko reżyserowały Grażyna Witkowska i Lidia Błachnio, oprawę muzyczną zapewnili Czesław Kwiatkowski, Stanisław Kadłubowski i Michał Gigoń.
E.E.

Komentarze

Dodane przez iza, w dniu 03.10.2012 r., godz. 21.53
Fajny sposób na spędzanie wolnego czasu dla starszych pań tylko ta pierwsza z lewej nie pasuje, chyba że scenę poszerzycie.
Dodane przez Iza, w dniu 03.10.2012 r., godz. 23.44
Nie trroll imienniczko. Może ty zajmiesz jej miejsce, jak się zmieścisz?
nie zmiesci
Dodane przez czytelnik, w dniu 04.10.2012 r., godz. 12.08
do Iz!!! nie zmiesci bo nie ustąpi...
komplement
Dodane przez luki, w dniu 04.10.2012 r., godz. 17.09
troll to komplement.nikt sie juz nie zmiesci zreszto.... sto lat dla zespołu byłem widziałem ale takiej tesiowej pana młodego nie chciałbym mieć..

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta