Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 25 maja 2018 r., imieniny Magdaleny, Urbana

Film o Wyszkowie

Nagle, niespodziewanie w redakcji … nie, nieprawda! To nie wydarzyło się nagle. Już od dłuższego czasu w głowach moich redakcyjnych koleżanek i kolegów rodził się pomysł, by zrobić film. Nie żaden historyczny, nie film o wyszkowskich bohaterach czy co gorsze, o lokalnych politykach. To miał być film o Wyszkowie.


Być może natchnieniem do zrobienia filmu stał się artykuł pt. „Urzędnik kompromituje Wyszków – czyli „szału to tutaj nie ma”, który ukazał się w Internecie we wrześniu 2013 r. Tym z Państwa, którzy nie pamiętają, o co chodziło w artykule, krótko przypomnę.
Urząd Miejski utworzył Punkt Informacji Turystycznej (PIT), a zadaniem osoby tam zatrudnionej miało być m.in. udzielanie informacji turystycznej, prowadzenie ewidencji bazy noclegowej, prowadzenie biblioteki turystycznej i strony internetowej o profilu turystycznym. PIT wywoływał mieszane uczucia wśród mieszkańców Wyszkowa, a w lokalnej prasie co i raz ukazywały się newsy dotyczące PIT. Redakcja Tuby Wyszkowa postanowiła sprawdzić sensowność istnienia Punktu Informacji Turystycznej i wysłała tam „turystów” – studentów z Łodzi. „Turyści” zapytali panią pracującą w PIT, co ciekawego można zobaczyć w Wyszkowie, gdzie można się przespać, gdzie smacznie zjeść i gdzie pobawić. Panią z PIT-u zaskoczyła wizyta. Zaskoczyło ją również pytanie, co w naszym mieście (i jego okolicach) można zobaczyć ciekawego. Powiedziała „szału to tu nie ma” i zaproponowała obejrzenie parku oraz kościoła św. Idziego informując przy tym, iż „nie wiem czy chcieliby Państwo to oglądać”. Jako rozrywkę zaproponowała odwiedzenie dyskoteki w LOK-u lub Klubie Mokra (który, tak na marginesie, nie znajduje się na terenie gminy Wyszków). Jednocześnie, w trosce o zdrowie turystów, powiadomiła ich, że na piechotę to nie mają co łazić, wypożyczalni rowerów nie ma, a z komunikacją miejską też jest raczej kiepsko.
Na forach internetowych zawrzało i paniusi pracującej w PIT nieźle się oberwało. Ludzie zaczęli się zastanawiać, czy promocja naszego miasta w ogóle istnieje, a jeśli tak, to kto jest za nią odpowiedzialny.
Również ja od jakiegoś czasu zaczęłam się zastanawiać, jak wygląda promocja naszego miasta. Ukazywały się różnego rodzaju lepsze lub gorsze foldery, ale filmu o Wyszkowie nie widziałam żadnego. Któregoś dnia grzebiąc w Internecie trafiłam na relację z Targów Kultury i Promocji Miast i Regionów w Płocku „Poloniada 2014”. Wyczytałam, że na potrzeby targów przygotowano m.in. materiały informacyjne o gospodarstwach agroturystycznych, wypożyczalniach rowerów, kajaków, stajniach jak również prezentowano filmy promujące Wyszków, Kamieńczyk oraz miejską strefę przemysłową. Zaczęłam więc dalsze szperanie w Internecie w poszukiwaniu filmów promujących Wyszków i niestety, na takie filmy nie trafiłam. Pomyślałam, że skoro ja nie znalazłam, to inni też mogą mieć z tym problem.
Filmu promującego Wyszków nie było (mamy tu niszę), a turystów do naszego miasta zwabia się popularnym w wyszkowskim środowisku powiedzeniem „szału to tu nie ma”, zatem moi redakcyjni koledzy postanowili udowodnić, że nasze miasto można pokazać tak, że będzie ono atrakcyjne dla turystów, a być może stanie się ono atrakcyjne również dla nas – jego mieszkańców. „Wyszkowiak” postanowił nakręcić film o Wyszkowie!
Najpierw odbyła się burza mózgów, jakie miejsca w Wyszkowie i jego okolicach warte są pokazania. „Jak myślisz, które miejsca warto pokazać?” – usłyszałam. O masz ci los! Mnie pytają co można w Wyszkowie zobaczyć? Dla mnie Wyszków jest szary, nudny, nijaki. Nie mam pojęcia, gdzie można pobiec z kamerką, by pokazać coś urokliwego. Na odczepnego wskazałam park, łęgi i dwa kościoły. „To już mamy. Coś innego musisz nam podpowiedzieć” – redakcja trochę się na mnie zdenerwowała, powiedziała że jestem leniwa i mam zacząć myśleć. Burza mózgów dosięgła więc również mnie, chociaż nic konkretnego mój mózg do filmu nie wniósł.
Redakcja spotkała się z Pawłem Puścianem, któremu zaproponowałaby włączył się w akcję tworzenia filmu, gdyż wiedziała, że trudno o lepszego fachowca niż on. Paweł nad propozycją nie zastanawiał się długo i bardzo chętnie zaangażował się w produkcję, nie zważając na to, czy film przyniesie zysk, czy też swoją pracę wykona całkowicie społecznie. Zaczął biegać po Wyszkowie z kamerami, zgarnąwszy sobie do pomocy naszego redakcyjnego kolegę. Zapewne nie raz widzieliście Państwo drona latającego nad Wyszkowem, dziwiliście się, dlaczego Paweł nagle zainteresował się kolejnym rajdem rowerowym, spływem kajakowym czy biegiem ulicznym. Potem godziny nagrań należało „pociąć” i „posklejać” tak, utworzyły jedną, wspólną, zgrabną całość, czym również zajął się Paweł.
Dziś film jest! Wspólnymi siłami osiągnęliśmy cel dokładnie taki jaki sobie założyliśmy.
Czy wart jest obejrzenia? Moim zdaniem, zdecydowanie tak! Mnie film oczarował i zaskoczył. W czasie kilku minut pokazano to, co jest u nas najładniejszego. Ze zdumieniem stwierdziłam, że Wyszków nie jest miastem nudnym i szarym. Okazało się, że jeśli tylko się chce, to można znaleźć miejsce na spędzenie wolnego czasu. Moim zdaniem, film pokazuje to, czego my sami nie potrafimy czasami zauważyć.
Pod koniec ubiegłego roku gmina Wyszków otrzymała środki na realizację projektu pn. „Przygotowanie kompleksowej oferty turystycznej na terenie gminy Wyszków”. Wówczas to pan Grzegorz Nowosielski powiedział „Poprzez ten projekt budujemy markowy produkt turystyczny promujący walory naturalne naszej gminy. Chcemy w ten sposób stworzyć atrakcyjną ofertę spędzania wolnego czasu w gminie Wyszków” (informacja ze strony www.turystyka.wyszkow.pl). W ramach projektu wydany zostanie m.in. przewodnik turystyczny oraz folder promocyjny naszej gminy. Szkoda, że w ramach projektu nie przewidziano środków na produkcję filmu promującego gminę Wyszków. Może wówczas miejski urzędnik (pracownik PIT), specjalista od promocji miasta i gminy Wyszków, zamiast stwierdzenia „szału to tu nie ma” wiedziałby, co można polecić do obejrzenia turystom zjawiającym się w naszym mieście.
Zastanawiam się, ile niewielkich miast podobnych do Wyszkowa, może pochwalić się podobną produkcją? Czy tylko u nas promocja naszego miasta kuleje, czy też jest to bolączka większości polskich miast? Dlaczego promocja w Wyszkowie dotyczy jedynie włodarzy, a nie tego, czego powinna dotyczyć, czyli naszego miasta i jego okolic?
Czy film wyprodukowany przez Pawła Puściana oraz redakcję „Wyszkowiaka” zachęci miejskich włodarzy i włodarzy gmin sąsiednich do sięgnięcia po taki właśnie rodzaj promocji?
Judyta
judyta@wyszkowiak.pl

Komentarze

Dodane przez Grzegorz Gajewski, w dniu 02.09.2014 r., godz. 10.17
Bardzo dobry film. :)
Dodane przez Jątek, w dniu 02.09.2014 r., godz. 11.31
Przede wszystkim świeże ujęcie sprawy. Nowoczesny.
Dodane przez Kinoman, w dniu 02.09.2014 r., godz. 14.48
Film? Dla mnie to raczej promocyjny teledysk. Tak właśnie się robi nowoczesną promocję miast. Ma być któtko pięknie i na temat. Ciągnące się pół godziny gnioty rodem z TVP3 to przeżytki.
Dodane przez lalka, w dniu 02.09.2014 r., godz. 17.22
Superprodukcja....
Dodane przez Wyszkowianin, w dniu 02.09.2014 r., godz. 20.25
Super film! Bardzo przyjemnie się to ogląda! Wiecie może gdzie można znaleźć wcześniejszy film promujący Wyszków? Bo nagle znikł ze strony naszej gminy...
Dodane przez Marko, w dniu 02.09.2014 r., godz. 23.12
Każdy wcześniejszy film też jest ważny, wemitowany stał się częścią nas i naszego miasta. Nic nie stoi w miejscu, po tym też będą kolejne na miarę ówczesnych możliwości. Poprzeczka została podniesiona.
Dodane przez tolo, w dniu 03.09.2014 r., godz. 00.18
no super :) tylko ta muzyka..... :)
Dodane przez ania, w dniu 03.09.2014 r., godz. 17.33
chaotyczny ten film
Dodane przez Piotr, w dniu 03.09.2014 r., godz. 18.23
Raczej dynamiczny ania. Chciałabyś żeby kamera jeździła po planie ulic jak po gierce? Dynamiczny i nowoczesny. Żebym mógł lepiej ciebie zrozumieć, podlinkuj jakiś super przykład, najlepiej lokalny. Poznam twój gust i "znawstwo".
Tu też szału nie ma
Dodane przez KK, w dniu 04.09.2014 r., godz. 17.56
Nawiązując do artykułu, do którego nawiązuje sam artykuł powiem o tym filmie: "Szału to tutaj nie ma".
Dodane przez lalka, w dniu 04.09.2014 r., godz. 20.43
W tym filmie widać nie tylko miejsca ale też i ludzi. Rajdy rowerowe, biegi skupiające wielu fajnych starszych i młodszych ludzi uśmiechniętych pełnych zycia, nowoczesnych. Zupełnie innych niż tych których spotykamy na codzien w Wyszkowie. Wiecznie nie zadowolonych.
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 04.09.2014 r., godz. 21.40
Film świetny. Dynamiczny, nowoczesny, pokazuje wiele charakterystycznych miejsc dla Wyszkowa. Gratulacje dla pomysłodawców i wszystkich wykonawców. Jednocześnie lekko rozwinę myśl o brakach w promocji naszego miasta. Tak, pani "szału tutaj nie ma" pokazała na czym polega promocja Wyszkowa. Kobiecinka zatrudniona po układzie, nie mająca pojecia o Wyszkowie ma pokazywać turystom nasz region. Ale oczywiście cały wydział promocji promuje ... naszego burmistrza. To jest najważniejsze !!! Przy okazji dorzucę coś , co mi leży na sercu w związku z promocją Wyszkowa. Brakuje mi bardzo ciekawego przewodnika po nadbużańskiej przyrodzie. Mam nadzieję, że w ramach właśnie realizowanego projektu turystycznego wreszcie coś takiego powstanie.
Dodane przez Anonim, w dniu 05.09.2014 r., godz. 06.26
Nadbużańska przyroda jest taka sama jak i nadnarwiańska z Łomży, nadwiślańska z Kazimierza itd :)
Dodane przez Tomek, w dniu 05.09.2014 r., godz. 08.05
Od momentu kiedy przeczytałem artykuł w gazecie dość sceptycznie podchodziłem do tego filmu gdyż bałem się, że ujrzę kolejne dzieło na poziomie Pana Świtalskiego, który o robieniu filmów ma tyle pojęcia co moja babcia. Po obejrzeniu tego filmu stwierdziłem, że jednak Nasz Wyszków nie jest tak szary i ponury, a ludzie tu mieszkający jeżeli tylko chcą potrafią się zorganizować i coś robić, a nie tylko siedzieć w domu przed komputerem i narzekać jaki to Wyszków niedobry. Co prawda miałem "przyjemność" oglądać wcześniejszy film promujący Wyszków w/w Pana, który robił go na zlecenie naszego burmistrza.... i co byście złego nie mówili o filmie z artykuły to w porównaniu z filmem kolegi Pana burmistrza jest to iście Hollywoodzka produkcja :) ps. tez próbuję znaleźć wcześniejszy film żeby pokazać osobom najbardziej krytykującym ale już chyba przepadł na dobre :)
ok
Dodane przez Darek, w dniu 05.09.2014 r., godz. 15.48
Film bardzo fajny zakończenie proponuję zamienić chmurki na uśmiechniętą twarz dziecka.
Do Anonima
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 05.09.2014 r., godz. 20.34
Chodziłem kiedyś po łęgach w okolicy Zakręzia, a ponieważ zauważyłem duże urozmaicenie kwiatów i kwiatuszków przez ok. godzinę zbierałem je. Znalazłem blisko 30 różnych łąkowych kwiatów. Żadnego nie potrafiłem nazwać. Podobnie podczas wypadu rowerowego do Gulczewa. Zatrzymywałem się i obserwowałem z zaciekawieniem kilka różnych środowisk roślinnych. Mogłem je opisać jedynie kolorami i kształtem. Takich przykładów mógłbym podać wiele. Nie neguję, że roślinność w wymienianych przez Pana miejscach może być taka sama lub podobna. Ale wydaje mi się, że wszędzie jest coś specyficznego, coś występuje częściej, lub wcale. Nie chodziłoby mi o jakieś naukowe opracowanie, ale taki ciekawy, popularny przewodnik po przyrodzie naszych okolic.
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 07.09.2014 r., godz. 06.04
Wracając jednak do filmu i najogólniej rzecz biorąc promocji Wyszkowa. Szukałem filmu p. Świtalskiego na stronie naszego urzędu, żeby móc porównać. Bezskutecznie. Wygląda więc na to, że to film ... podziemny, konspiracyjny. Rzeczywiście ciekawy pomysł na promocję Wyszkowa. A może komuś jednak uda się go znaleźć ?
Dodane przez klawo, w dniu 08.09.2014 r., godz. 13.07
Fajnie, że chociaż w jednym filmie nie ma okrągłej łepetyny gburmistrza i jego przystojniaków z koalicji.
Dodane przez Baśniowa, w dniu 08.09.2014 r., godz. 15.24
Jest różnica, na filmie Świtalskiego promowana jest resteuracja "baśniowa", w której Grześ Nowosielski robi imieniny dla dyrektorek przedszkoli. Takie ciche imieniny
Dodane przez wyszkow, w dniu 25.09.2014 r., godz. 14.35
Film Świtalskiego to ten, który leci na telewizorach w galerii, bibliotece, Hutniku i WOSiR?
Film oszukuje
Dodane przez Koneser Konserw, w dniu 01.10.2014 r., godz. 15.21
Według mojej skromnej opinii film ukazuję nieprawdę, ponieważ na tym filmiku pokazane jest miasto sielankowe, gdzie wszyscy sąsiedzi się kochają, zawsze świeci słońce, jest zielono, a na ulicach prawie nie ma żadnych samochodów a większość osób porusza się turystycznie rowerem. Rzeczywistość jest niestety inna... Ogólnie film technicznie ciekawie realizowany - chociaż zbyt mocno "podkolorowany".
Dodane przez Anonim, w dniu 02.02.2015 r., godz. 18.26
szkoda, że nic nie ma o sportowcach ćwiczących sztuki walki - też przecież mają sporo sukcesów godnych pokazania
Dodane przez Anonim, w dniu 08.07.2015 r., godz. 21.13
W żadnym przypadku tego rodzaju filmik nie powinien być ukrytą reklamą jakiejkolwiek firmy.Ten jest.
Dodane przez Działkowiec, w dniu 07.01.2016 r., godz. 09.13
Nad Bugiem w okolicach Gulczewa zbieram zioła na własny użytek. Wspaniały relaks i oszczędnośc. Korzystam z poradnika zielarza. Panie Marku część kwiatków, które Pan zebrał, to często są zioła lecznicze lub przyprawowe. Na taką wycieczkę dobrze jest zabrać w/w przewodnik. Zioła zbieramy świeże, ekologiczne, a co najważniejsze, wiem co używam w razie potrzeby. Mamy mnustwo studentów na SGGW, poradnik nadburzańskiej fałny i flory byłby fajnym tematem na pracę magisterską.
FATALNY !
Dodane przez OKO, w dniu 20.06.2017 r., godz. 10.21
Niezwykle chaotyczny przekaz! Czy ktoś pamięta, o czym to było?! 100 migawek 2-3 sekundowych w niespełna 3 minuty! Rowerki jadą, piłeczki sobie podają, a piękne panoramy i skarby architektury - po 1 sekundzie! Turysta nie powie: o, tam chcę przyjechać, bo niestety film nakręcił Szybki Bill :-)
Dodane przez Buuuahahahhhaaaaahhhahahaa, w dniu 20.06.2017 r., godz. 11.24
Ile będzie kosztować zapowiedziana "superprodukcja" promocyjna, tyle co mural, czy więcej hahahahaha.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl