Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 kwietnia 2024 r., imieniny Jerzego, Wojciecha



Aby idea murali łączyła mieszkańców
Radni przeznaczyli w budżecie gminy 30000 zł na malowidło, które ma powstać na ścianie bloku przy ul. Sowińskiego 39

(Zam: 23.06.2017 r., godz. 11.33)

Głosowanie nad zmianami w planie wydatków odbyło się podczas sesji Rady Miejskiej 22 czerwca. Dwa dni wcześniej w Urzędzie Miejskim odbyły się konsultacje mieszkańcami na temat muralu. Frekwencja na spotkaniu nie była liczna. Niemniej z ust obecnych padły pomysły i uwagi, które twórcy muralu wezmą pod uwagę realizując projekt. Radni, którzy tydzień wcześniej sceptycznie odnieśli się do pomysłu, dali się przekonać, że malowidło powinno powstać. W spotkaniu wziął udział tylko jeden przedstawiciel bloku przy ul. Sowińskiego 39. O istocie muralu, etapach jego powstawania, a także o swoim bogatym doświadczeniu w tworzeniu tego typu sztuki mówił Rafał Roskowiński – absolwent gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, pracujący obecnie na wydziale artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (więcej na temat spotkania konsultacyjnego napiszemy w najbliższym numerze „Wyszkowiaka”).
Po wtorkowej dyskusji Urząd Miejski opracował stanowisko, w którym przedstawia ideę powstania murali w Wyszkowie (poniżej jego treść).
J.P.
***

Murale w Wyszkowie – pomysł na edukację historyczną i promocję miasta
Mają za zadanie zaciekawiać historią, inspirować do jej poznawania, budzić zainteresowanie sztuką, ale także łączyć mieszkańców i promować miejscowość – takie zadania wypełniać mają murale, które samorząd Wyszkowa proponuje mieszkańcom i których realizację planuje na kilka najbliższych lat. O pomyśle tym burmistrz Wyszkowa rozmawiał z wyszkowianami podczas konsultacji w magistracie. Padły ciekawe pomysły, z których samorząd chciałby skorzystać.
Burmistrz chce zainteresować wyszkowian ideą murali, bo wydaje się ona cenna zarówno ze względów edukacyjnych, jak i promocyjnych. Wiele miejscowości wykorzystuje tę formę sztuki do inspirowania społeczności zainteresowania historią, budowania patriotyzmu, także tego lokalnego, ale również czyni tak ze względów promocyjnych i wizerunkowych – jak choćby Gdańsk. I tak miałoby być także w Wyszkowie. Burmistrz chciałby, aby idea murali łączyła mieszkańców, a nie dzieliła, aby bohaterowie murali nie wzbudzali kontrowersji – stąd pomysł, aby pierwszy mural powstał na ulicy gen. J. Sowińskiego i obrazował postać patrona ulicy. Warto podkreślić, że pierwszy duży mural w Wyszkowie już jest i bardzo się podoba, na budynku Zespołu Szkół na Polonezie i też obrazuje patrona szkoły, bohaterów Armii Krajowej. Samorząd chciałby, aby autorami murali byli artyści oraz by wpisywały się one w architekturę, klimat i historię miasta.
Po konsultacjach z mieszkańcami burmistrz proponuje zatem, aby murale powstawały w Wyszkowie sukcesywnie i niejako dwutorowo. Samorządowi spodobał się pomysł Piotra Płochockiego, zgłoszony na spotkaniu konsultacyjnym, aby murale osadzać w szerszym kontekście i nadać im jakąś wspólną myśl – konkretnie wykonać murale patronów pięciu ulic, które w latach trzydziestych otrzymały nazwy – w tym jest ulica gen. J. Sowińskiego. Symbolizują one wielkich Polaków i im mogłyby być dedykowane murale – różnej wielkości. W perspektywie można byłoby uczynić z tego atrakcję Wyszkowa – proponował Piotr Płochocki i samorząd zamierza pójść w tym właśnie kierunku, rozpoczynając od muralu poświęconego gen. Józefowi Sowińskiemu.
Podczas konsultacji pojawiało się wiele propozycji murali patriotycznych i związanych wprost z historią i tożsamością miasta i tutaj burmistrz proponuje, by idąc za dobrym przykładem Zespołu Szkół na Polonezie te patriotyczne malowidła zdobyły budynki szkół i zachęcały uczniów do poznawania historii, zaciekawiały i inspirowały. Samorząd proponuje, aby to społeczności szkolne wybierały bohaterów swoich murali i aby wypracowały pomysł łączący sztukę i historię. Oczywiście malowidła także wyjdą spod ręki artystów, ale z aktywnym udziałem uczniów, dla których będzie to zarówno lekcja historii, jak i sztuki malarstwa ściennego.
Realizację pomysłu samorząd chciałby rozłożyć na najbliższe lata, również ze względów finansowych. Co więcej, założenia są takie, by do ich współfinansowania zachęcić różne podmioty: m.in. organizacje pozarządowe, przedsiębiorców, środowiska społeczne, historyczne i edukacyjne. Szczególną okazją do stworzenia przyszłorocznego muralu będzie setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.
Murale mają być wykonywane przez artystów i na wysokim poziomie artystycznym, aby rzeczywiście zdobiły miasto – rozwiewając wątpliwości tych, którzy sztukę murali niesłusznie odczytują jako graffiti. Burmistrz chciałby również zachęcić wyszkowian do składania konkretnych propozycji, gdzie i komu poświęcony mógłby być mural – warto powiem wiedzieć, że istotne są tutaj nie tylko elementy historyczne, tożsamościowe czy plastyczne, czyli jak sam mural ma wyglądać i kogo przedstawiać. Bardzo istotną sprawą jest miejsce (ściana), na której miałby powstać, jaj stan techniczny, własność, lokalizacja w perspektywie architektury miejskiej. Samorząd ma nadzieję, że pierwszy mural w przestrzeni miejskiej spodoba się mieszkańcom, zrozumieją ideę jego powstania i będą widzieli potrzebę tworzenia kolejnych.
Urząd Miejski w Wyszkowie
















Komentarze

Dodane przez Aga, w dniu 23.06.2017 r., godz. 12.06
Są brzydkie. Zwrócił się ktos z propozycją projektu do wyszkoskiego artysty Adama Karpińskiego? Jestem pewna, że zaproponowałby projekt na miarę promocji Wyszkowa.
Mural
Dodane przez ePISkopatologia, w dniu 23.06.2017 r., godz. 14.29
Czy pomalowanie bloku będzie rzutowało na wartość przylegających mieszkań do muralu? Czy ich wartość sie zwiększy czy mieszkańcy będą musieli dopłacić do czynszu większa kwotę?
Dodane przez AntyBox, w dniu 23.06.2017 r., godz. 17.16
Sądząć PO bazgrołach raczej spółdzielnia POwinna doplacać mieszkańcom za dyskomfort estetyczny.
Dodane przez Anonim, w dniu 23.06.2017 r., godz. 18.08
Wywalanie pieniędzy... widać ze zdjęć jakie zainteresowanie mieszkańców.ŻADNE!
Dodane przez Anonim, w dniu 26.06.2017 r., godz. 22.56
A to teraz murale mają łączyć?
Murale zamiast Reklam?
Dodane przez Murale,, w dniu 27.06.2017 r., godz. 14.54
Murale, nowy pomysł na wyciąganie pieniędzy od podatników. Ciekawe ile kosztuje remont Murala? 30 koła? Z jednej strony gmina chce się słusznie pozbyć krzyczących reklam z miasta a z drugiej dokłada pieniędzy na finansowanie jeszcze bardziej krzyczących Murali! Gdzie estetyka? GDZIE LOGIKA się pytam?
Dodane przez C-14, w dniu 29.06.2017 r., godz. 15.27
Gdzie? Niech odpowie ślimak Piotruś Pan, co już plac pod ratusz zaprojektował, a teraz swojej szansy szuka w muralowaniu-kołowaniu mieszkańców.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta