Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 16 kwietnia 2024 r., imieniny Erwina, Julii



Rolnicze dziękczynienie
Doceniając trud i znaczenie pracy rolników władze gminy Brańszczyk zaprosiły mieszkańców i gości na dożynki

(Zam: 22.08.2016 r., godz. 11.47)

Wydarzenie odbyło się 21 sierpnia, a rozpoczęło się od mszy odprawionej w kościele w Brańszczyku, gdzie zostały poświęcone wieńce dożynkowe. Te kompozycje z kłosów kwiatów, ziaren, owoców itp. delegacje sołectw gminy Brańszczyk niosły w korowodzie, który po zakończonej modlitwie ruszył ze świątyni ulicą Jana Pawła II. Na czele pochodu grając szli muzycy z Młodzieżowej Orkiestry „Darmanista”, którą dyrygował Dariusz Pieńkos. Na scenie ulokowanej na terenie skansenu grupa dała minikoncert. Tegoroczni starostowie dożynek Iwona i Ryszard Trzcińscy z Brańszczyka przekazali gospodarzowi gminy, wójtowi Mieczysławowi Pękulowi, chleb – symbol rolniczego trudu, dostatku, podstawowy pokarm, który gości na stołach zarówno w dni powszednie, jak i podczas świąt. Wójt przypomniał słowa wiersza Cypriana Kamila Norwida „Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba/ Podnoszą z ziemi przez uszanowanie/ Dla darów Nieba.../ Tęskno mi, Panie...”.
- Ten szacunek do chleba pozostał w Polsce do dziś, a tradycja nakazuje się nim dzielić – zaznaczył.
Wójt przełamał się chlebem z rolnikami, mieszkańcami, gośćmi wydarzenia, wśród których byli m.in. księża z parafii gminy Brańszczyk, starosta Bogdan Pągowski, radni gminni i powiatowi.
Rolnicze święto było znakomitą okazją do spróbowania wielu domowych, regionalnych wyrobów spożywczych, które przygotowali reprezentanci sołectw.
Gwiazdą dożynek był discopolowy zespół Long&Junior. Zabawa taneczna trwała do późnego wieczora.
J.P.
Więcej na ten temat w najbliższym numerze „Wyszkowiaka”












































Komentarze

Patrz dziecko tak dziś wyglądają dożynki
Dodane przez Anonim, w dniu 23.08.2016 r., godz. 15.51
czyli święto z różnymi w zależności od okolicy obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw .Biesiada gospodarzy na jesieni po dożęciu oziminy. Tradycyjnie obchodzone w pierwszym dniu jesieni. Już w czasach przedchrześcijańskich dziękowano bogom za plony i proszono o lepsze. Uczty jesienne praktykowali Słowianie oraz wiele innych plemion. Przeciwieństwo wiosennego przednówku. A jak będzie za parę lat?
brawo
Dodane przez Gerard Składanowski, w dniu 25.08.2016 r., godz. 08.43
Brawo Brańzczyk! Jesteście przykładem do naśadowania że można bez DISCO POLO promować swoją gminę.
Dodane przez Anonim, w dniu 25.08.2016 r., godz. 15.41
w tych stronach dobrze się dzieje!

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta