Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 marca 2024 r., imieniny Eustachego, Wiktora



Zmagania z ortografią
Gimnazjum nr 2 po raz drugi zorganizowało Wyszkowskie Dyktando dla Dorosłych

(Zam: 27.04.2016 r., godz. 16.53)

Uczestnicy zgromadzeni 26 kwietnia w sali gimnastycznej szkoły pisali tekst zatytułowany „Pożar w borze”, który przygotowała dr Beata Nowakowska z Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku: „Historia ta wydarzyła się w nie największej miejscowości nieopodal Wyszkowa. Można by rzec, że była to całkiem nieduża miejscowość, w której zarówno z lewa, jak i z prawa nie bardzo szerokiej dróżki rosły krzewy jeżyn i drzewa jarzębinowe. Już wkrótce miały być też tam posadzone rzędy tui. Gdzieniegdzie nad łąkami przyprószonymi kwiatami chabrów i kąkoli dało się dostrzec fruwające jaskółki i jerzyki. W ogóle natomiast nie było gżegżółek ani kszyków, choćby nie wiem jak wytężać wzrok. Znad rzeczki z rzadka dochodziły odgłosy watah bobrów i tchórzofretek, chowających się w żeremiach i polach jarmużu. Wszystko razem stwarzało bardzo harmonijny, sielski obraz. Henryk po prostu stał urzeczony tym widokiem i wszystko poza tym uważał za błahe i nieważne. Jego poharatana dusza odpoczywała. Dokoła panowała cisza, na niedługo wszakże. Na tle bezchmurnego nieba pojawiły się najpierw białe obłoki, później zszarzałe chmurki, aż wreszcie niebo zrobiło się kompletnie czarne. Wtem grzmot przeszył powietrze, gdzieś uderzył piorun, który wypłoszył krążące przydrożne ptactwo. Wybuchł pożar, który zaczął trawić niezbyt dużą brzezinę. Henryk patrzył z niedowierzaniem, był zszokowany tym, jak niepostrzeżenie nastąpiła przemiana. Żywioł zdawał się być niepohamowany. Huragan wzmagał się i mogłoby się wydawać, że już nic nie powstrzyma pożogi. Henryk pomyślał o tym, żeby rzucić się na ratunek albo wezwać kogoś na pomoc. Jednak zanimby znalazł kogoś, minęłoby mnóstwo czasu. W jednej chwili ciężkie krople dżdżu zrosiły ziemię, w następnej potężna ulewa z ogromnym natężeniem, runęła na płonący bór. Niebezpieczeństwo zostało zażegnane, sama natura przybyła na ratunek. W serce Henryka wstąpiła otucha, jednak ten widok zapamięta po wsze czasy.”
Po sprawdzeniu prac okaże się, kto z uczestników wykazał się największą wiedzą dotyczącą ortografii i interpunkcji. Nagrodą główną w konkursie jest pióro, które podarowała Pierwsza Dama Agata Duda.
J.P.

Komentarze

Pożar
Dodane przez Zośka, w dniu 27.04.2016 r., godz. 17.51
popsuł sielankową atmosferę dyktanda.
Dodane przez Asia, w dniu 27.04.2016 r., godz. 18.59
Poza pisownią, sztuką dzisiaj jest zgrabne posługiwanie się piórem, długopisem, ołówkiem.
Dodane przez roms, w dniu 27.04.2016 r., godz. 22.49
Fajna zabawa. Szkoda, że tego rodzaju przejaw patriotyzmu spotyka się z tak nikłym zainteresowaniem.
Do romsa
Dodane przez Tośka, w dniu 28.04.2016 r., godz. 11.47
Odnośnie zainteresowania z całym przekonaniem zawsze było i z pewnością jest odwrotnie. Udział w dyktandzie przejawem patriotyzmu ? Dla mnie jest to dziwne. Dyktanda były i są pisane na całym świecie. Z jakiego powodu wynika analogia do patriotyzmu? Nie odbieram tego jako fajną zabawę tylko ciężką pracę nad prawidłowymi zasadami ortografii oraz rzadziej stosowanej jak się należy interpunkcji. Tak aby tekst reprezentował stosowny do funkcji jaką ma pełnić poziom. Polonistą z wykształcenia nie jestem i szczerze mówiąc nie każdy przecinek ma dla mnie znaczenie.
Dodane przez Kaja, w dniu 28.04.2016 r., godz. 13.21
Patriotyzm też spotyka się na całym świecie. Popieram romsa, bo patriotyzmem jest dbałość o swój język ojczysty, jego pisownię.
Dodane przez Anonim, w dniu 28.04.2016 r., godz. 13.47
We współczesnym świecie a również i to trzeba podkreślić w poprzednich dekadach dyktanda pisali , piszą również obecnie obcokrajowcy na całym świecie z poczuciem patriotyzmu wobec nowej ojczyzny. Wyraz patriota za kilka lat stanie się archaizmem.
Dodane przez Anonim, w dniu 05.05.2016 r., godz. 20.31
Nie dyktando, samo w sobie ale dbałość o język jest patriotyzmem.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta