Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Sykstusa



Upamiętnią matematyka, który złamał kod Enigmy
21 i 22 kwietnia odbywać się będą uroczystości związane z 90. rocznicą zdania egzaminu dojrzałości przez kryptologa Jerzego Różyckiego.

(Zam: 20.04.2016 r., godz. 13.20)
Absolwent przedwojennego wyszkowskiego gimnazjum wraz ze współpracownikami złamał kody niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. 21 kwietnia (czwartek) o godz. 11.00 w I Liceum Ogólnokształcącym odbędzie się uroczystość olimpijska z udziałem Janusza Różyckiego (syna Jerzego), który również zapisał ważną kartę w historii Polski. Artysta plastyk (absolwent warszawskiej ASP, przez 5 lat był asystentem malarza Tadeusza Dominika) był florecistą warszawskiej Legii, olimpijczykiem z Rzymu (1960), srebrnym medalistą z Tokio (1964), brązowym medalistą mistrzostw świata w Turynie (1961) i Buenos Aires (1962). Janusz Różycki na stałe mieszka w Wielkiej Brytanii, a do Wyszkowa przyleci samolotem z Londynu.
21 kwietnia o godz. 16.00 zaplanowane jest w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej otwarcie wystawy „Jerzy Różycki i historia złamania kodu Enigmy”. Towarzyszyć mu będzie konferencja popularnonaukowa „Enigma, czyli jak polscy matematycy zmienili los świata”. 22 kwietnia (piątek) o godz. 12.00 w I LO nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Jerzemu Różyckiemu, a o godz. 12.15 w sali gimnastycznej odbędzie się dalsza część uroczystości, w jej trakcie zaplanowana jest prezentacja oryginalnej maszyny szyfrującej Enigma, wręczenie nagród laureatom konkursu matematyczno-informatycznego, program artystyczny dotyczący okresu międzywojennego, przygotowany przez młodzież licealną, nadanie im. Jerzego Różyckiego sali nr 13. O godz. 18.00 w Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie odbędzie się msza w intencji Jerzego Różyckiego.
Przygotowania do przeprowadzenia obchodów 90. rocznicy zdania egzaminu dojrzałości przez Jerzego Różyckiego rozpoczęły się w listopadzie 2015 r. W skład zespołu organizacyjnego weszli: wicestarosta Adam Mróz, dyrektor 1 Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Wyszkowie Dorota Piotrowicz, naczelnik wydziału edukacji Starostwa Powiatowego Krzysztof Arbaszewski, naczelnik wydziału edukacji i spraw społecznych Urzędu Miejskiego Sławomir Cieślak, naczelnik wydziału promocji, kultury i sportu Urzędu Miejskiego Leszek Marszał, dyrektor Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” Mariusz Kowalski, prowadzący Punkt Informacji Turystycznej Maciej Sarnacki, Elżbieta Świtalska, Piotr Płochocki, Piotr Karsznia, Elżbieta Szczuka, Andrzej Rębowski, Mirosław Powierza, Konrad Wróbel.
Współorganizatorzy obchodów, czyli powiat wyszkowski i gmina Wyszków, planują w przyszłości m.in. wprowadzenie stypendium naukowego im. Jerzego Różyckiego oraz postawienie na terenie miasta (Park K.F. Wazy lub Plac Wyzwolenia) symbolicznej ławeczki z podobizną kryptologa trzymającego maszynę szyfrującą na kolanach.
J.P.

Komentarze

Dodane przez WWY 28A, w dniu 21.04.2016 r., godz. 01.54
Laweczka z p.Rozyckim...fajny pomysl!!!...-dobra lokalizacja Park K.F.WAZY ...-Promocja dla mego WYSZKOWA
Dodane przez Jacek, w dniu 21.04.2016 r., godz. 08.39
Szkoda, że tej kiepskiej ekipie nie udało się doprowadzić do odbudowania dawnego gimnazjum w parku, które zapoczątkował burmistrz Malinowski. Co poza położoną jak fale Dunaju kostką pozostawi po sobie obecny burmistrz nie wiem. Miał na to 16 lat.
NIEWDZIĘCZNY FACH !
Dodane przez CIACH, w dniu 21.04.2016 r., godz. 15.03
SYMBOLICZNA ŁAWECZKA W PARKU, JAKIE TO ROMANTYCZNE MÓJ BOŻE!
Dodane przez ufig, w dniu 22.04.2016 r., godz. 17.15
Fajny pomysł. Ja proponuję Plac Wyzwolenia. Może jakieś glosowanie?
Uczciwe, mądre zarządzanie
Dodane przez Anonim, w dniu 26.04.2016 r., godz. 12.27
a szczególnie w mieście - nie każdego na to stać w sensie merytorycznym ma się rozumieć.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta