Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 19 maja 2024 r., imieniny Mikołaja, Piotra



Pamiętali o powstańcach

(Zam: 25.01.2022 r., godz. 14.58)

W 159 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego na uroczysku Bykowce, w okolicach Łączki (gmina Długosiodło) odbyła się uroczystość, którą zorganizowała gmina Długosiodło, Stowarzyszenie Wizna 1939 i Fundacja Grom. Siła i Honor.

W 2018 r. w okolicach Łączki odsłonięto krzyż, który stanął w miejscu dawnego, przy którym miejscowa ludność modliła się za powstańców. Wzniesiono go dzięki Starostwu Powiatowemu w Wyszkowie, Stowarzyszeniu Wizna 1939 i Nadleśnictwu Wyszków. Wcześniej badania historyczne na uroczysku Bykowce przeprowadziło Stowarzyszenie Wizna 1939. W 1863 r. wojska carskie zaatakowały ukrywający się na terenie uroczyska oddział powstańców, którym dowodził płk Karol Frycze. Powstańcy znajdowali się na wyspie wokół bagien i mokradeł, byli otoczeni przez wojska carskie.
Te i inne zdarzenia wspominano podczas uroczystości zorganizowanej w minioną sobotę 22 stycznia. Rozpoczęła się od mszy odprawionej w intencji poległych powstańców, której przewodniczył ks. Andrzej Grzybowski. Rys historyczny zaprezentował prof. Adam Dobroński.
List do uczestników skierował marszałek Adam Struzik. Przeczytał go wójt Stanisław Jastrzębski. Wójt zaprezentował też zarys planów dotyczących uczczenia 160 rocznicy wybuchu powstania.
- Na naszym terenie mamy bardzo ważne ślady powstania - poczynając od dębu wisielczego za Sieczychami w stronę Porządzia, przez zwycięską potyczkę pod Przetyczą, po jedną z większych bitew na Mazowszu - bitwę pod Łączką. Gdybyśmy z sąsiednimi gminami opracowali powstańczy turystyczny szlak, to dałby on szasnę zainteresowanym zwiedzaniem naszych okolic poznania ważnych miejsc. Moglibyśmy go oznakować i wypromować szerzej - podkreślił wójt.
Wśród uczestników spotkania byli piłsudczycy, pocztowe sztandarowe ze szkół, reprezentacje samorządów, Stowarzyszenia Wizna 1939, Nadleśnictwa Wyszków i in. Był też wspominany przez mówców rysownik Piotr Karsznia, który od lat propaguje pamięć historyczną.
- W 2018 r. zrealizowaliśmy działania, których efektem jest ten wspaniały krzyż - zabrał głos radny powiatowy, prezes Klubu Przyjaciół Wyszkowa Adam Mróz. - Pan wójt wspomniał naszego krajana Piotra Karsznię, który ściągnął w te rejony działające na terenie całego kraju Stowarzyszenie Wizna 1939. Ono zainspirowało nasze samorządy, byśmy 4 lata temu wspólnie stworzyli to miejsce i wznieśli ten powstańczy krzyż - podkreślił.
W ramach uroczystości odbyło się złożenie zniczy i wieńców pod krzyżem. Spotkanie zakończyło się wspólną grochówką.
J.P.






























Komentarze

Dodane przez 3xd, w dniu 25.01.2022 r., godz. 16.21
3 zdjęcie od dołu, czy to nie wiceprezes WTBS? Pytanie, czy ten pan ma aktualne badania lekarskie zajmując ten stołek?
Dodane przez Anonim, w dniu 27.01.2022 r., godz. 09.02
To Kukuniek Siekierski w reprezentacji wyszkowskiej PO
Siekierski jaki jest kożdy widzi.
Dodane przez Czytelnik, w dniu 27.01.2022 r., godz. 13.59
Znałem tego pana - pozer nad pozerami. Wszędzie, gdzie tylko można, lans. Ostrzegam każdego kto chce na niego liczyć - zawód murowany.
TęPOgłowi
Dodane przez Anonim, w dniu 27.01.2022 r., godz. 15.33
A te czapy na głowach to w jakim charakterze są, że ich nie raczyli zdjąć.
Dodane przez Anonim, w dniu 27.01.2022 r., godz. 15.50
To zdegradowany, ale nadal prezes miejskiej spółki. Taki mamy klimat.
Szkodliwe wyszkowskie klimaty.
Dodane przez Oburzony czytelnik., w dniu 27.01.2022 r., godz. 20.52
Szkoda że "taki mamy klimat". Moim zdaniem, a znam tego pana kombinatora, ów jegomość nie powinien zajmować żadnych kierowniczych stanowisk a tym bardziej stanowiska "prezesa miejskiej spółki". Ten wyszkowski klimat jest bardzo szkodliwy dla lokalnej społeczności.
Dodane przez Anonim, w dniu 28.01.2022 r., godz. 17.17
Niech się wstydzi ten kto widzi, burmistrz i zastępca n ic nie widzi. Mróz z żoną też nie widzi, nikt nie widzi.
Dodane przez Egon, w dniu 29.01.2022 r., godz. 12.36
Gang Olsena, nikt nic nie widzi.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta