Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 14 maja 2024 r., imieniny Bonifacego, Macieja



Dieta dla biegacza - o czym pamiętać?

(Zam: 31.12.2021 r., godz. 10.29)

Bieganie to zdecydowanie najpopularniejsza dyscyplina sportowa XX i XXI wielu. Stało się tak jednak nie za sprawą wyśrubowanych rekordów szybkości sprinterów, ale jest to zasługą amatorów, nieprofesjonalnych biegaczy uprawiających ten sport całkowicie amatorsko. Widać ich codziennie w większych i mniejszych miastach, biegnących uliczkami, próbujących swoich sił w lasach i na bulwarach. 

Dieta dla biegacza, od czego zależy
U osoby uprawiającej systematycznie bieganie ogromne znaczenie ma zbilansowana dieta, którą determinuje kilka czynników:
- płeć
- masa ciała
- wzrost
- tempo przemiany materii
- wiek
- poziom aktywności fizycznej
Na dietę biegacza, należy spojrzeć całościowo, czyli musi ona obejmować plaż żywieniowy na dni biegowe, ale też zawierać program żywieniowy w dni bez treningu. 

Jak jeść w dni treningowe? 
Dieta biegacza https://janikowonasportowo.pl  w dni treningowe powinna być lekka, tak by nie obciążać nadmiernie przewodu pokarmowego. Najlepiej zapotrzebowanie kaloryczne finalizować 4-5 posiłkami, rozłożonymi równomiernie na cały dzień. W zależności od intensywności treningu, posiłki powinny stawać się coraz bardziej energetyczne. Ważnym składnikiem diety są płyny, które należy uzupełniać przez cały dzień. 
Od lat trwa też dyskusja na temat pierwszego posiłku biegacza, preferującego poranny trening. Jeść czy nie jeść przed bieganiem? Równie gorące dyskusje toczą się wokół jakości jedzenia przed samym treningiem jak i po nim. Znaczenie ma tu jakość treningu i zaangażowanie biegacza. Czy forma, którą on uprawia to rekreacyjny jogging dla ładnej sylwetki czy jest to bieganie amatorskie, ale o jasno stawianych celach.
W dni treningowe indeks i ładunek glikemiczny IG zjadanych produktów spożywczych powinien być wyższy. Dlaczego? Wysoki indeks glikemiczny posiłku sprawi, że biegacz otrzymuje dodatkowe źródło energii w pierwszej fazie treningu. Następuje bowiem gwałtowny wzrost stężenia glukozy, zamienianej w energię. 

Co jeść w dni treningowe? 
Produktami o wysokim IG są łatwo przyswajalne węglowodany, szybko trawione dają biegaczowi błyskawiczny zastrzyk energii. Na 3-4 godziny przed treningiem warto zjeść węglowodany złożone: 
- makaron pełnoziarnisty
- makaron gryczany
- ryż brązowy
- komosa ryżowa
- ciemne pieczywo
- płatki śniadaniowe
Ważny składnikiem diety biegacza jest białko:
- chudy drób
- twaróg
- mleko
- chude wędliny
- oraz warzywa, owoce
Posiłek planowany na 1-2 godziny przed treningiem, musi być lżejszy, tak by nie obciążać nadmiernie układu pokarmowego,  może zawierać przykładowe produkty :
- koktajl mleczny z owocami
- płatki śniadaniowe z dodatkiem mleka
- jogurt z owocami
Tuż przed samym treningiem biegacz powinien zjeść produkty lekkie, ale o wysokim IG, takie jak:
- żele
- batony energetyczne
- przekąski wysokoenergetyczne specjalnie dla sportowców
 
Do biegania należy też przystąpić dobrze nawodnionym, a w zależności od czasu treningu uzupełniać systematycznie płyny. Biegacze, który trenują wyłącznie rekreacyjnie a ich treningi charakteryzują się umiarkowaną intensywnością powinni stosować zbilansowaną dietę, zawierającą zdrowe i pełnowartościowe produkty.









Materiał promocyjny

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta