Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 15 maja 2024 r., imieniny Nadzieji, Zofii



Co dalej z samorządnością?

(Zam: 29.10.2021 r., godz. 13.24)

Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy spotkania z Andrzejem Porawskim, ekspertem Związku Miast Polskich i działaczem samorządowym.

Na spotkanie zorganizowane 26 października w filii Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica zaprosiły gminy Wyszków, Długosiodło, Somianka, Rząśnik. Uczestniczyli w nim głównie samorządowcy. Poprowadziła je zastępca burmistrza Aneta Kowalewska.
- Pytanie, co nas czeka to pytanie o stabilność samorządu, który odbudowaliśmy w 1990 r. i 1999 r. jako silny samorząd - stwierdził Andrzej Porawski. - Prawo zmienia się tak, że nasze podstawy finansowe na tym cierpią. Zmiany w PiT są mniej korzystne dla samorządów niż dla obywateli. Straty nie są rekompensowane. 23 mld zł, które rozdał samorządom premier to dużo, ale trzeba było napisać wniosek, dostosować się do kryteriów, nie była więc to własna decyzja gminy czy powiatów. Musimy przekształcać się z samorządu samodzielnego na piszący wnioski. A rozdawnictwo jest zawsze uznaniowe, pytanie tylko, jakie kryteria zostaną zastosowane i które będą wpływać na naszą sytuację.
Gość odniósł się też do kwestii centralizacji decyzji i odbierania kompetencji samorządom.
- Minister zdrowia zamiast wzmacniać politykę zdrowotną państwa będzie decydować, kiedy wyremontować dach w konkretnym szpitalu. Będą mieli więcej kompetencji, ale będą słabsi zajmując się detalami, którymi powinny zajmować się samorządy - uznał.
Według A. Porawskiego, ustrój samorządu w Polsce jest dobry, ale wymaga korekt.
- Mówi się na przykład, że powiaty nie są potrzebne. Nic bardziej mylnego, bo mają one mniej od gmin pieniędzy, ale i kompetencje, których gminy nigdy nie chciały. Powiat jest gospodarzem dróg, szkół, szpitali. Liche finansowo powiaty potrafiły wydać rocznie 2-3 mld zł na drogi. Ci, którzy mówią, że powiaty są niepotrzebne, niech pokażą alternatywę - stwierdził.
Uczestnicy zgodzili się, że samorząd przestał być atrakcyjnym pracodawcą.
- Młodzi ludzie idą na studia, po których od razu mają dobrze płatną pracę. My jako samorządy mamy ograniczone zasoby i jesteśmy instytucją misyjną - stwierdził gość, który poruszył też temat ograniczenia kadencji wójtów/burmistrzów/prezydentów. - To błąd, zakwestionowanie mądrości mieszkańców, ale dla partii pojawia się szansa, by wstawić swoich, skoro dotychczasowi samorządowcy nie mogą kandydować. Uważam, że obywatel to najlepszy recenzent i powinien mieć możliwość wyboru. Jestem przekonany, że nie mogąc kandydować, burmistrzowie, prezydenci pójdą do Senatu.
J.P.








Komentarze

Dodane przez Zwolennik PiS, w dniu 29.10.2021 r., godz. 14.09
Samorząd przestał być atrakcyjnym pracodawcą bo zatrudniają na atrakcyjnych dobrze płatnych stanowiskach tylko swojaków, reszta to za grosze do roboty. Zrobili spęd, jak tu zaatakować rząd PiS.
do zwolennika pis
Dodane przez michał, w dniu 29.10.2021 r., godz. 20.51
Byłem na tym spotkaniu, nie było zbyt dużo ataków na PIS. Ogólnie fajnie się słuchało, Pan mówił ciekawe rzeczy, widać było , że wie o czym mówi. A pod koniec było nawet bardzo zabawnie jak nazwał Pana Jastrzębskiego niezależnym tj. niezwiązanym z nikim politycznie wójtem...
@michał
Dodane przez roms, w dniu 29.10.2021 r., godz. 23.46
Ja takiej "zabawności" nie słyszałem. Może dlatego, że byłem z własnej woli, bez specjalnego zproszenia.
Dodane przez Wyborca, w dniu 31.10.2021 r., godz. 02.09
Wielu Radnych z kilku gmin, trochę pracowników i rodziny. Co do kadencyjności, to najlepiej wybory zlikwidować,. Raz się odbyły i wystarczy. Burmistrz, Wójtowie z dziedziczania, będą. Jak słyszę ten lament i o tym jak PiS demokrację zwija, tak milionerzy przypomnijcie sobie jak stara skodą pod urząd podjechałeś albo jak w gabinecie w Dlugosiodle się było. Po co zmieniać, jedni się dorobili i już im i rodzinom starczy. Ludzie nie tacy głupi.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta