Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 13 maja 2024 r., imieniny Ofelii, Serwacego



Mural w 101 rocznicę

(Zam: 03.08.2021 r., godz. 11.58)

W Tymiankach-Bucich na Mazowszu w miniony weekend odsłonięto mural upamiętniający zdarzenia wojny 1920 r. Jego autorem jest wyszkowianin Piotr Karsznia.

To nie pierwsza tego typu praca Piotra Karszni. Ma na swoim koncie murale powstałe w wielu miejscowościach m.in. w Ostrowi Mazowieckiej, Łętownicy (Podlasie), Legionowie (najdłuższy mural w Polsce przedstawiający najważniejsze bitwy w dziejach Polski). Wszystkie jego tego typu prace odnoszą się do historii, ważnych czynów zbrojnych, znaczących postaci dla Polski i świata.

Mural w Tymiankach-Bucich (gmina Boguty-Pianki, powiat ostrowski) to wspomnienie I Dywizji Litewsko-Białoruskiej, bohaterów sierpnia 1920 r. Powstał dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach konkursu dotacyjnego „Mur, ale historia wojska polskiego” (można było otrzymać dofinansowanie na działania patriotyczno-edukacyjne i mural). Uroczystość odsłonięcia muralu 2 sierpnia zorganizował Urząd Gminy Boguty-Pianki, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bogutach-Piankach, koło Gospodyń Wiejskich w Tymiankach-Bucich i Szkoła Podstawowa w Tymiankach-Buciach.

Murale to zaledwie część działalności Piotra Karszni, który lubi także niewielkie formy, rysunek piórkiem . Bożonarodzeniowe kartki z jego rysunkami kilka lat temu były dodatkiem do świątecznego wydania „Wyszkowiaka”. Pocztówki będące uwiecznieniem zdarzeń historycznych, miejsc, osób są w kolekcjach miłośników pocztówek w kraju. W 2020 r. Piotr Karsznia wydał limitowany zbiór prac w formie teczki o tematyce historycznej. Dedykował go żołnierzom ochotnikom 1920 r. Jest też autorem rysunków będących ilustracją wyboru wierszy Norwida „Mazowieckie tęsknoty” (wieś mazowiecka, miejsca związane z Norwidem m.in. dwór w Głuchach, pałac w Dębinkach).
J.P.
  • Piotr Karsznia
    Piotr Karsznia

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta