Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 04 maja 2024 r., imieniny Floriana, Moniki



Festiwal w sobotę w Kamieńczyku

(Zam: 02.07.2021 r., godz. 11.49)

Na rynku w Kamieńczyku 3 lipca wystąpią Kapela Hałasów i zespół Czeremszyna. Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Kultury Międzyrzecza. Początek o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Trzecia Fala. Partnerzy wydarzenia to Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik”, Węgrowski Ośrodek Kultury, STOART i ZAiKS, Taxi Wisła, Stowarzyszenie Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic.
Pierwsza edycja festiwalu ma odkryć na nowo historię i kulturę związaną z terenami położonymi u zbiegu rzeki Liwiec i Bug. Na kanwie historii i nieco zapomnianych tradycji o mazowieckim flisactwie organizatorzy chcą budować opowieść atrakcyjną dla zróżnicowanych odbiorców.

Kapelę Hałasów tworzy rodzinny duet: Jacek Hałas (śpiew, akordeon, lira korbowa, drumla, taniec) i Alicja Choromańska-Hałas (bęben, tapan, gordon), zajmujący się od lat badaniem najciekawszych i najbardziej archaicznych form tańca, muzyki i rzemiosła. Nauki pobierane u źródła – u wiejskich mistrzów, poszerzone studiowaniem materiałów etnograficznych, a przede wszystkim stała aktywność muzyczna, pozwalają Kapeli Hałasów tworzyć przekaz żywiołowy, interaktywny i atrakcyjny dla współczesnego odbiorcy.
W ostatnich latach zajmują się tańcem korowodowym, tradycjami wędrownych śpiewaków oraz działalnością warsztatową. Od 2005 r. jako Nomadzi Kultury podróżują po Europie z tradycyjną jurtą, gdzie prezentują efekty swych poszukiwań oraz przedsięwzięcia realizowane wspólnie z artystami z całego świata.

Czeremszyna to zespół folkowy, inspirujący się folklorem słowiańskim, głównie podlaskim. Powstał w listopadzie 1993 roku z inicjatywy Barbary Kuzub-Samosiuk w Czeremsze na Podlasiu. Od początku istnienia zespołu na jego repertuar składają się przede wszystkim pieśni ludowe pogranicza polsko-białorusko-ukraińskiego wykonywane w gwarze z Podlasia zaaranżowane na głos i różne instrumenty m.in. akordeon, bałałajkę basową, cymbały, fujarę słowacką, mandolinę, skrzypce, sopiłki i instrumenty perkusyjne. Płyta zespołu z 2003 roku pt. „Hulaj póki czas” została laureatem konkursu „Wirtualne Gęśle” 2003.

Festiwal sfinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2021, przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
Oprac. J.P.

Komentarze

Dodane przez Urząd Miasta i Gminy Wyszków, Powiat Wyszków, w dniu 06.07.2021 r., godz. 10.29
A gdzie są pracownicy Wydziałów promocji Miasta i Powiatu, wszyscy coś organizują, a naszych samorządowych ludzi z promocji brak. Może najwyższy czas ich "pogonić" ?

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta