Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Leona



Muzyka Kurpiów

(Zam: 18.10.2018 r., godz. 09.15)

W Kuźni Kurpiowskiej w Pniewie 19 października(piątek) o godz. 18.00 odbędzie się promocja płyty „Muzyka Kurpiów Puszczy Białej”. Jest to pierwsze wydawnictwo poświęcone w całości folklorowi muzycznemu Białej Puszczy Kurpiowskiej.

Utwory znajdujące się na płycie pochodzą z publikacji autorstwa Bonifacego Kozłowskiego – wieloletniego kierownika artystycznego i choreografa regionalnych zespołów działających na terenie Puszczy Białej. Zebrane i spisane przez niego pieśni i tańce kurpiowskie znaleźć można w jego książce „Folklor muzyczny i taneczny Puszczy Białej”, wydanej w 2004 r. przez Mazowiecki Instytut Kultury (ówczesny MCKiS).
Umieszczone na płycie utwory są prezentacją najważniejszych i najbardziej charakterystycznych dla regionu melodii, pieśni weselnych, zalotnych i miłosnych wykonywanych przez mieszkańców tej ziemi. Opracowanie muzyczne 28 utworów wykonał Witold Krukowski – muzyk, wybitny akordeonista, kierownik muzyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie” w Ostrołęce oraz znawca kultury kurpiowskiej. Na płycie są dwa utwory (bonusowe) z Zielonej Puszczy Kurpiowskiej zaaranżowane przez Marka Karwańskiego – „Nisko słonko” i „Zaświeć niesiądzu” .
Do realizacji projektu zaproszeni zostali muzycy z Kapeli Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie” z Ostrołęki – Aleksandra Kończyk (skrzypce), Witold Krukowski (akordeon), Adam Pachla (kontrabas) i Nikodem Wojtkiewicz (bębenek). Na płycie swoje umiejętności wokalne zaprezentowali miłośnicy śpiewu i kultury kurpiowskiej – Julia Bielińska, Magdalena Izbicka, Krystyna Kuczyńska, Łukasz Szymański i Piotr Waleśkiewicz. Nad całością artystyczną przedsięwzięcia czuwał Janusz Pawlak – tancerz, choreograf, instruktor tańca ludowego, założyciel i kierownik zespołów pieśni i tańca, miłośnik regionu, a przede wszystkim pomysłodawca wydawnictwa oraz autor wyboru utworów zamieszczonych na płycie.
Płyta została wydana w nakładzie 1000 egz. w ramach projektu pn. „Na kurpiowską nutę” realizowanego przez Stowarzyszenie „Puszcza Biała - Moja Mała Ojczyzna” w partnerstwie z Domem Polonii w Pułtusku, Muzeum Regionalnym w Pułtusku i Gminą Zatory. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad" realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
org.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta