Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 06 grudnia 2019 r., imieniny Jaremego, Mikołaja

Stefan Potrawiak z USA – Przyjaciel mój i Wyszkowa

(Zam: 31.03.2019 r., godz. 10.49)

Stefan Potrawiak urodził się w 1936 roku w Baranowiczach. Po wojnie wraz z rodzicami znalazł się w Szczecinie, na tak zwanych wtedy Ziemiach Zachodnich. Całe swoje dorosłe życie związał z morzem.

Najpierw pływał na holownikach w Zarządzie Portu Szczecin, a potem podjął pracę w PŻM, pływając u szczecińskiego armatora. W rejsie do Stanów Zjednoczonych poznał piękną Polkę, ożenił się z nią i pozostał w USA, pływając u amerykańskich armatorów. Jednocześnie zajął się zbieractwem, kolekcjonując eksponaty morskie, od czapek marynarskich począwszy, przez instrumenty morskie, aż do książek o tematyce morskiej, które stały się jego największym hobby.
Ma w swoim domu w New Britain ponad tysiąc książek i wydawnictw morskich. Poznał mnie telefonicznie 3 lata temu, uzupełniając kolekcję książek mojego autorstwa, bo brakowało mu kilku egzemplarzy. Obecnie ma wszystkie moje 26 książek oraz dziesiątki egzemplarzy opowiadań i reportaży. W swoim domu organizuje wystawy mych książek i je wypożycza. Teraz przygotowuje nową.
Przy mojej pomocy postanowił Wyszkowskiej Lidze Morskiej i Rzecznej ofiarować 3 tomy przedwojennego „Morza”, dziś unikalnego wydawnictwa, i przewiduje przekazanie dalszych. Wspomniane tomy przekazałem 18 października w Książnicy Pomorskiej, w czasie jubileuszowego promowania mojej książki „Marynarze i celnicy”, na ręce wyszkowskiej delegacji w osobach: pani Elżbiety Kasińskiej – przewodniczącej Regionu Ligi Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie oraz wiceprezesa Zarządu Głównego LMiR kmd. Marka Padjasa, w obecności przedstawicieli władz miejskich i wojewódzkich Szczecina. Akt przekazania archiwalnych miesięczników „Morza” brzmi następująco:
„Szanowni Państwo, Miłośnicy Morza z Wyszkowa.
Jako emerytowany marynarz, który całe swe życie związał z MORZEM, pływając na polskich i zagranicznych statkach, kolekcjonowałem od lat morskie pamiątki. Między innymi książki i wydawnictwa morskie.
Stąd moja znajomość listowna z kapitanem ż.w. Eugeniuszem Daszkowskim, od którego dowiedziałem się, jak ściśle od wielu lat miasto Wyszków jest związane z MORZEM i ilu świetnych kapitanów i marynarzy wywodzi się z Tego MIASTA.
Postanowiłem, przy Jego pomocy, przekazać na ręce Ligi Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie miesięczniki „Morza” udowadniające, jak w trudnych latach po I Wojnie Światowej nie tylko zbudowaliśmy piękny port morski Gdynia, ale wydawaliśmy tak wspaniały miesięcznik „Morze”.
Liczę, że przybliży on atmosferę i osiągnięcia tamtych lat i jeszcze bardziej zwiąże młodzież wyszkowską z Morzem, aby Wyszków swą morskością dalej błyszczał swym blaskiem.
Z marynarskim pozdrowieniem
Stefan Potrawiak z USA”
Co więcej można napisać o tym wspaniałym człowieku mieszkającym w USA, a sercem cały czas w Polsce? Pewnie jeszcze nie raz da o sobie znać.
Eugeniusz A. Daszkowski

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl