Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 05 maja 2024 r., imieniny Ireny, Waldemara



Stwórzcie klasy kierowców

Ikona
(Zam: 26.04.2011 r., godz. 11.58)

- Namawiam, byście w szkołach średnich uruchomili klasy kształcące kierowców – mówił do przedstawicieli władz powiatu poseł, wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury Janusz Piechociński (PSL).

W auli filii Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica parlamentarzysta spotkał się z przedstawicielami firm transportowych z naszego terenu. Organizujące wydarzenie Starostwo wysłało na nie ponad dwieście zaproszeń. Odpowiedziało kilkudziesięciu przedsiębiorców. Wykładowi gościa przysłuchiwali się min. starosta Bogdan Pągowski, wicestarosta Zdzisław Bocian.
Janusz Piechociński mówił o rynku transportowym w Polsce. Zwrócił uwagę na jego dramatyczne załamanie w 2009 r., kiedy wiele firm wypadło z rynku, a banki uznały tego rodzaju działalność za ryzykowną. Dziś problemem są rosnące ceny paliw.
- Staliśmy się światowym graczem. Jeśli ktoś myśli, że wydarzenia w Japonii, czy Libii nie mają wpływu na to, co się u nas dzieje, to niech wyłączy telewizor, a przekona się po rosnącej cenie paliw– mówił poseł.
Jak podkreślił, dziś kłopotem dla transportowców są także długie kolejki na granicy wschodniej, wciąż ograniczony dostęp do dobrych dróg oraz brak wykwalifikowanych kierowców. Stąd, namawiał starostę uruchomienia w szkołach średnich klas o tym właśnie kierunku.
- Firmy mogłyby brać młodych ludzi na straż – przekonywał.
Tym bardziej, że jak podkreślił, centra logistyczne będą powstawać coraz bliżej Wyszkowa.
- Powinno się też stworzyć katalog dobrych i złych kierowców oraz firm – zasugerował. – Będą wygrywać na tym rynku ci, którzy potrafią rywalizować poprzez zdolność do współpracy. Czas najwyższy, żeby pomyśleć na przykład, co razem możemy kupić, żeby było taniej, jak lokować bazy, żeby nie było konfliktów – dodał.
Często z sąsiedztwa baz niezadowoleni są mieszkańcy, którzy skarżą się choćby na hałas TIR-ów.
- To, że bazy się lokują, to jest wartość, bo od tych przedsiębiorców spływają podatki – podkreślił.
Janusz Piechciński zwrócił uwagę, że od 1 maja swoje rynki dla Polski otwierają Niemcy i Austria, co, jego zdaniem, wpłynie na zmianę logistyki ładunków i dostaw – gość przewiduje wzrost efektywności firm.
Jeden z przedsiębiorców pytał o możliwości wykorzystania kolei do przewozu towarów.
- Kolej jest mało elastyczna – stwierdził poseł. – Taki sposób transportu po prostu się nie opłaca.
Inny z przedstawicieli firm apelował o wprowadzenie minimalnych stawek opłat za kursy prawa jazdy, co miałoby zapewnić jakość kształcenia.
J.P.

Komentarze

Dodane przez emokiller, w dniu 28.04.2011 r., godz. 18.20
Czy żeby zostać kierowcą trzeba kończyć szkołę kończącą się maturą? Chyba nie. To po co tworzyć kolejne państwowe szkoły? Pewnie po to aby dyrektorem, vice dyrektorem i woźnym mianować kogoś z PSLu. A w ogóle to transport drogowy wkrótce stanie się niekonkurencyjny ze względu na ceny oleju napędowego i kolej na której Piechociński wiesza psy wróci do łask.
Dodane przez k, w dniu 29.04.2011 r., godz. 07.33
w sumie mozna by bylo zrobic 3 miesieczny przedmiot w szkole konczacy sie normalnym egzaminem i dostawac prawo jazdy moze by to byla jakas konkurencja dla prywatnych szkol jazdy
Dodane przez a, w dniu 29.04.2011 r., godz. 12.08
przecież kierowcą może zostać każdy jak ma chęć, zawód kierowcy nie jest atrakcyjny i są inne ciekawsze i bardziej atrakcyjne finansowo zajęcia

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta