Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 17 maja 2024 r., imieniny Sławomira, Weroniki



Grupa Historycznego Reagowania powstaje w miejskiej bibliotece

(Zam: 03.08.2016 r., godz. 12.13)

Nie na jednorazowych akcjach, ale na ciągłej pracy związanej z pozyskiwaniem, przetwarzaniem i udostępnianiem informacji o przeszłości Wyszkowa ma się skupić „Wyszkowska Atlantyda”, czyli nieformalna Grupa Historycznego Reagowania. W swojej pracy pasjonaci odkrywania tajemnic naszego miasta będą korzystać z gościnności miejskiej biblioteki, a także jej zbiorów.



Grupę zainicjował, po rozmowie z dyrekcją biblioteki, Piotr Płochocki, który od lat zbiera materiały na temat Wyszkowa i okolic. Swoją wiedzą dzielił się do tej pory m.in. prowadząc cykl Tajemnice Archiwum Miejskiej Biblioteki, pisząc książkę „Harcerze z liceum”. Na Facebooku prowadzi grupę „Miejscowi łowcy”, która zajmuje się kupowaniem na aukcjach internetowych materiałów historycznych (głównie zdjęć) dotyczących Wyszkowa i okolic. Dzięki składkom członków udało się nabyć i przekazać miejskiej bibliotece wiele dotąd nieznanych, ciekawych zdjęć naszego miasta, głównie przedstawiających je w czasie II wojny światowej i przez nią. Grupa na Facebooku jest otwarta na nowych członków.
Piotr Płochocki postanowił przekuć zainteresowania swoje i innych pasjonatów w stałą formę pracy w ramach Grupy Historycznego Reagowania.
– Takie inicjatywy jak artykuły, wystawy, uroczystości np. obchody związane z Jerzym Różyckim kończą się i nic głębszego nie przynoszą, nie mają swojej kontynuacji. Nie ma inicjatywy, która miałaby charakter ciągły – tłumaczył podczas spotkania w miejskiej bibliotece 27 lipca, gdzie zapoznał przybyłych z ideą „Wyszkowskiej Atlantydy”.
P. Płochockiemu zależy, by praca nad zbieraniem, opracowywaniem informacji, materiałów historycznych trwała cały czas, by wiedza stopniowo była coraz bogatsza i pełniejsza. Grupa ma się też skupić na upowszechnianiu informacji na temat przeszłości Wyszkowa, ma zachęcać ludzi do dzielenia się wiedzą, materiałami, które mogą być początkiem nowego tropu historycznych poszukiwań. Przekazane materiały nie będą przechowywane jedynie w archiwach, ale udostępniane ogółowi tak, by każdy mógł skorzystać z nich, uzupełniać wiedzę itp. Piotrowi Płochockiemu przyświeca założenie, że w wielu domach na strychach, półkach, w piwnicach jest sporo pamiątek z przeszłości, które mogą być istotną cegiełką w pisaniu historii Wyszkowa.
– Do tej pory charakter publikacji, inicjatyw był doraźny – podkreślił prowadzący spotkanie. – Ciekawiej się mieszka w mieście, o którym ma się wiedzę – zaznaczył.
Członkiem Grupy Historycznego Reagowania może być każdy, kto zobowiąże się do wykonywania zadań ustalonych podczas wspólnych narad. Będą nimi np. badania terenowe, wyprawy badawcze, przygotowywanie publikacji, współpraca z mediami i inne.
Rezultaty pracy członków nieformalnej grupy będą publikowane na utworzonej w ramach strony internetowej miejskiej biblioteki (www.biblioteka.org.pl) specjalnej podstronie. Docelowo miałby powstać samodzielny portal historyczny o Wyszkowie. Równolegle grupa stworzy także fanpage na Facebooku, by za jego pośrednictwem m.in. informować o nowych publikacjach.
Współpracujący w ramach „Wyszkowskiej Atlantydy” będą się spotykać w miejskiej bibliotece. Kolejne, tym razem już robocze spotkanie grupy odbędzie się w połowie sierpnia i będzie poświęcone omówieniu konkretnych działań, które członkowie mogliby podjąć.
J.P.

Najbliższe spotkanie Grupy Historycznego Reagowania odbędzie się 16 sierpnia o godz. 18.00 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej.

Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 03.08.2016 r., godz. 12.45
Przypomina to trochę kopanie dołków proszę pana.
Dodane przez Anonim, w dniu 03.08.2016 r., godz. 15.47
Przez przypadek, opracowując inny temat natknąłem się w BN na materiały dotyczącym Wyszkowa . Trzeba powiedzieć ,że narodowa książnica ma obowiązek przechowywania każdego egzemplarza opublikowanego przez wydawnictwo również prasy o zasięgu ogólnopolskim i zagranicznym. Myślę,że tak jest w praktyce. Bardzo pomocne są różnego typu archiwa, np. p Archiwum przy ul. Długiej. Uczestnicząc w wielu wykładach między innymi na temat kresów, ich prelegenci podpierali się filmami z wypowiedziami starszych kresowiaków. Ta naturalna forma przekazania wiedzy na przykład z etnograficznego punktu widzenia była bardzo dobrze odbierana. Zgadzam się ze stwierdzeniem,że ciekawej mieszka się w okolicy, którą się zna. Fajnie jest idąc Starówką widzieć ją taka jaka była w epoce stanisławowskiej. Tylko jak tu dojechać taką drogą do zamku pałacu, czy Łazienek. Świetna inicjatywa. W wielu kontekstach przydatne są również zbiory filmoteki TYP Wszystkiego dobrego w realizacji ciekawego projektu. Powodzenia.
Dodane przez Jan Szczydomiski, w dniu 04.08.2016 r., godz. 17.25
A w takim PIT można bąki zbijać i się jeszcze za to pieniądze bierze.
Dodane przez Lupa, w dniu 06.08.2016 r., godz. 21.18
Czy nie zajmuje się takim pozyskiwaniem i opracowywaniem zbiorów dział regionalny biblioteki?
:)
Dodane przez Grzegorz Gajewski, w dniu 06.08.2016 r., godz. 22.52
Bardzo dobrze, że są osoby, jak Piotr Płochocki, które inspirują inicjatywy o wysokiej jakości. Jeśli dobrze pamiętam, to pan Płochocki negatywnie się wypowiadał o nieładzie architektonicznym w Wyszkowie. Do Grupy Historycznego Reagowania nie dołączę ale ją popieram i w miarę możliwości czasowych będę podziwiał efekty jej działania. :)
Szersze horyzonty,
Dodane przez Anonim, w dniu 08.08.2016 r., godz. 15.59
Do Lupy: W snobistyczny sposób porównujesz zbiory narodowe instytucji , które się tym zajmują z działem regionalnym biblioteki publicznej . Szeroko ujęty temat ma różne konteksty, odniesienia, poparty jest przykładami w tym poza lokalnymi, np. temat bitwy roku 1920 ale do tego potrzebna jest już duża wiedza. Na opracowaniach tego działu można się oprzeć, z nich wyjść ale nie skończyć. Na regionalniach temat się kończy. Trzeba wyścibić nos z dziury i poszukać, by nie skończyć na potocznie znanej wiedzy z miejskiej biblioteki. Taka synteza to już wyższy stopień wtajemnicza naukowego. Kontynuacja lokalnego wątku w szerszym aspekcie może pasjonować. Mam nadzieję ,że prelekcje Piotra będą przybliżane czytelnikom Wyszkowiaka gdyż z pewnością będą pasjonujące.
Dodane przez Anonim, w dniu 08.08.2016 r., godz. 16.41
Proszę o podawanie informacji w Wyszkowiaku w formie elektronicznej o terminu oraz temacie kolejnych spotkań Atlantynowców. Resztę , myślę doczytamy w różnych stronach Polski i świata na stronie Biblioteki Miejskiej.
Dodane przez Krzysztof Sol, w dniu 08.08.2016 r., godz. 20.49
Takich inicjatyw nigdy nie było za wiele.Każda kolejna ma szansę zasłużyć się w temacie, a temat rzeka.
Dzika świnia wraz z myśliwymi
Dodane przez Ania, w dniu 09.08.2016 r., godz. 10.31
Dobrze ,że ktoś jak zwykle życzliwie z dobrego serca , na nic nie licząc przetarł szlaki i powiedział jak posłużyć się regionalizmami ale tym razem obawiając się entuzjastycznie głupiej powtórki z przerobienia tematu a tak to w życiu przecież już nie raz nie dwa było, teraz w ujęciu wraz z różnymi kontekstami.
Dodane przez Jacek, w dniu 10.08.2016 r., godz. 09.36
Recenzuje Pan Piotr pomniki, budynki. Niech tylko nie narzuca swoich wizji. Słabo oceniam jego projekt na zagospodarowanie placu nazywanego Patelnia. A poza tym ok.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta