Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 01 maja 2024 r., imieniny Anieli, Jeremiego



Literackim tropem twórczości Jacka Kaczmarskiego

(Zam: 13.04.2016 r., godz. 12.21)

Zmarły 12 lat temu bard nawiązywał w swoich pieśniach do bohaterów, tematów, twórców kultury z różnych epok. Tę erudycję i wielość zainteresowań Jacka Kaczmarskiego zaprezentował wraz z zespołem Antoni Muracki.



Przy współpracy z autorami, kompozytorami, aktorami, muzykami, piosenkarzami i twórcami z różnych dziedzin sztuki scenicznej Antoni Muracki tworzy oryginalne programy literacko-muzyczne, które co miesiąc można oglądać w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”. „Salonik” w swoich programach promuje twórczość najwybitniejszych twórców z dziedziny teatru, piosenki, poezji, itp. W sobotni wieczór artyści przypomnieli wycinek twórczości Jacka Kaczmarskiego – zmarłego 10 kwietnia 2004 r. poety, kompozytora, piosenkarza, twórcy tekstów piosenek. Jego artystyczna działalność kojarzona jest z etosem „Solidarności” i antykomunistycznych ruchów z czasów PRL-u. Antoni Muracki to rówieśnik Jacka Kaczmarskiego, twórcy znali się, razem studiowali.
– Gdy w ubiegłym roku przygotowywałem ten koncert uświadomiłem sobie, jak wielką spuściznę zostawił po sobie Jacek Kaczmarski – podkreślił A. Muracki. – Wybranie tropów literackich nie było łatwe. Kaczmarski był człowiekiem genialnym sięgającym do wątków biblijnych, mitów greckich, Gombrowicza, Sienkiewicza i innych. Zawsze komentował rzeczywistość nie poddając w wątpliwość, w którą stronę powinna iść, a w którą podąża.
W przeddzień rocznicy śmierci J. Kaczmarskiego publiczność wysłuchała takich utworów jak „Kasandra”, „Powtórka z Odysei”, „Kara Barabasza”. Wystąpili: Dorota Osińska (wokal) – aktorka warszawskiego Teatru Rampa, finalistka programu „The Voice of Poland”, Andrzej Ozga (wokal) – aktor, reżyser, piosenkarz, autor i satyryk specjalizujący się w piosence literackiej oraz formach kabaretowych, teatralnych, Piotr Kajetan Matczuk (wokal, instrumenty elektroniczne, piano) – pianista, aranżer, autor piosenek, lider zespołu „Piramidy”, Antoni Muracki (wokal, gitara, mandolina), Paweł Goleń (kontrabas) oraz Krzysztof Jaszczak (piano).
J.P.



Komentarze

Obława
Dodane przez Młody Wilk, w dniu 13.04.2016 r., godz. 23.15
Świetna impreza, sala powinna być zapełniona prawicowym elektoratem. Ale kto w wyszkowskim PiS słucha dzisiaj Kaczmarskiego?
Dodane przez Anonim, w dniu 14.04.2016 r., godz. 08.28
Nasi z tej partii, to tworzą frekwencję na gali z udziałem kalidova. W ViP strefie. Oczywiście z darmowymi wejściówkami.
Niema jak -
Dodane przez Jacek K., w dniu 14.04.2016 r., godz. 15.01
Co się stało z nasza klasą! Dosłownie i w przenośni.
Dodane przez Jnn, w dniu 16.04.2016 r., godz. 21.16
Przegapiłam, czy w Wyszkowie nikt nie wpadł na pomysł specjalne uczczenie 1050 rocznicy chrztu Polski? Msza mszą.
Dodane przez Tola, w dniu 16.04.2016 r., godz. 23.25
Ognisko w Rybnie było, ale czy to miało na myśli?
Żonkiś
Dodane przez Ola, w dniu 18.04.2016 r., godz. 13.40
TAK właśnie to, Na zdrowie. Kążdy by takie też ognisko chciał!
Dodane przez Anonim, w dniu 18.04.2016 r., godz. 14.10
Wyszków przespał chyba ten chrzest

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta