Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 02 maja 2024 r., imieniny Eugeniusza, Zygmunta



Pomnik, który jest wyrazem wdzięczności

(Zam: 16.12.2015 r., godz. 12.03)

Z inicjatywy Związku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie przy Sanktuarium św. Idziego stanął pomnik na cześć Grupy Operacyjnej „Wyszków”. Poświęcił go ks. biskup Janusz Stepnowski i księża kapelani Związku Piłsudczyków.

Uroczystość odbyła się w sobotę 5 grudnia w 148. rocznicę urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Monument upamiętnia Grupę Operacyjną „Wyszków”, jej dowódcę gen. bryg. Wincentego Kowalskiego, a także bohaterskich żołnierzy, oficerów walczących we wrześniu 1939 r. w obronie przedmieść w Różanie nad Narwią, Pułtuska nad Narwią oraz przeprawy przez Bug w Wyszkowie. Stanął on w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej i 76. rocznicę napaści faszystów niemieckich na Polskę. To hołd nie tylko Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Nadbużański w Wyszkowie, ale także całego społeczeństwa ziemi wyszkowskiej dla walczących przodków.
W sanktuarium podczas mszy spotkali się nie tylko przedstawiciele Związku Piłsudczyków, Marii Anders, ale także władz samorządowych różnego szczebla, europoseł Jarosław Kalinowski, poczty sztandarowe i in. Podczas uroczystości w kościele, a także przed pomnikiem, zagrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Wyszkowa pod dyrekcją Franciszka Józefa Bieganowskiego. Po mszy wręczono odznaczenia Związku Piłsudczyków, otrzymali je m.in. prezes Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Nadbużański w Wyszkowie Konrad Wróbel oraz biskup łomżyński ks. Janusz Stepnowski.
Wydarzenie odbyło się przy asyście Oddziału Reprezentacyjnego Jednostki Wojska Polskiego z Komorowa, która wystrzeliła salwę honorową, odbył się też apel pamięci. Oświetlające pomnik po zmroku pochodnie dodawały charakteru temu niecodziennemu wydarzeniu.
– Pomnik jest wyrazem wdzięczności społeczeństwa Wyszkowa i piłsudczyków za to, że bronili naszego miasta. Pamiętajmy, że 5. pułk piechoty Legionów stracił 35 proc. stanu osobowego. Niemcy stracili nieco więcej. Jak musiały być zacięte walki w tym rejonie… – podkreślał Konrad Wróbel. – Chciałem wszystkim przybyłym podziękować za to, że jesteśmy razem, że stanowimy ten piękny łańcuch pokoleń.
Wspomniał cytaty z J. Piłsudskiego wyryte na pomniku „Być zwyciężonymi i nie ulec to zwycięstwo” oraz „Historię swoją piszcie sami, bo mogą ją za was napisać inni i będzie źle”.
– Pamiętajmy o tych pięknych, mądrych i zawsze aktualnych słowach – dodał K. Wróbel.
– Dzisiejszym spotkaniem tutaj zapisujemy piękną i trwałą kartę naszej lokalnej historii – powiedział burmistrz Grzegorz Nowosielski wspominając o budowaniu dzięki takim gestom lokalnej tożsamości, patriotyzmu, poczucia wspólnoty o mocnych korzeniach. – To też budowanie poczucia tego, o czym rzekł Józef Piłsudski, że „naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. My w Wyszkowie mamy wielkie przywiązanie do naszej tradycji, kultury, historii.
Docenił starania Związku Piłsudczyków o zachowanie pamięci i polskiej tożsamości.
– Dziękuję za wszystkie te działania, dzięki którym duch polski, wyszkowski stale jest wzmacniany. Słuszną jest idea, by upamiętniać bohaterów, czcić, budując system wartości dla kolejnych pokoleń – dodał.
Po odsłonięciu pomnika delegacje uczestniczące w uroczystości złożyły przez nim kwiaty i znicze.
J.P.
***
Zapraszamy też do oglądania zdjęć na naszym profilu na Facebooku www.facebook.com/wyszkowiak

Komentarze

Dodane przez Marko, w dniu 17.12.2015 r., godz. 21.12
Taki wepchnięty w kąt ten pomnik. Szkoda.
No naprawdę
Dodane przez Anonim, w dniu 23.12.2015 r., godz. 11.39
szkoda.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta