Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 02 maja 2024 r., imieniny Eugeniusza, Zygmunta



e-zwolnienia od nowego roku

(Zam: 09.12.2015 r., godz. 14.10)

Od stycznia ma zacząć działać system elektronicznie wystawianych zwolnień lekarskich. Lekarze będą mogli z niego skorzystać lub wystawiać tak jak dotychczas zwolnienia w formie papierowej.



Z kolei pracodawcy do końca 2015 r. muszą założyć profil informacyjny za pośrednictwem systemu teleinformatycznego ZUS-u. Dzięki niemu natychmiast otrzymają wiadomość o wystawieniu pracownikowi elektronicznego zwolnienia.
Tradycyjne, papierowe zwolnienia lekarze będą mogli wystawiać do końca 2017 r. Po tym terminie będą stosowane wyłącznie zwolnienia elektroniczne. Według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, e-zwolnienie ma mieć tę zaletę, że jego wystawienie będzie trwało krócej niż wypisywanie jego papierowego odpowiednika. Gdy lekarz wpisze numer PESEL pacjenta, to system wskaże automatycznie pozostałe jego dane. Według ZUS-u „Poza tym system będzie weryfikował datę początku okresu niezdolności z zasadami wystawiania zwolnień określonymi w przepisach oraz z ostatnim wystawionym zwolnieniem. Podpowie również kod literowy A i D oraz numer statystyczny choroby (np. po wpisaniu fragmentu jej nazwy). Możliwy będzie podgląd zaświadczeń lekarskich wystawionych wcześniej dla pacjenta, w tym w wyniku kontroli przez lekarza orzecznika ZUS”.
System ma też przypominać lekarzowi o możliwości skierowania pacjenta na rehabilitację. Lekarz będzie mógł za jego pośrednictwem wystawić wniosek o rehabilitację i przesłać go w formie elektronicznej do ZUS-u w celu wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS. Jeśli lekarze zdecydują się na korzystanie z e-zwolnień, nie będą musieli jak dotychczas, dostarczać formularzy zwolnienia do ZUS-u, bo ten otrzyma dokument automatycznie drogą elektroniczną. Nie będą musieli też przechowywać kopii zwolnienia. Według ZUS-u, e-zwolnienie będzie można też wystawić za pośrednictwem urządzenia mobilnego np. podczas domowej wizyty u pacjenta.
Pracodawcom stosowanie e-zwolnień ma dać możliwość otrzymania natychmiastowej informacji o fakcie wystawienia dokumentu. „Obowiązek utworzenia profilu do końca 2015 roku ciąży na płatnikach zobowiązanych do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej, czyli co do zasady rozliczających składki za więcej niż 5 osób” – informuje ZUS.
Dzięki systemowi pracodawca będzie miał możliwość drogą elektroniczną skierować do ZUS-u wniosek o kontrolę prawidłowości wystawienia zwolnienia.
Nowy system ma być również ułatwieniem dla samych korzystających ze zwolnień. Po pierwsze, nie trzeba będzie dostarczać już zwolnienia pracodawcy. Z kolei prowadzący działalność gospodarczą nie będą już musieli przynosić dokumentu do ZUS-u. E-zwolnienie pojawi się bowiem na profilu elektronicznym płatnika lub ZUS-u. Według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych „Konieczne będzie natomiast przesłanie (złożenie) wniosku m.in. w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, występujących o zasiłek po ustaniu zatrudnienia (ubezpieczenia) czy pracowników, którym ZUS a nie pracodawca wypłaca świadczenia chorobowe. Ubezpieczony może to zrobić korzystając ze swojego profilu na PUE. Wniosek w jego imieniu może także złożyć pracodawca, np. poprzez ZUS Z-3”.
Jeśli pracodawca nie będzie posiadał profilu w Platformie Usług Elektronicznych ZUS-u, nie będzie możliwe przekazanie mu zwolnienia lekarskiego drogą elektroniczną. W takim przypadku lekarz będzie musiał wydrukować zwolnienie i przekazać je pacjentowi, a ten będzie miał obowiązek przekazać dokument pracodawcy. Pracodawcy niemający profilu PUE są zobowiązani poinformować pisemnie swoich pracowników do końca grudnia 2015 r. o obowiązku dostarczania im zwolnień.
Jak informuje ZUS, także na żądanie pacjenta lekarz będzie miał obowiązek wydrukować e-zwolnienie nawet wtedy, gdy pracodawca ma profil PUE.
Gdy lekarz nie będzie mógł wystawić e-zwolnienia z powodu np. braku Internetu pacjent otrzyma wydruk z systemu opatrzony podpisem i pieczątką lekarza. Takie zwolnienie trzeba będzie zanieść do pracodawcy albo ZUS-u (w zależności, kto jest płatnikiem składek).
Do końca 2017 r. lekarze mają prawo wypisywać zwolnienia na dotychczasowych zasadach informując pacjentów o konieczności ich dostarczenia pracodawcy lub ZUS-owi w ciągu 7 dni.
J.P.

Komentarze

Dodane przez judyta, w dniu 09.12.2015 r., godz. 16.06
Są tacy , którym zwolnienie jest zbędne , by nie być w pracy.
Dodane przez Anonim, w dniu 09.12.2015 r., godz. 16.10
Od lat słyszymy tylko o rewolucyjnych "e" systemach. Tylko leczenie mamy pod psem.
Dodane przez Kaśka, w dniu 09.12.2015 r., godz. 16.17
To się może nazywa - nienormowany czas pracy.
Dodane przez Głucha, w dniu 09.12.2015 r., godz. 17.49
Ie osób w urzędzie posiada taki przywilej NIENORMOWANEJ PRACY? Jest z tego pożytek?
Dodane przez Kazik z Sowińskiego, w dniu 10.12.2015 r., godz. 22.55
Są chyba wydziały, które pracują z przesunięciem np. na weekend, kiedy coś jest organizowane. Odbierają sobie godziny, sąsiadka tak ma.
Zostań dyrektorem
Dodane przez Anonim, w dniu 11.12.2015 r., godz. 15.48
a będziesz wstawał jak będziesz chciał - prosta sprawa!
Łysemu grzebień
Dodane przez Anonim, w dniu 11.12.2015 r., godz. 16.25
zbędny , jak mówi stare porzekadło!
Wyjście po angielsku skądkolwiek niby to bon ton n ...
Dodane przez SAKWA, w dniu 11.12.2015 r., godz. 16.45
a wówczas dajcie zewsząd głos a głownie o pracy czy tu czy tam i nie tylko może szkodzić sobie i wszystkim. Nic naprawdę na to nie poradzisz... bo my się wilka nie boimy.
Dodane przez Kazik z Sowińskiego, w dniu 11.12.2015 r., godz. 20.51
Sąsiadka nie jest dyrektorem i ma. I dobrze, że ma. No bo jak inaczej?
Do Kazika
Dodane przez Anonim, w dniu 14.12.2015 r., godz. 11.24
o grzebień czy o inną szczotkę Ci biega?
Dodane przez Katar Sienny, w dniu 14.12.2015 r., godz. 15.13
Kto dzisiaj po weekendzie marszów na tzw. chorobie?

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta