Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 kwietnia 2024 r., imieniny Hugona, Roberta



Powrót figury św. Jana Nepomucena

(Zam: 02.12.2015 r., godz. 12.22)

W kapliczce przy ul. Białostockiej ustawiono figurę św. Jana Nepomucena. Poprzednia została przed wieloma laty skradziona.

Kapliczka, dziś stojąca przy cmentarzu parafialnym, nieco na uboczu, to istotny element historii Wyszkowa. Do dziś zachowały się fotografie prezentujące ją w pierwotnym miejscu jej lokalizacji. Do połowy lat 60. XX w. stała u zbiegu dzisiejszych ul. I Armii Wojska Polskiego, Matejki i Prostej. Ówczesne władze nakazały proboszczowi usunięcie kapliczki z tak eksponowanego miejsca. Mimo protestów wiernych decyzja powiatowej Rady Narodowej okazała się nieodwołalna. Po przeniesieniu z kapliczki skradziono figurę św. Jana Nepomucena, która nigdy się nie odnalazła.
Po pół wieku figura św. Jana Nepomucena znów jest elementem skweru przy ul. Białostockiej. 4 listopada na zakończenie mszy o godz. 18.00 poświęcił ją proboszcz ks. kan. Zdzisław Golan. 5 listopada rano została na nowo ustawiona w tej kapliczce. „Jan urodził się w miejscowości Nepomuk ok. 21 marca 1350 r. w południowo-zachodnich Czechach. W tym czasie w Czechach panował król Wacław IV Luksemburczyk, znany z niemoralnego postępowania i wielkiej niechęci do Stolicy Apostolskiej. Za upomnienie Król Wacław nie mogąc zemścić się na arcybiskupie, całą swoją nienawiść skierował na osobę ks. Jana Nepomucena. Sam był świadkiem okrutnych tortur zadawanych wikariuszowi generalnemu. Po licznych torturach, ledwie żywego męczennika, wrzucono 20 marca 1393 roku do rzeki Wełtawy. Ciało męczennika odnaleziono 17 kwietnia 1393 roku i tymczasowo pochowano w kościele pw. św. Krzyża, później w grobowcu w podziemiach praskiej katedry. Jan Nepomucen zginął w obronie tajemnicy spowiedzi, jako spowiednik królowej Joanny. Król Wacław nakłaniał bezskutecznie księdza Jana, zmuszając go do wyjawienia grzechów królowej. Po śmierci króla Wacława IV (1419) kult Jana Nepomucena rozszerzał się coraz bardziej. W roku 1729 nastąpiła kanonizacja św. Jana Nepomucena dokonana przez papieża Benedykta XIII. Święty Jan Nepomucen, kapłan męczennik, odbiera cześć w dniu 21 maja.
Święty Jan Nepomucen jest patronem Czech, księży, żeglarzy, flisaków, budowniczych mostów i młynarzy. Wzywano go podczas powodzi i widziano w nim opiekuna mostów. Na jego wstawiennictwo zawsze liczyli ludzie niesłusznie posądzani, oczerniani, obmawiani. Święty Jan Nepomucen może też przychodzić z pomocą spowiednikom i spowiadającym się” (cytat za www.idzi-sanktuarium.pl).
J.P.

Komentarze

Z jakiego powodu właśnie ten święty
Dodane przez Anonim, w dniu 02.12.2015 r., godz. 15.53
znalazł swoje miejsce w historii miasta? Czy coś wiadomo na temat, jaka wiąże się z tym historia, podanie?
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 02.12.2015 r., godz. 20.28
To przesympatyczna wiadomość, że figura wróciła do kapliczki. Z przyjemnością tam zajrzę przy pierwszej okazji. Nie raz spoglądałem, przejeżdżając rowerem na puste miejsce po figurze. Stare kapliczki są odnawiane, powstają również nowe. To dobrze, że społeczność katolicka jest aktywna również na tym polu.
Dodane przez Anonim, w dniu 02.12.2015 r., godz. 20.51
Nigdy kapliczka nie stała pusta. Była tam figura Matki Bożej.
Dodane przez Marko, w dniu 02.12.2015 r., godz. 23.13
Więcej informacji nt. kapliczki św. Jana Nepomucena znajdą Państwo na moim blogu viscobar.cba.pl w artykule "Świętojańska historia".
do Marko
Dodane przez Anonim, w dniu 03.12.2015 r., godz. 15.08
Czy na Twoim blogu jest może historia o krzyżu znalezionym na dzikim wyrobisku na łęgach?
Dodane przez Marko, w dniu 03.12.2015 r., godz. 18.23
Nie ma tej historii, a już dawno powinna się tam znaleźć. W jednej z wyszkowskich gazet opublikowałem artykuł min. na jej temat. W miarę wolnego czasu postaram się go zamieścić również na b. viscobar.
Pod figurą patronów adorują
Dodane przez Antoni, Jacek i Wacek, w dniu 05.12.2015 r., godz. 14.29
modlą się śpiewają głównie kobiety. Na przestrzeni wieków podczas nabożeństw majowych wyrażają swe żale, intencje , prośby przewążnie w formie litanii. Pieśni kościelne, śpiew są bardziej atrakcyjną , wyższą formą adoracji patronów. Męższczyźni podobnie jak kobiety, nieodwrotnie proszą o te łaski dla siebie.
Dodane przez Asia, w dniu 08.12.2015 r., godz. 22.17
W kapliczce później stał jeszcze Jezus.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta