Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 marca 2024 r., imieniny Eustachego, Wiktora



Tajemnice częściowo odkryte

(Zam: 22.04.2015 r., godz. 16.41)

Pierwsza edycja akcji pt. „Tajemnice Archiwum Biblioteki Miejskiej” znalazła swój finał podczas otwarcia wystawy fotografii ze zbiorów wyszkowskiej książnicy, która odbyła się 14 kwietnia. Wystawa składa się z dwóch części i jest uporządkowana tematycznie. Następna edycja Tajemnic startuje 22 kwietnia.

Wśród gości spotkania był naczelnik wydziału promocji, kultury i sportu Urzędu Miejskiego w Wyszkowie Leszek Marszał, prezes Wyszkowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Marek Siekierski, radny Rady Miejskiej Radosław Biernacki, przedstawiciele stowarzyszeń – Marek Filipowicz (Pepisko), Jerzy Dziubłowski (Format), prezes Związku Piłsudczyków RP Okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie Konrad Wróbel, a także czytelnicy biblioteki, mieszkańcy miasta.
Akcja pt. „Tajemnice Archiwum Biblioteki Miejskiej” ma na celu udostępnienie do wglądu dla szerokiej publiczności bogatej kolekcji historycznych fotografii związanych z Wyszkowem, aby poszerzyć wiedzę na temat osób i sytuacji na nich utrwalonych. Przedsięwzięcie ruszyło wraz z początkiem października ubiegłego roku, składało się z trzech elementów. Pierwszym była sukcesywna publikacja na stronie internetowej biblioteki oraz w mediach lokalnych poszczególnych zdjęć, z prośbą o identyfikację osób i okoliczności na nich przedstawionych. Drugim etapem były comiesięczne spotkania tematyczne z czytelnikami, a trzecim, końcowym, wystawa zdjęć historycznych ze zbiorów biblioteki.
– Biblioteka nie tylko gromadzi, opracowuje i udostępnia książki, ale także gromadzi, opracowuje i chce udostępniać wszelkiego rodzaju pamiątki związane z naszym miastem, regionem – mówiła dyrektor M-GBP Małgorzata Ślesik-Nasiadko, która wyjaśniła również skąd pomysł na tytuł akcji. – Spieraliśmy się co do tytułu „Tajemnica” bo może jest on niestosowny, ale większość stwierdziła, że jest chwytliwy. Chciałam zwrócić uwagę na fakt, że nie zamierzamy trzymać niczego w tajemnicy, wręcz przeciwnie. Ta akcja miała również na celu zwrócenie państwa uwagi na fakt, że my kolekcjonujemy takie pamiątki i nie ukrywam, że oczekiwaliśmy, że podzielicie się państwo z nami swoimi zbiorami. Wiemy, że w mieście jest wielu kolekcjonerów, wielu pasjonatów historii lokalnej.
Dzięki akcji bibliotece faktycznie udało się wzbogacić o cenne przedmioty. Na przykład Piotr Adler w imieniu firmy Quad Graphics Europe w Wyszkowie przekazał kronikę pochodzącą z Zakładu Zespołów Napędowych FSO, a Andrzej Eychler podarował protokolarz Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszkowie, pisany ręcznie przez sekretarza zarządu Kazimierza Sadkiewicza, prowadzony w latach 1945-1949. Na aukcji internetowej grupa osób wylicytowała obrazek przedstawiający Matkę Boską Częstochowską wydany z okazji jubileuszu 50-lecia kapłaństwa ks. Wiktora Mieczkowskiego (byłego proboszcza parafii w Wyszkowie), datowany na 1930 r. – ta pamiątka również trafiła do biblioteki. Dzięki uprzejmości Tadeusza Kura i ks. Michała Grzybowskiego wiele cennych fotografii znalazło się w bibliotecznym archiwum.
Część zbiorów oddano do konserwacji, jednak brakuje na ten cel pieniędzy, w związku z tym poszukiwani są sponsorzy.
– Biblioteka jest takim miejscem, gdzie miłośnicy historii Wyszkowa i okolic mogą się spotykać, wymieniać swoją wiedzę, doświadczenia, poszerzać, pogłębiać, dzielić się nią i to właśnie przyświecało naszej akcji – powiedziała dyrektor M. Ślesik-Nasiadko. – Jeśli państwo macie jakieś cenne pamiątki, fotografie i nie tylko, zapraszam do współpracy. My nie jesteśmy dla nikogo konkurencją, chcemy być takim miejscem, gdzie będzie można wymieniać myśl, gromadzić pamiątki – mówiła.

Pamiątki o nieocenionej wartości
O wystawie opowiadał dotychczasowy prowadzący cykl spotkań – Piotr Płochocki. Zbiory są podzielone na kategorie: Pałac Skarżyńskich, Wyszków z okresu okupacji, szkoły i kategoria ogólna przedstawiająca wyszkowskie plenery. Zgromadzeni mieli okazję wspólnie podziwiać wystawę na drugim piętrze biblioteki. Zdjęcia główne – publikowane wcześniej w mediach, zaprezentowane zostały w największym rozmiarze. Piotr Płochocki zwrócił uwagę widzów na gablotę, w której znajduje się pieczęć zarządu miejskiego używana w latach 1932-1939, przechowana przez rodzinę Stanisława Wolskiego.
– Archaiczny przedmiot, ale bardzo istotny dla historii miasta – stwierdził prowadzący. Na niższej półce znalazł się obrazek ks. Mieczkowskiego zlicytowany na aukcji, a na samym dole „podziękowanie za nadesłane gratulacje” dla Stanisława Wolskiego, byłego burmistrza Wyszkowa z kancelarii marszałka Józefa Piłsudskiego, które podpisała jego sekretarka, znana poetka Kazimiera Iłłakowiczówna (z kwietnia 1933 r.).
– Rzadko się zdarza, żeby dokument niezwiązany z działalnością danej osoby, przynajmniej z tej, z którą jest znany na szeroką skalę, był prezentowany publicznie – skomentował P. Płochocki.
Goście chętnie dyskutowali na temat wystawy, dzielili się spostrzeżeniami, próbowali rozpoznać znajome twarze wśród osób ze zdjęć. Druga część wystawy mieści się na zewnątrz biblioteki, od strony ulicy Sowińskiego, uczestnicy wydarzenia podziwiali ją indywidualnie.
Kolejna odsłona cyklu „Tajemnice Archiwum Biblioteki Miejskiej” już 22 kwietnia. Będzie wtedy analizowana kronika z Zakładu Zespołów Napędowych FSO. Podczas spotkań planowana jest dyskusja na temat zdjęć i innych materiałach archiwalnych, będą też wyświetlane filmy realizowane w Wyszkowie w latach 70. i 80. Drugą edycję akcji poprowadzi Mirosław Powierza.
P.D.

Foto
Otwarcie wystawy
fot. Paulina Dąbrowska

Foto
Otwarcie wystawy
fot. Paulina Dąbrowska

Foto
Otwarcie wystawy
fot. Paulina Dąbrowska

Foto
Otwarcie wystawy
fot. Paulina Dąbrowska

Foto
Otwarcie wystawy
fot. Paulina Dąbrowska

Komentarze

p. Siekierski
Dodane przez ola, w dniu 24.04.2015 r., godz. 19.42
Wystawa wspaniała, ciekawe, czy elyta platformerska z własnej woli przywędrowała???
Dodane przez :), w dniu 24.04.2015 r., godz. 22.50
Odbył się już zapowiadane spotkanie dotyczące kroniki byłego ZZN FSO
Dodane przez Iza, w dniu 25.04.2015 r., godz. 07.54
I POwiaczków nie było?
Dodane przez kac, w dniu 25.04.2015 r., godz. 14.09
Niestety odbyły się. Biblioteka ma straszny problem z reklamowaniem swoich imprez. Mam nadzieję, że temat powróci, bo wielu Waszkowiaków ma swoje korzenie w ZZN.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta